Witam
Konstruuje obecnie pewne urządzenie, którego częścią jest minutnik. ZAobserwowałem jednak bardzo dziwną pracę licznika. Otóż, kiedy ustawione jest liczenie do przodu wszystko gra. Natomiast przy ustawieniu na liczniku (4029) stanu niskiego na nóżce 10 ( co odpowiada liczeniu w dół) zaczynają się pojawiać "jaja". Licznik zachowuje się bardzo dziwnie. Sytuacja pokazana jest na filmiku...
http://www.youtube.com/watch?v=Shwr74oHh2s
Jest to dla mnie dość nieoczekiwana sprawa, bo przecież zgodnie z notą katalogową zmieniłem tylko stan na nóżce. Okazuje się również, że po wymianie układu na inny egzemplarz występuje ten sam problem. Skąd to się może brać? Pewnie jakieś zakłócenia?
Poniżej przedstawiam część schematu, odpowiedzialną za liczenie impulsów. Chodzi oczywiście o element IC3
Dziwne zachowanie licznika
Dziwne zachowanie licznika
- Załączniki
-
- licznik.GIF
- (10.17 KiB) Pobrany 4652 razy
Dziś zdażyłem jedynie na szybko dodać kondensator 100u i 100n w celu odsprzęgnięcia zasilania - bez rezultatu. Może jutro (dziś) dodam więcej kondensatorów, podłącze niewykorzystane wejścia ( choć teraz nie dam głowy, czy takie są ) i zobacze czy to coś da.Hmm, nie wiem, pokombinuj z odsprzedaniem, podciągnij wszystkie niewykorzystane wejścia.
Natomiast, co ciekawe! Po pewnym czasie od włączenia, praca licznika sukcesywnie stabilizuje się i po około minucie, liczy do tyłu prawidłowo. Po rozłączeniu i ponownym włączeniu zasilania cykl sie powtarza...
Tak samo się zachowuje.I sprawdź czy układ też tak będzie się zachowywał jak będziesz sygnał zegarowy podawał z "przycisku".
Tak, schemat jest niepełny, gdyż miał jedynie pokazać o co mi chodzi (podobnie przy wyświetlaczu na schemacie jest niepodłączona wspólna anoda). Na płytce dekoder jest połączony prawidłowo:A ten schemat wykorzystałeś, czy to jest niepełny?
Wejścia 4543 są do niczego nie podłączone na tym schemacie, nie wiem jak w praktyce to zrealizowałe
Phase=H
Bi=L
LD=H