Recycling, czyli wykorzystanie elementów z odzysku...

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Recycling, czyli wykorzystanie elementów z odzysku...

Post autor: Kulpina » 15 kwie 2008, 14:32

No więc jak nietrudno się domyślić temat będzie dotyczył wykorzystania elementów z odzysku. :mrgreen: O ile w przypadku wylutowanego rezystora czy kondensatora nie ma wiekszego problemu co to jest i co można z tym zrobić, o tyle problemy pojawiają się przy innych elementach, szczególnie jeśli nie ma na nich nawet literki oznaczenia... :mrgreen:

Na początek mam pytanko dotyczące 4 układów scalonych na załączonej fotografi. Z tego co wiem, są to pamięci EPROM (EEPROM?) Pojemności jakiś 512B? (chyba nie KB, b?)
W każdym razie: Do czego można je wykorzystać? Jako dodatkowa pamięc do AVR się nadadzą? A może jakieś ciekawsze zastosowanie...
A jeśli dobrze pamiętam to te pamięci są zerowane poprzez naświetlenie ich promieniami UV, a da się elektrycznie wykasować zawartość tego?
Załączniki
eprom.JPG

Awatar użytkownika
miloo1
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: miloo1 » 15 kwie 2008, 14:38

Bardzo ciekawy temat. A co jeśli rozbierając pewne urządzenie mamy zatary scalak papierem sciernym musimy szukać schematów czy są jescze jakieś inne oznaczenia

Awatar użytkownika
PiotrekEl
Użytkownik

Post autor: PiotrekEl » 15 kwie 2008, 14:46

Nie da się elektrycznie kasować tych pamięci. Chyba że czegoś nie wiem. Ale raczej nie. Trzeba mieć specjalną "kasowarkę" :wink:
Nigdy nie kasowałem zawartości tych pamięci ale widziałem że osoby które kasowały zawsze używały specjalnej właśnie do tego kasowarki, czy jak to tam się zowie.

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 15 kwie 2008, 14:56

:arrow: Kulpina

te pamięci to kości EPROM ( http://en.wikipedia.org/wiki/EPROM )
dwie pierwsze i ostatnia to 27C512 czyli 512 kilobitów z ośmiobitową szyną danych,
czyli 64 kilobajty pojemności.
One są kasowane promieniami UV, programowane elektrycznie po podaniu "wysokiego" napięcia
na końcówkę Vpp (lub jej odpowiednik zależnie od producenta układu) - napięcie 12...25V.
Do programowania trzeba mieć specjalną programałkę - można zrobić lub kupić,
taka firmowa to np.: https://elportal.pl/tasza/lptxp/my_labtool.jpg
a taka samoróbka (tu: do komputerka CA80) https://elportal.pl/tasza/ca80/mik86_top.jpg
są też kombajny pt. Willem
Co do kasowania - wystarczy palnik do lampy rtęciowej, szeregowo z np. żelazkiem
w roli rezystora ograniczającego prąd - 20 minut i cała zawartość kostki to 0xFF...

Wykorzystać je można, choć średnio ambitnie - jako np. sterownik świateł (raz na zawsze
zaprogramowane sekwencje), można dołożyć przetwornik C/A (drabinka rezystorowa)
i wgrać tam jakiś dźwięk, jako dekoder 16bit/8bit etc...

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 15 kwie 2008, 15:09

A czy diodą UV nie dałoby się skasować zawartości takiej pamięci??

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 15 kwie 2008, 15:15

Obawiam się, że to nie ta długość fali i nie ta (zbyt mała) dawka promieniowania,
pierwszy z brzegu data-sheet: http://komponenten.es.aau.dk/fileadmin/ ... 27C512.pdf
poczytaj proszę sekcję "ERASURE OPERATION (applies for UV EPROM)" i zastanów się
jak to będzie się miało do diodek UV....
To już lepiej na kilka dni na słońce wystawić...

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 15 kwie 2008, 15:20

A jeśli mogę sobie wgrać sekwencję swiateł, czy jakiś dzwięk, ale potzreba dodatkowy mikroprocesor, to tylko pamięć i nie działa samodzielnie?

Awatar użytkownika
PiotrekEl
Użytkownik

Post autor: PiotrekEl » 15 kwie 2008, 15:34

Słyszałem że niektórzy kasowali EPROMy właśnie wystawiając na słońce ale od strony południowej. Rano i wieczorem jest za małe promieniowanie UV.
Z diodą kiedyś próbowałem ale się nie dało. Też się nie da testerem do banknotów podobno. Z tego co kiedyś wyczytałem diody i testery maja zakres promieniowania A, a do kasowania potrzebny jest C.
Jeśli chodzi o zakresy to wygląda to chyba jakoś tak:
UV-C - długość 10-280nm
UV-B - długość 280-315nm
UV-A - długość 315-380nm

Kulpina, pamięć sama z siebie nie będzie działała.

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 15 kwie 2008, 16:02

PiotrekEl pisze:pamięć sama z siebie nie będzie działała.
No niestety....ale jak zapniesz na szynę adresową A0...A15 kaskadę liczników binarnych
(ot, choćby stadko 74LS93) taktowaną jakimś małym zegarem - kilka(naście) Hz,
to na wyjściach danych D0..D7 pokaże Ci się zawartość kości (o ile nie są czyste).
Oczywiście, pamięć należy uaktywnić czyli wejścia typu /OE, /CS itp...
trzeba ustawić w odpowiednie stany w/g kwitka od producenta.

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 15 kwie 2008, 16:18

tasza pisze:To już lepiej na kilka dni na słońce wystawić...
Ja pozostawiłem na jeden dzień (słoneczny, letni, piękny dzionek), ale nie dało to pożądanego rezultatu.

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 15 kwie 2008, 16:31

tasza pisze:No niestety....ale jak zapniesz na szynę adresową A0...A15 kaskadę liczników binarnych
(ot, choćby stadko 74LS93) taktowaną jakimś małym zegarem - kilka(naście) Hz,
to na wyjściach danych D0..D7 pokaże Ci się zawartość kości (o ile nie są czyste).
Oczywiście, pamięć należy uaktywnić czyli wejścia typu /OE, /CS itp...
trzeba ustawić w odpowiednie stany w/g kwitka od producenta.
To jest myśl :mrgreen:

Kasowarke może uda się gdzieś zdobyć ;) Dobra jeszcze tu pewnie jutro podrzucę jakieś zdjecie bo troche mam tych dziwnych części. Przynajmniej sie cośdzisiaj dowiedziałem :mrgreen: A wie ktoś może po ile chodzą takie EPROMY? :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 15 kwie 2008, 16:35

Coś mi się wydaje, że w świetle pamięci EEPROM, układy EPROM straciły na wartości, zatem milionerem nie zostaniesz sprzedając je... :wink:
Dla mnie byłoby ważniejsze nowe doświadczenie związane z nauką obsługi tych pamięci niźli 5zł za ich sprzedanie, ale to oczywiście moja subiektywna opinia. Pozdrawiam, Janusz.

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 15 kwie 2008, 16:37

Na Allegro po kilka złotych....jak nie masz kasownika to pół biedy - można prowizorkę zrobić,
ale jak nie masz programatora - kapliczka.
Te kostki fajnie wyglądają w układzie (szczególnie jak ceramika jest biała i złocone
wyprowadzenia), ale ich wykorzystanie - to nie jest jakiś szczególny fun.

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 15 kwie 2008, 16:40

hehe rzeczywiście na allegro chodzą po jakieś 5zł albo i mniej to mi sie nie opłaca :mrgreen: spróbuje sam to wykorzystac, ale narazie tak mie sie knocą układy na prockach, ze niewiele daje rade zrobić :/

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 15 kwie 2008, 18:02

Kulpina pisze:A jeśli mogę sobie wgrać sekwencję swiateł, czy jakiś dzwięk, ale potzreba dodatkowy mikroprocesor, to tylko pamięć i nie działa samodzielnie?
Oto przykładowe rozwiązanie sterownika świateł w oparciu o pamięć EPROM typu 2764 bez użycia mikroprocesora. Schemat pochodzi z "Radioelektronika" 1/90 i jest autorstwa Pana Piotra Zbysińskiego obecnego Redaktora Naczelnego "Elektroniki Praktycznej".
Załączniki
sterownik.png
Schemat sterownika świateł zbudowanego w oparciu o pamięć EPROM typu 2764.

ODPOWIEDZ