Programowanie autonomiczne ESP8266

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
mes mariusz
-
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2016, 20:34
Lokalizacja: Wrocław

Programowanie autonomiczne ESP8266

Post autor: mes mariusz » 27 cze 2016, 21:08

Witam.

Nie znalazłem odpowiedniego miejsca na forum, więc piszę tutaj. Orientuje się ktoś może czy da się (i wie jak to zrobić) napisać soft bezpśrednio dla ESP8266, który:

- wybudza się co 5 minut
- bada wilgotność / zalanie (odczytuje wejście ADC)
- bada temperaturę (DS1820)
- wysyła (po WiFi) do jakiegoś rejestratora.

Myślę o układzie autonomicznym, bo chciałbym to zasilać z baterii słonecznej (z popularnej lampki ogrodowej za 3 zł z marketu) stąd też wybudzanie co pięć minut.

Zrobiłem na ogrodzie odprowadzanie wody z rynien do zbiornika 2000 litrów z trzema wlotami inspekcyjnymi po drodze, i chciałbym tam powrzucać trochę elektroniki (na bieżąco kontrola drożności, w jakich odstępach pojawia się woda w kolejnych wlotach / pomiar intensywności opadów, temperatura wody, poziom napełnienia zbiornika 2000l, sygnalizacja przelania.

Urządzenia widzę jako zlepek ESP8266 z czujnikiem wody:
http://tinyurl.com/jxwsfwl
oraz baterią słoneczną i akumulatorkiem.

Czy ktoś z Was pisał już / kompilował / flashował własne programy bezpośrednio dla ESP8266 ? Jeśli tak miałbym kilka pytań o środowisko i kompilator.

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Posty: 1418
Rejestracja: 03 lip 2005, 10:36
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Post autor: Ertew » 29 cze 2016, 20:51

Możliwości programowania ESP są conajmniej dwie.

1. NodeMCU - raz wgrywasz soft który jest interpreterem skryptów, piszesz aplikację jako skrypt LUA.
Więcej szczegółów tutaj: https://nodemcu.readthedocs.io/en/maste ... loper-faq/

2. Arduino - jeśli masz określoną wersję arduino, możesz doinstalować dodatek i kompilować kod dla ESP zamiast typowo dla Atmega. Piszesz w C
Więcej szczegółów np. tutaj: https://github.com/esp8266/Arduino i http://www.esp8266.nu/index.php/Tutoria ... are_Upload

3. Domoticz - ten projekt umożliwia łatwe wykorzystanie ESP np. jako czujników temperatury. Nic nie programujesz, tylko wgrywasz dostępne gotowce.
Więcej szczegółów tutaj: https://www.domoticz.com/wiki/ESP8266_WiFi_moduleOsobiście korzystałem z opcji nr. 2, ale nie bawiłem się w uśpienie, zatem niewiele pomogę.

ODPOWIEDZ