Wykonywanie płytek w warunkach domowych

Czyli wszystko co dotyczy wyposażenia elektronika: multimetry, oscyloskopy, generatory, zasilacze, lutownice itp. Również tutaj można zadawać pytania co, jak i czym można mierzyć. Porady dotyczące montażu układów, lutowania, wykonywania obwodów drukowanych itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
timo66
Moderator
Kontakt:

Post autor: timo66 » 14 kwie 2010, 20:09

Toner nie jest idealnie gładki i są mikro szczeliny [ubytki], takie coś przesiąka wytrawiaczem i ścieżki się nadtrawiają przez te szczeliny. Dziwie się że jeszcze cokolwiek było :mrgreen: . Im więcej nadtrawia ścieżki tym więcej może odpaść toneru, co jest równoznaczne z większą powierzchnią odkrytą na działanie wytrawiacza. Takim sposobem będziesz widzieć dalej ścieżki z tonera , ale miedz "wyparuje".

Awatar użytkownika
Bogdan 6
-

Post autor: Bogdan 6 » 15 cze 2010, 19:31

Termotransfer moją metodą, dużo fotografii problem z wgraniem dlatego podaje link http://www.przeklej.pl/plik/trmotransfe ... 18644mf03p

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 09 lip 2010, 18:08

zajrzyjcie -> TUTAJ <-.
płytki tą metodą wychodzą super bomba. oczywiście to nie moja metoda, a koledze Manekinen składam podziękowania.

moja płytka zrobiona dzisiaj tą metodą wygląda tak:

Obrazek

andrelius
-

Post autor: andrelius » 07 lip 2011, 15:01

Czy w EdW bądź EP był jakiś artykuł dotyczący wykonywania płytek dwustronnych ??

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 07 lip 2011, 15:34

Było :) metoda ta sama tylko:
Naprasowujesz pierwszą warstwę, drugą porządnie zaklejasz folią samoprzylepną. Po wytrawieniu wyjmujesz, wiercisz ze 3 otwory które są daleko od siebie, odklejasz folię, pod światło dopasowujesz drugą warstwę (wywiercone otwory muszą się nakładać) - na żelazko, zaklejasz już wytrawioną warstwę (tu zwracam uwagę ja kiedyś zapomniałem i płytka do wywalenia :mrgreen: ), do trawienia. Wyciągasz i gotowe :)

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tom5555 » 07 lip 2011, 19:27

Można też zrobić coś w rodzaju koperty z folii lub papieru kredowego. Do takiej koperty wkładasz płytkę i prasujesz kolejno obie strony. Lepiej od żelazka do termotransferu nadaje się laminator, zwłaszcza do druku dwustronnego. Przy płytkach jednostronnych tą metodą nakładam od razu warstwę opisową.

andrelius
-

Post autor: andrelius » 07 lip 2011, 21:40

W którym numerze i której z gazet? Ja wiem o jednostronnych, że były bo czytałem.
No a czy jak położę płytkę z dociśniętym wydrukiem bezpośrednio na stopę żelazka to czy nie stopi tonera który mam przenieść na laminat ?
Rozumiem, że robi się podobnie, jak jednostronne, tylko jak zrobić żeby się zgrały obie strony i się nie przesunęły? Przykleić na coś?
Do dyspozycji mam żelazko czyli sprzęt do płytek jednostronnych

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 08 lip 2011, 7:56

Kolega wyżej opisał. A ja dodam raz jeszcze:

1. Nanosisz toner na jedną stronę
2. Zaklejasz idealnie drugą stronę folią samoprzylepną
3. Siup w chlorek i wytrawiasz
4. Wiercisz dwa otworki w którychś pinach i wkładasz igły
4a. W ten sposób wycentrujesz sobie nadruk żeby się zgadzał
5. Zaklejasz idealnie folią samoprzylepną już wytrawioną stronę
6. Siup w chlorek i wytrawiasz

W powyższy sposób masz bezpiecznie zrobioną płytkę dwustronną.

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 03 wrz 2011, 7:58

Łooo, mój post ostatni i znowu piszę.

Słuchajcie, do tej pory przyzwyczajeni byliśmy przy metodzie żelazkowej do nanoszenia tonera na miedź, ale co się okazuje? Że i chyba zwykła drukarką mozna zrobić wydruk i to bezpośredni na laminacie. Jeśli źle zrozumiałem poniższy filmik to wyprowadźcie mnie z błędu, ale dla mnie autor drukuje zwykła atramentówką.

-> LINK DO FILMU <-

Awatar użytkownika
timo66
Moderator
Kontakt:

Post autor: timo66 » 03 wrz 2011, 8:49

Hmm może i to nawet realne , ale moim zdaniem nie ekonomiczne. Płytka wygląda jak z positiv 20 - też miałem takie "sitko".

Ale jak by nie było jest to alternatywa do tych co maja "atramęciaka" - kwestia zdjęcia obudowy + funkcja drukowania na śliskich powierzchniach np. foto jak na filmiku. :smile:

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tom5555 » 03 wrz 2011, 10:42

Z opisów pod filmikiem wynika, że nie każda atramentówka się nadaje. Przede wszystkim chodzi tu o odpowiednie tusze, nie rozpuszczalne w wodzie.

Awatar użytkownika
Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 26 lut 2012, 12:24

Poszukuję odpowiedników (dostępnych u nas) papieru z tej strony http://www.pcbfx.com/main_site/pages/pr ... paper.html
(uprzedzam, że wiem o papierze kredowym, gazetach itp)
oraz odpowiedników foli ztej strony http://www.pcbfx.com/main_site/pages/pr ... foils.html

ODPOWIEDZ