Naprawa stacji lutowniczej AT938D

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Amugilap
Użytkownik

Naprawa stacji lutowniczej AT938D

Post autor: Amugilap » 20 sie 2013, 17:35

Hej,

Mam stacje lutwnicza ktora jest klonem AT938D. Lutuje nia juz pewnie ze 2 lata i bylem z niej bardzo zadowolony ale niestety w koncu odmowila posluszenstwa.
Z poczatku myslalem ze to tylko grzalka wiec ja szybko wymienilem ale problem pozostal i grzalka prawie natychmiast sie spalila.
Pomierzylem napiecia AC i DC w ukladzie i wszystkie wygladaja ok dla +- 5V mam +-4.93
Teraz wydaje mi sie uklad informujacy procesor o temperaturze dziala niepoprawnie (opamp LM324)gdyz po waczeniu pojawia sie na wyswietlaczu temeratura
kilkadziesiat stopni i spada sobie powoli z presdkoscia okolo 1 stopnia na sekunde zamiast gwaltownie rosnac.Macie pomysly co mozna jeszcze posprawdzac?
Za co odpowiada potencjometr VR1? Czy uklad detekcji przejscia przez 0 w triaku. Zalaczam ladny schamacik jak by sie chcialo komus rzucic okiem.
Załączniki
Atten AT938D Schematics-1.zip
Schemat AT936D
(28.54 KiB) Pobrany 273 razy

ROM
Użytkownik

Post autor: ROM » 21 sie 2013, 16:20

Zasilanie grzałki to 26V AC. Jeśli grzałka jest na odpowiednie napięcie i napięcie zasilające jest prawidłowe, to nie niemożliwe jest uszkodzenie się grzałki.

Awatar użytkownika
Amugilap
Użytkownik

Post autor: Amugilap » 22 sie 2013, 0:11

W moim przypadku transformator jest oznaczony jako 29V a na wyjsciu mam 31V troche dbiega to od 26V ze schematu ale nie na tyle zeby w 2 min spalic grzalke. Ile orientacyjnie moze wynosci rezystancja takiej grzalki przy 150 stopniach, skoro w temp pokojowej ma 3 ohmy.

ROM
Użytkownik

Post autor: ROM » 22 sie 2013, 17:19

Coż z tą grzałką masz chyba coś nie tak, bo wychodzi, że ma ok. 140W (prąd 8A).
Wygląda, że masz gdzieś zwarcie w obwodzie zasilania grzałki.
Pewnie bezpiecznik na gniazdach wyskakuje...
Przy grzałce 40W rezystancja powinna wynosić ok. 17R.

Awatar użytkownika
Amugilap
Użytkownik

Post autor: Amugilap » 22 sie 2013, 18:39

Chcial bym zeby tak bylo ale zwarcia nie ma, po wlaczeniu uklad pobiera z gniazdka 0.3A. Do tej lutownicy orginalna grzalka ma ok 8 Ohm. Jedna nowa mi sie juz spalila i zostala mi tylko grzalka do hakko 936 3 Ohm i ja jakos chcial bym podlaczyc teraz do ukladu. Wyglada mi jak by procesor nie wiedzial jaka jest temperatura i otwieral triaka na maxa az do osiagniecia krytycznej temperatury grzalki i jej uszkodzenia.
Probuje sobie powli rozpracowac dzialanie ukladu, oto co ustalilem:
1. Pomiar temperatury odbywa sie poprzez pomiar spadku napiecia na grzalce w momencie gdy AC na grzalce = 0, sygnal jest wzmacniany 9 x 11 x 3 = 297 razy i podawany na pin 3 MCU. Przykladowe wartosci sygnalu to:
0.528V dla 0 stopni
1.012 dla 150 stopni
1.185 dla 200
1.343 dla 250
maxymalna wartosc jaka prcesor interpretuje jako nie bledna to 2.117V dla 499 stopni.

2. Tranzystor Q1 informuje procesor o stanie otwarcia triaka, sygnal podawany jest na pin 4 procesora i otwiera sie tym bardziej im bardziej zamkniety jest triak.

3. pin 5 MCU to zrodlo impulsow kontrolujacych otwarcie triaka poprzez driver MOC3041. Jest 5 czestliwosci impulsow zaleznie od porzadanej szybkosci otwierania triaka. Np: impulsy o czestotliwosci 4.5 Hz daja 1/4 mocy , 0.8 Hz pelna moc. Jezeli procesor chce zamknac triaka wysyla staly sygnal wysoki do drivera.

4. IC2A buforuje sygnal odniesienia ustalany przy pomocy VR1 ale jeszcze nie do konca rozumiem za co dokladnie ten potencjometr odpowiada, wydaje mi sie ze przy jego pomocy moge dostosowac uklad do roznych rezystancji grzalek.

Jezeli cos pomieszale to prosze o korekte, jezeli macie jescze jakies spostrzezenia ktore ulatwily by mi zrozumienie i naprawe tego dosc ciekawego ukladu to prosze rowniez sie nie krepowac.

ROM
Użytkownik

Post autor: ROM » 22 sie 2013, 20:25

1. Pomiar temperatury odbywa sie poprzez pomiar spadku napiecia na grzalce
Tak to się nie odbywa.
W kolbie oprócz grzałki znajduje się termopara.To właśnie to napięcie wzmacnia LM (B,C,D).
Porencjometrem VR1 ustawiamy temperaturę odniesienia (kalibracja).
Jeśli nie posiadasz miernika z pomiarem temperatury, można końcówkę kolby zanurzyć w gotującej wodzie, oczywiście odłączając wcześniej zasilanie grzałki
W ten też sposób sprawdzisz bezpiecznie prawidłowe działanie układu pomiaru temperatury.
Jeśli działanie tego układu jest nieprawidłowe to do wymiany C9 (najlepiej tantal), diody D3,D4 oraz sprawdzenie rezystorów tego obwodu
Mam wrażenie, że te 3R to rezystancja w obwodzie termopary.

Awatar użytkownika
Amugilap
Użytkownik

Post autor: Amugilap » 22 sie 2013, 20:37

Tez tak kiedys myslalem ale sa 2 rodzaje eementow grzejnych do tego typu lutownic, z 4 wyprowadzeniami oraz z 2 wyprowadzeniami . Ten o ktorym piszesz faktuycznie ma 4 kabelki w z ktorych 2 sa do grzanai - okolo 4 Ohm i 2 termopary - okolo 28 Ohm. Wyglada to wtedy tak:
http://www.ebay.co.uk/itm/Replacement-9 ... 5af1460a4e
moj natomiast ma tylko 2 kabelki i pomiar temeeratury odbywa sie poprzez detekcje zmiany rezystancji elemntu grzejnego, wyglada tak:
http://www.ebay.co.uk/itm/AC-220V-50-55 ... 2c6ec4debe
Jego rezystancja wynosi okolo 8-10 ohm

Co chce zrobic to naprawic lutownice i przy okazji zaadoptowac ja do uzywania grzalek 4 kabelkowych (korzystac bede tylko z dwoch kabelkow, termopare zostawie niepodaczona), ktore sa tansze i latwiej dstepne.

Dzieki za podsuniecie pomyslu z tym kondensatorem to moze byc to, puki co staram sie zrozumiec dzialanie ukladu w teorii bo dopuki nie przyjdzie nowa stacja niewiele moge zdzialac. Jak macie jakies spostrzezeniea na temat dzialania ukladu to poprosze i z gory dziekuje. To dosc popularna stacja i warto ja rozpracowac bo pewnie jeszcze komus sie przyda :)

ODPOWIEDZ