Fusebity - prośba o wytłumaczenie

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Aveo

Fusebity - prośba o wytłumaczenie

Post autor: Aveo » 26 gru 2012, 3:52

Witam!
Od jakiegoś czasu przymierzam się do nauki programowania mikro kontrolerów AVR. Czytałem już sporo artykułów i kursów programowania dla początkujących w języku BASCOM. Już dość sporo zajarzyłem lecz nadal jedno mnie trapi - co to fusebity? Szukałem trochę na necie i w FAQ w tym dziale ale nie znalazłem odpowiedzi.
Jeżeli byłby ktoś tak miły i wytłumaczyłby mi łopatologicznie co to są te fusebity? Jaką rolę odgrywają, do czego służą?

P.S. Na początku chciałem się uczyć C ale po przeczytaniu kilku kursów i artykułów stwierdziłem że to nie dla mnie. Zbyt dużo różnych znaków które ciężko by mi było spamiętać. BASCOM jest dla mnie bardziej przejrzysty i prosty. C może się będę uczył jak opanuje BASCOMA.

miro39
-

Post autor: miro39 » 26 gru 2012, 7:14

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Re: Fusebity - prośba o wytłumaczenie

Post autor: matrix » 26 gru 2012, 9:35

Aveo pisze:(...) C może się będę uczył jak opanuje BASCOMA.
Wierz mi ze bedziesz mial ciezko. Ja miewam takie plany czesto. Zwykle po kilku przeczytanych lekcjach jezyka C stwierdzam ze nic nie rozumiem i wracam do tego z czym sobie radze czyli bascom.

Aveo

Post autor: Aveo » 26 gru 2012, 18:55

Dzięki za link. Widzę że będzie pomocny.

Czy będę się uczył C. Hmm, nie wiem na pewno czy coś z tego wyjdzie ponieważ jak tak porównuję sobie programy które robią praktycznie to samo w C i BASCOM to C po prostu jest za ciężkie dla mnie. Możliwe że kiedyś do tego podejdę poważnie a teraz nie pozwala brak czasu, chęci i zrozumienia.

Awatar użytkownika
edwacc
Użytkownik

Post autor: edwacc » 26 gru 2012, 19:29

Bascom nie jest przejrzysty.
Na początek polecam naukę asemblera. Przy okazji poznasz architekturę procesora, każdy jego rejstr i dowiesz się jakie operacje ile zajmują czasu. Po asemblerze przesiądź się na C.

Bascom to jakaś herezja.

Na pewno wiecej stracisz czasu przy pisaniu w Bascomie niż przy pisaniu w C. Także polecam poświęcić te pare miesięcy na naukę, będzie to inwestycja która zaprocentuje lepiej niż ograniczony Bascom.

Aveo

Post autor: Aveo » 26 gru 2012, 20:16

Zależy dla kogo. Dla mnie jest przejrzysty. W C za dużo dla mnie jest tych różnych symboli i znaków.

Awatar użytkownika
edwacc
Użytkownik

Post autor: edwacc » 26 gru 2012, 21:21

Porównując do komunikacji samochodowej:

Bascom jest jak komunikacja miejska - nie martwisz sie o nic, kupujesz tani bilet, wsiadasz i jedziesz do celu. Po drodze moga wystapic korki, spoznienia, zatloczony autobus, kanary i inne nieprzewidywane okolicznosci na ktore nie masz zadnego wplywu.

C jest jak rajdowka WRC - wsiadasz i mozesz pojechac do celu w krotkim czasie, wlaczajac w to jazde po bezdrożach, jednak musisz posiadac jakies umiejetnosci, dobrze prowadzić wóz i uważać żeby sie nie wywalić na pierwszym zakręcie.

Wybór należy do Ciebie...

Awatar użytkownika
Amugilap
Użytkownik

Post autor: Amugilap » 26 gru 2012, 22:27

Po co jezdzic samochodami jak mozna sie po prostu teleportowac...uzywajac asemblera ;) wg mnie najciekawszy jezyk programowania i najlepszy na start.

Aveo

Post autor: Aveo » 27 gru 2012, 0:10

Ludzie noo. Ja tylko prosiłem o wytłumaczenie co to fusebity a nie pytałem jaki język wybrać. Ja już zdecydowałem, Bascom a może potem C. Koniec, nie ma tematu.

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 27 gru 2012, 17:31

Czego dokładnie nie rozumiesz w FUSach, ciężko tak jednoznacznie wytłumaczyć coś co zależy od modelu procesora.

Czego używasz do programowania? to jest podstawowe pytanie.
Sam jeszcze do niedawna ustawiałem wszelkie FUSY w AVRach na AVRstudio4, zawsze działało niezawodnie z STK500V2 z kitu AVT5125, ale odkąd mam zestaw ATB i MKVcalckulator praktycznie odpalam AS4 bardzo rzadko, ewentualnie AS6 bo mam jeszcze problem z dragonem w eclipsie i MKcalck też coś mi dragona nie łapie. Bo z STK500 i ispusb działa świetnie.

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 27 gru 2012, 18:37

edwacc pisze:Porównując do komunikacji samochodowej:

Bascom jest jak komunikacja miejska - nie martwisz sie o nic, kupujesz tani bilet, wsiadasz i jedziesz do celu. Po drodze moga wystapic korki, spoznienia, zatloczony autobus, kanary i inne nieprzewidywane okolicznosci na ktore nie masz zadnego wplywu.

C jest jak rajdowka WRC - wsiadasz i mozesz pojechac do celu w krotkim czasie, wlaczajac w to jazde po bezdrożach, jednak musisz posiadac jakies umiejetnosci, dobrze prowadzić wóz i uważać żeby sie nie wywalić na pierwszym zakręcie.

Wybór należy do Ciebie...
Super porownanie dlatego choc nie na temat to musze sie ustisunkowac. Kupisz bilet i masz w nosie kanary, jak bedziesz jechac poza godzinami szczytu to zarowno korki jak i zatloczony autobue Ci nie groza, wiec wplyw masz. Co do wrc to taka jazda jest na tyle trudna, ze opanowanie moze okazac sie dla wielu nieosiagalne. No i teleportacja. Jeszcze niemozliwa w dzisiejszych czasach.

Przepraszam za brak polskich znakow, ale padla mi plyta glowna w kompie i do netu mam dostep tylko przez wifi z pseudo tabletu jakim jest Lark70.

Aveo

Post autor: Aveo » 27 gru 2012, 21:56

Jak na razie to nie zaprogramowałem jeszcze niczego. Programatora także jeszcze nie mam. Czekam na części. Będzie to programator własnej roboty na LPT najprostszy z buforem.
Czego używam do programowania? Nie wiem jeszcze ale chyba będę FUSY ustawiał ISP Programmerem. Bo chcę się wzorować na tym linku z 1 posta.

ODPOWIEDZ