DesignSpark PCB - kolejny darmowy program dla elektroników

Czyli dyskusje na temat programów takich jak OrCad, Protel, CircuitMaker, Autotrax, Kicad itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik
Posty: 1256
Rejestracja: 12 kwie 2006, 19:38
Lokalizacja: Lubcza

DesignSpark PCB - kolejny darmowy program dla elektroników

Post autor: KrzysiekK » 21 lip 2010, 12:04

Pod tym adresem można pobrać darmowy jak na razie program do rysowania schematów i płytek drukowanych DesignSpark PCB.

Program podobno przewyższa swoimi możliwościami Eagle i nie ma ograniczeń tworzonego projektu. Program ma możliwość generowania plików GERBER, wierceń, Gerbera i Bill of Materials, a także plików PDF. DesignSpark PCB potrafi zaimportować projekty i biblioteki z programu Eagle. Prawdopodobnie DesignSpark PCB będzie dostępny w wersji dla Linuksa.

Tutaj krótki opis wrażeń z pracy w tym programie:

Na początku sprawił on dobre wrażenie, ale odmienny sposób jego obsługi wymaga przyzwyczajenia się do nowego programu. Czasami program też sprawia wrażenie jakby błędnie działał, znikają elementy przy przemieszczaniu na planszy schematu, itp. Może to być też wina konfiguracji programowej i komputerowej mojego komputera Dell GX270.

Na początku po zainstalowaniu programu trzeba się zarejestrować, aby w programie tym były aktywne opcje zapisu projektu. Klucz rejestracyjny jest prawdopodobnie generowany na podstawie konfiguracji sprzętowej / programowej komputera. Prawdopodobnie po przeinstalowaniu systemu konieczna będzie kolejna rejestracja lub tłumaczenie się u producenta programu co i jak aby otrzymać kolejny klucz aktywacyjny programu. Jak na razie rejestracja jest darmowa.

DesignSpark PCB sprawia dobre wrażenie ilością różnorodnych opcji konfiguracyjnych. Trochę jednak jest to wymieszane początkowo trzeba trochę poklikać w programie aby nabrać orientacji co gdzie jest. Pewne opcje są ukryte w zagmatwany sposób i trudno ich szukać w głównym menu konfiguracji programu. Przykładowo jeśli wyłączymy wszystkie paski narzędziowe w programie, to na próżno szukać opcji ich ponownego włączenia w menu programu. Trzeba prawym klawiszem myszki kliknąć na pasku menu i dopiero z menu kontekstowego myszki można ponownie włączyć paski narzędziowe. Jednak każdy program posiada swoją filozofię obsługi, którą trzeba opanować jeśli chce się korzystać z danego programu.

Skupmy się więc na utworzeniu prostego projektu. Po wybraniu opcji tworzenia nowego projektu pojawia się okno prostego kreatora, który ułatwia utworzenie nowego projektu. Następnie korzystając z wspomnianego kreatora tworzymy arkusz schematu. Umieszczanie elementów na schemacie i trasowanie połączeń nie jest szczególnie skomplikowane. Jednak przesuwanie elementu na planszy schematu jest możliwe po naciśnięciu klawisza M z klawiatury lub menu kontekstowego myszki Place powiązanego ze wspominaną listerą M. Jak widać trochę to zostało przez producenta programu "namieszane". Elementy na schemacie można też przesuwać myszką metodą "przeciągnij i upuść". Trzeba jednak uważać, aby przesunąć cały element, a nie oznaczenie lub numer pinu np. układu scalonego.

Mając gotowy schemat można przejść do projektu płytki. W tym celu z menu Tools wybieramy opcję Translate To PCB... i otworzy się okno kolejnego kreatora. Tym razem jest to kreator tworzenia płytki drukowanej, gdzie w kilku krokach możemy zdefiniować parametry projektowanej płytki, ilość warstw, jednostki miary, wymiary płytki itp. Na uwagę zasługują gotowe szablony płytek drukowanych, np. komputerowych kart PCI. Jest nawet możliwość iż po utworzeniu płytki DesignSpark PCB sam automatycznie rozmieści elementy i wytrasuje ścieżki. Tutaj jednak jak w większości programów tego typu działanie automatów pozostawia trochę do życzenia. Mając gotowy projekt płytki można wyeksportować go w postaci danych potrzebnych do przemysłowego wykonania płytki drukowanej lub innym formacie, np. PDF. Eksport rysunku płytki (także schematu) w postaci pliku PDF nie wymaga stosowania dodatkowego narzędzia, np. PDF Creatora, bo DesignSpark PCB ma wbudowane narzędzie do tworzenia plików PDF. Jednak PDF Creator rozszerza możliwości eksportu projektu z DesignSpark PCB i innych programów Windows.

Biblioteki DesignSpark PCB są dość obszerne, ale zapewne nie sprostają one wymaganiom wszystkich użytkowników tego programu. W razie czego można samodzielnie utworzyć potrzebne biblioteki schematowe i płytkowe. Ułatwieniem w tworzeniu tych bibliotek są wbudowane dwa kolejne kreatory tworzenia elementów schematowych i płytkowych! W razie potrzeby można w programie DesignSpark PCB skorzystać z bibliotek programu Eagle. Niestety DesignSpark PCB nie potrafi bezpośrednio skorzystać z tych bibliotek. Biblioteki Eagle trzeba "ręcznie" przekonwertować korzystając ze skryptów ULP w programie Eagle. Skrypty te dostępne są wraz z programem DesignSpark PCB, ale trzeba też mieć zainstalowany program Eagle (w wersji darmowej). Dopiero potem biblioteki te trzeba zaimportować do programu DesignSpark PCB. Niestety nie udało mi się uzyskać zadowalających rezultatów jeśli idzie i eksport i import bibliotek Eagle do programu DesignSpark PCB. Może coś źle ustawiłem?

Podobnie jak biblioteki można do programu DesignSpark PCB zaimportować schematy i płytki zaprojektowane w programie Eagle. Oczywiście tak jak i poprzednio trzeba za pomocą odpowiedniego skryptu ULP pliki te wyeksportować z programu Eagle a potem je zaimportować do programu DesignSpark PCB. Jednak u mnie po wczytaniu schematu z programu Eagle do DesignSpark PCB okazało się iż przy konwersji zniknęły wartości elementów na schemacie. Także zgubione zostały trzy węzły połączeń. Co prawda węzły te w programie Eagle zostały narysowane "trochę nieprawidłowo" co mogło być powodem ich zagubienia.

Generalnie DesignSpark PCB sprawia wrażenie programu o dużych możliwościach, przewyższających wiele znanych mi darmowych programów jak Eagle (w wersji darmowej), czy KiCAD. Oczywiście trzeba się nauczyć obsługi tego programu i przyzwyczaić do filozofii jego obsługi, ale to już w gestii użytkowników. Jedni preferują Protela, Altiuma, Eagle, czy CadStara innym może do gustu przypaść darmowy (jak na razie) DesignSpark PCB.

Przeglądając zawartość katalogu instalacyjnego programu DesignSpark PCB znalazłem w nim bibliotekę View3D.dll, wiec program ten może mieć większe możliwości niż po nim widać. Być może pojawią się nowe funkcje tego programu w kolejnych wersjach programu. tylko czy wówczas DesignSpark PCB będzie dalej darmowy?

ODPOWIEDZ