Dlaczego złodziejstwo jest akceptowane i popierane?

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
es2
Użytkownik

Dlaczego złodziejstwo jest akceptowane i popierane?

Post autor: es2 » 03 lut 2020, 7:02

Mam na myśli kradzież własności intelektualnej. Nie użyłem słowa "piractwo" bo od zdaje się 1993 lub 1994 roku, w kraju obowiązuje ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Mimo, ze minęło ponad 25 lat od wprowadzenia ustawy nadal mamy firmy, które kradną. Po niewielkiej modyfikacji sprzedają za duże pieniądze skradziony kod wmawiając wszem i wobec, że kod należy do do nich.
Należy przestrzec osoby, kupujące taki kod, książki, że stają się, co prawda nieświadomie, paserami. Niestety, może to się wiązać z konsekwencjami prawnymi.

Zdarzyło się wam kupić nieświadomie kradziony kod?
Wykluczam inne kraje, zwłaszcza te na wschód, gdzie (jak kiedyś w naszym kraju) za nic się miało prawa autorskie, chodzi mi o krajowych dystrybutorów/producentów.

Jakie macie doświadczenie, gdy zwróciliście uwagę dystrybutorowi/producentowi, ze sprzedaje kradziony program?

PS
Z kradzieżą spotkałem się kiedyś przy okazji DCC w modelarstwie kolejowym. Teraz niestety, widzę, że pewna firma kradnie "na potęgę". Niestety, też jej nazwa zaczyna się na "A" więc proszę nie mylić z np AVT. Mam nadzieję, że właściciel owej firmy, niejaki "K", mimo wcześniejszego ignorowania ostrzeżeń, i bezczelnego straszenia sądem, zaprzestanie swoich działań.
Niestety, takich firm jest więcej :-(

Jony130
Moderator

Re: Dlaczego złodziejstwo jest akceptowane i popierane?

Post autor: Jony130 » 03 lut 2020, 15:30

Pewnie większość osób o tym nie wie. I w tym jest problem.
A co masz jakieś konkretne dowody na ten proceder?

es2
Użytkownik

Re: Dlaczego złodziejstwo jest akceptowane i popierane?

Post autor: es2 » 03 lut 2020, 22:05

Jony130 pisze:
03 lut 2020, 15:30
Pewnie większość osób o tym nie wie. I w tym jest problem.
A co masz jakieś konkretne dowody na ten proceder?
Tak. Wystarczy porównać kupione biblioteki z oryginałem dostępnym na stronie autora. Niestety, nikomu z poza granic naszego cudownego, rozwijającego się, praworządnego kraju nie chce się bawić w sprawy sądowe bo mimo iż wygra może się okazać, że wyrok jest nieważny.

Wątpie aby kupujący był świadom, że biblioteki są kradzione. Gdy wiedział, to by ich nie kupował tylko pobrał bezpłatnie oryginał.

ODPOWIEDZ