RPizero parę pytań początkującego

Dyskusje na temat sprzętu, konfiguracji, sterowników i oprogramowania.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

RPizero parę pytań początkującego

Post autor: joon » 01 lis 2016, 15:17

Hej, dotarły do mnie dwie takie malinki, w związku z tym mam parę pytań?
1. GPIO - ma ktoś rozpiskę do tego modelu?
2. Dźwięk- czy wyjście dzwięku jest dostępne tylko w porcie mini HDMI?
3. Pady testowe na spodniej stronie- ktoś wie do czego który służy?
4. Jaką mini dystrybucję polecacie? Na początek coś prostego żeby tylko zaznajomić się z tym sprzętem

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi ;)

m75
-

Post autor: m75 » 01 lis 2016, 15:45

Ostatnio zmieniony 06 lis 2016, 23:43 przez m75, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 02 lis 2016, 20:31

rPi zero występuje w dwóch odmianach, różnią się obecnością lub brakiem złącza kamery.

1) GPIO w modelach 2B, 3B i zero jest zgodne. Jedną z rozpisek znajdziesz tutaj:
https://pinout.xyz/#
A obok złącza GPIO masz 4 piny - 2x masa, wyjście analogowego wideo i wyłącznik.

2) w Linuxie dźwięk trafia do serwera dźwięku, skąd można go wyprowadzić praktycznie dowolnym interfejsem. Podstawowo masz tylko (mini) HDMI i karty USB->audio (oczywiście przez HUBa USB), ale wszystkie nakładki audio dla rPi 2 powinny być kompatybilne. Zgodnie z poniższym opisem, dźwięk możesz również wysłać na wyjścia PWM. Do tego prosty filtr i będzie wyjście audio.
https://learn.adafruit.com/introducing- ... io-outputs
Niestety interfejs I2S jest dostępny tylko w starszych modelach, z 26-pinowym złączem GPIO.

3) Pady pod złączami USB to odpowiednio zasilanie/masa i D+/D-. Pady pod gniazdem µSD wyglądają na sygnały z tego gniazda. Nie wiem jak sprawa wygląda z pozostałymi kilkoma sygnałami i złączem J5.

4) Rasbian jest podstawową dystrybucją na której opiera się większość przykładów i tutoriali. Jeśli chcesz się bawić z GPIO to moim zdaniem najlepiej zacząć od takiego gotowca.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 06 lis 2016, 19:18

m75 pisze:Witam
Wujek google wyrzucił wynik
Na 5 linków jeden dotyczy modelu który mam, więc nie popisałeś się ;)

Ertew, dzięki, sporo wątpliwości rozwiałeś, o tv out i run wiedziałem.

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 06 lis 2016, 20:32

Jeszcze jedna sprawa, USB. rPi 1B, 2 i 3 mają wbudowany HUB USB. Co za tym idzie, mają porty host USB. rPi zero oraz 1A z jednym portem nie mają HUBa, a więc port USB łączy się bezpośrednio z procesorem, a ten ma już USB OTG.

Co prawda rPi nie jest zgodne ze standardem OTG, ale z odpowiednim softem można przełączyć port w tryb klienta USB i udawać różne urządzenia np. klawiatura, karta lan, kamera...
Więcej szczegółów np. tutaj: https://gist.github.com/gbaman/50b6cca61dd1c3f88f41

ODPOWIEDZ