Dziwne zachowanie licznika

Dyskusje ogólne na temat "cyfrówki" czyli wszystko o TTL/CMOS, językach VHDL i VERILOG, bramkach, rejestrach, przerzutnikach... Dobre miejsce na pytania odnośnie uniwersalnych programatorów (np. Willem) a także podłączania własnych peryferiów do komputera PC.
ODPOWIEDZ
novice
Użytkownik
Kontakt:

Dziwne zachowanie licznika

Post autor: novice » 03 wrz 2009, 1:09

Witam

Konstruuje obecnie pewne urządzenie, którego częścią jest minutnik. ZAobserwowałem jednak bardzo dziwną pracę licznika. Otóż, kiedy ustawione jest liczenie do przodu wszystko gra. Natomiast przy ustawieniu na liczniku (4029) stanu niskiego na nóżce 10 ( co odpowiada liczeniu w dół) zaczynają się pojawiać "jaja". Licznik zachowuje się bardzo dziwnie. Sytuacja pokazana jest na filmiku...

http://www.youtube.com/watch?v=Shwr74oHh2s

Jest to dla mnie dość nieoczekiwana sprawa, bo przecież zgodnie z notą katalogową zmieniłem tylko stan na nóżce. Okazuje się również, że po wymianie układu na inny egzemplarz występuje ten sam problem. Skąd to się może brać? Pewnie jakieś zakłócenia?

Poniżej przedstawiam część schematu, odpowiedzialną za liczenie impulsów. Chodzi oczywiście o element IC3
Załączniki
licznik.GIF
(10.17 KiB) Pobrany 4653 razy

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 03 wrz 2009, 10:29

Hmm, nie wiem, pokombinuj z odsprzedaniem, podciągnij wszystkie niewykorzystane wejścia.
I sprawdź czy układ też tak będzie się zachowywał jak będziesz sygnał zegarowy podawał z "przycisku".

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 03 wrz 2009, 13:22

A ten schemat wykorzystałeś, czy to jest niepełny?
Wejścia 4543 są do niczego nie podłączone na tym schemacie, nie wiem jak w praktyce to zrealizowałeś :mrgreen:

novice
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: novice » 04 wrz 2009, 1:45

Hmm, nie wiem, pokombinuj z odsprzedaniem, podciągnij wszystkie niewykorzystane wejścia.
Dziś zdażyłem jedynie na szybko dodać kondensator 100u i 100n w celu odsprzęgnięcia zasilania - bez rezultatu. Może jutro (dziś) dodam więcej kondensatorów, podłącze niewykorzystane wejścia ( choć teraz nie dam głowy, czy takie są ) i zobacze czy to coś da.
Natomiast, co ciekawe! Po pewnym czasie od włączenia, praca licznika sukcesywnie stabilizuje się i po około minucie, liczy do tyłu prawidłowo. Po rozłączeniu i ponownym włączeniu zasilania cykl sie powtarza...
I sprawdź czy układ też tak będzie się zachowywał jak będziesz sygnał zegarowy podawał z "przycisku".
Tak samo się zachowuje.
A ten schemat wykorzystałeś, czy to jest niepełny?
Wejścia 4543 są do niczego nie podłączone na tym schemacie, nie wiem jak w praktyce to zrealizowałe
Tak, schemat jest niepełny, gdyż miał jedynie pokazać o co mi chodzi (podobnie przy wyświetlaczu na schemacie jest niepodłączona wspólna anoda). Na płytce dekoder jest połączony prawidłowo:
Phase=H
Bi=L
LD=H

ODPOWIEDZ