Poprawa działania przetwornicy step-up.

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Konstruktor
-
Posty: 53
Rejestracja: 30 sty 2010, 23:09
Lokalizacja: Inowrocław i okolice.

Poprawa działania przetwornicy step-up.

Post autor: Konstruktor » 02 paź 2015, 20:53

Zbudowałem przetwornice podwyższającą napięcie. Kluczowanie prostokątem 20-40kHz. Wypełnienie ok 50%. Tranzystory BC640/639.
Niestety sygnał prostokątny pochodzi z bardzo słabego źródła ( układ zasilany z 5v o małej wydajności prądowej) i w tym stanie nie działa poprawnie. Źródła sygnału zmienić nie mogę.
Elementy R4, R5 i Q3 wstawiłem dzisiaj w ramach eksperymentu. Przetwornica pracuje wtedy ok. i na wejściu stabilizatora mam ok 11v przy zasilaniu 12v. I o to mi chodzi. Bez tranzystora Q3 układ nie ma wydajności....można powiedzieć - jest do bani. :mrgreen:
Do tej pory miałem wstawiony mosfet driver z serii TC42X przed opornikiem R1, który był zasilany z 12 V i odpowiednio wyrównywał poziomy sygnałów. Mogłoby tak ewentualnie zostać ale wolałbym jednak inny sposób. Połowa drivera miała służyć do czegoś co już potrzebne nie jest, więc sam układ jest zbędny.
Ten pomysł z tranzystorem Q3 zrobiłem na szybko i nie jestem przekonany do takiego rozwiązania. ( właśnie dlatego, że wymyśliłem go na szybko :mrgreen: ) Przebieg za tranzystorem, zwiększył wypełnienie. Mam wrażenie, że powinienem zastosować na wejściu, ( R1) drugą parę tranzystorów przeciwsobnie, żeby prostokąt miał 50%.

Jak to najprościej rozwiązać ?
Załączniki
stepup.JPG

ODPOWIEDZ