komunikacja z portem comm

To forum jest dla wszystkich pasjonatów wiecznie młodych mikrokontrolerów '51. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
s.o.v.a

komunikacja z portem comm

Post autor: s.o.v.a » 21 sie 2005, 14:52

Witam,

mam poważny problem: procek AT89C2051 przestał mi komunikowąc sie z portem comm1 bez przyczyny! Wszelkie ustawienia, programy i wszytko pokolei co jest z nim związane nie były modyfikowane, a kiedyś działało. Nie mam pojęcia czemu sie tak dzieje, zamisat "A" dostaję "[", zamiast "R" dostaję "<". Satało sie tak mniejwiecej od czasu, gdy przylutowywałem do pcb kabel, nie wyjmując scalaków z podstawek. Sprawdziłem to, drugi procek działa identycznie, a wiec wina nie leży po stronie procka C51. Pomyślałem ze może komputer, ale programy które działały do tej pory tak samo sie zachowują. Pomyslałem, aby zmienić port z comm1 do comm2 ale tez nic nie dało. Czy może to być spowodowane układem
MAX232? Wydaje mi sie, że raczej nie(tez byl w podstawce jak lutowałem).

Prosze piszcie cokolwiek wam przyjdzie do głowy
Pozdrawiam

Raflles
-
Kontakt:

Post autor: Raflles » 21 sie 2005, 23:16

Więc jest kilka możliwości. Pierwsza to taka, że lutując spowodowałeś, że gdzieś pojawił się zimny lut. Druga to taka, że lutując zrobiłeś gdzieś niechcący zwarcie. Trzecia to, że poprostu przegrzałeś któryś z układów scalonych i dlatego nie działa. Taka jest moja opinia. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zenon/Dial
-
Kontakt:

Post autor: Zenon/Dial » 22 sie 2005, 19:41

A może jednak zmianie uległy ustawienia?
Wygląda na to że PC chce odbierać dane z inną szybkością niż ustawiona jest w procku x...51
Gdyby procek nic nie nadawał, to PC nie powinien odbierać nic poza kodami FFh lub 00h.
Może cosik odlutowało się i procek nie pracuje w/g taktu generatora kwarcowego.
Jest mało prawdopodobne, ale możliwe, że układ MAX nie daje odpowiednich poziomów napięć. łatwo to sprawdzić dołączając na wujścia +-12Voltowe woltomierz i "rcznie" wymuszając stany 0 i 1 na wejściach. Wymaga to przerwania niektórych połączeń na płytce. A jeżeli układ długo leżał to może elektrolity wyschły i czas je wymienić.
Byłbym jednak za tym że coś jest nie tak z ustawieniami. Zmień je w PC na inną szybkość, jeżeli odbierzesz te same znaki co poprzednio to w istocie układ mógł "paść".
JEŻELI SĄ PODSTAWKI W UKŁADZIE TO SCALAKI WYJMUJE SIĘ PRZED LUTOWANIEM.
NIE POWINNO SIĘ NIC STAĆ, ALE JAK LUTOWNICĘ TRANSFORAMTOROWĄ MASZ DO KITU TO ZNISZCZY CI JESZCZE NIEJEDEN SCALAK.
Pozdrawiam Zenon/DIAL

ODPOWIEDZ