Z układów cyfrowych 3 pytania ... ;)

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
asdfgx
-

Z układów cyfrowych 3 pytania ... ;)

Post autor: asdfgx » 16 maja 2010, 21:23

1. Jaka jest różnica między rejestrem, licznikiem i pamięcią?
2. Co to znaczy, że licznik działa asynchronicznie?
3. Jaką największa liczbę może zmieścić binarny licznik 6-bitowy? Ile ona wynosi w systemie dziesiętnym?

Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 16 maja 2010, 21:35

ad1. Rejestrem nazywamy układ służący do przechowywania i odtwarzania informacji w postaci bitów. Na każdej pozycji rejestru przechowywany jest jeden bit informacji.

-> ŹRÓDŁO <-

Licznik elektroniczny - układ cyfrowy, którego zadaniem jest zliczanie wystąpień sygnału zegarowego.

-> ŹRÓDŁO <-

pamięci jest dużo, trzeba bardziej sprecyzować.

-> ŹRÓDŁO <-

ad2. zależy co ma działać asynchronicznie? zwykle odnosi się to do resetowania i polega na tym że reset licznika następuje niezależnie od momentu podania sygnału zegara.

ad3. zgaduję że 63?

asdfgx
-

Post autor: asdfgx » 17 maja 2010, 18:32

ale jak zgadujesz że 63 ?:P mógłbyś podpowiedzieć jak to się oblicza ?

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 17 maja 2010, 18:54

podpowiedział mi jeden kolega (Pikczu dzienx)
są dwa sposoby, albo windowsowy kalkulator i tam ustawiasz DEC, wpisujesz liczbę i klikasz BIN. w ten sposób od razu masz liczbę, albo jeśli już chcesz to zrozumieć to najprościej wyjaśnić to tak:

ustawiając wszystkie bity danego słowa na max i licząc zawsze 2x więcej to, występują nam takie liczby w kombinacji bitów:
2,4,8,16,32,64,128,256,512 itd
z czego 4 będzie wynikiem kombinacji dwubitowej, 8 wynikiem trzybitowej itd. ale tu wpadamy w pułapkę w którą wpadłem ja a wyciągnął mnie z niej właśnie Pikczu, a wyjaśniam to dalej.

jeśli masz jakąś kostkę z wejściami adresowymi A i B to:
tablica prawdy będzie dla tej kostki taka:

A B
0 0 - 0
0 1 - 1
1 0 - 2
1 1 - 3

z czego widać że przy dwóch bitach max liczba jaka może zostać wpisana to 3 i jest mniejsza o jeden od liczby wymienionej przez moją osobę w wyżej podanym ciągu.

wystarczy że sobie z danego ciągu policzysz zaczynając od liczby 4 (jako liczba kombinacji dwubitowej) i odejmiesz od danej liczby 1.

może to nienajlepszy sposób wytłumaczenia, ale mi zrozumienie tego właśnie w ten sposób przyszło najłatwiej.

samson
Użytkownik

Post autor: samson » 17 maja 2010, 21:26

asdfgx pisze:2. Co to znaczy, że licznik działa asynchronicznie?
matrix pisze:ad2. zależy co ma działać asynchronicznie? zwykle odnosi się to do resetowania i polega na tym że reset licznika następuje niezależnie od momentu podania sygnału zegara.
Licznik działa asynchronicznie gdy sygnał zegarowy przechodzi kolejno od każdego "bloku układu" do następnego, np od przerzutnika do przerzutnika. Czyli ogólnie sygnał zegarowy dociera do każdego z układu w nieco innych odstępach czasu.
Inaczej jest w układach synchronicznych, gdzie jednym "przewodem" sygnał jest doprowadzony do WSZYSTKICH bloków układu.

Dlatego uważam, że wypowiedź kolegi matrix, nie jest poprawna.

aktus
Użytkownik

Re: Z układów cyfrowych 3 pytania ... ;)

Post autor: aktus » 17 maja 2010, 21:34

asdfgx pisze: 3. Jaką największa liczbę może zmieścić binarny licznik 6-bitowy? Ile ona wynosi w systemie dziesiętnym?
Ile wynosi? 2^6 = 64. Jednakże, że liczymy również 0 , to w wyniku otrzymujemy 64-1 czyli 63. Inny przykład - w 1 bajcie ( 8 bitów ) możemy zapisać jedną z 2^8=256 wartości. Od zera do 255.

asdfgx
-

Post autor: asdfgx » 18 maja 2010, 9:24

aha już rozumiem o co chodzi.
dziękuję :)

Awatar użytkownika
Luminofor
Użytkownik

Post autor: Luminofor » 18 maja 2010, 16:37

samson pisze:
asdfgx pisze:2. Co to znaczy, że licznik działa asynchronicznie?
matrix pisze:ad2. zależy co ma działać asynchronicznie? zwykle odnosi się to do resetowania i polega na tym że reset licznika następuje niezależnie od momentu podania sygnału zegara.
Licznik działa asynchronicznie gdy sygnał zegarowy przechodzi kolejno od każdego "bloku układu" do następnego, np od przerzutnika do przerzutnika. Czyli ogólnie sygnał zegarowy dociera do każdego z układu w nieco innych odstępach czasu.
Inaczej jest w układach synchronicznych, gdzie jednym "przewodem" sygnał jest doprowadzony do WSZYSTKICH bloków układu.

Dlatego uważam, że wypowiedź kolegi matrix, nie jest poprawna.
Obaj nie macie racji. W licznikach asynchronicznych sygnał zegarowy dochodzi tylko do pierwszego przerzutnika, wejście zegarowe w następnych przerzutnikach nie jest w żaden sposób powiązane z sygnałem zegarowym, dochodzi na nie sygnał informacyjny z wyjść poprzednich przerzutników.

alaris
Użytkownik

Post autor: alaris » 18 maja 2010, 16:56

Luminofor pisze:Obaj nie macie racji. W licznikach asynchronicznych sygnał zegarowy dochodzi tylko do pierwszego przerzutnika, wejście zegarowe w następnych przerzutnikach nie jest w żaden sposób powiązane z sygnałem zegarowym, dochodzi na nie sygnał informacyjny z wyjść poprzednich przerzutników.
Tako rzecze prof. Tyszer i zaprawdę powiadam, takowoż jest. A serio, przykładem asynchronicznego licznika są kaskadowo połączone dwójki liczące z przerzutników D. Sygnał zegarowy jest doprowadzony tylko do pierwszego, natomiast sygnałem zegarowym kolejnych przerzutników jest sygnał wyjściowy z poprzedniego przerzutnika. Konkretnie: na wejście CLK drugiego przerzutnika podawane jest wyjście pierwszego przerzutnika, itd..
W przypadku synchronicznych liczników, każdy z przerzutników ma doprowadzony sygnał zegarowy, tzn. jest on wspólny.
matrix pisze:zwykle odnosi się to do resetowania i polega na tym że reset licznika następuje niezależnie od momentu podania sygnału zegara.
Jak na mój gust odnosi się to tylko do resetowania, które może być synchroniczne (wymagane zbocze) lub asynchroniczne (w dowolnym momencie) i nie ma nic wspólnego z synchronizmem samego licznika.

Awatar użytkownika
Luminofor
Użytkownik

Post autor: Luminofor » 18 maja 2010, 17:02

alaris pisze:Tako rzecze prof. Tyszer
Widzę alaris mamy ten sam autorytet w tej dziedzinie. :)
Jak tam magisterka? ;D

alaris
Użytkownik

Post autor: alaris » 18 maja 2010, 17:13

Luminofor pisze:Jak tam magisterka? ;D
Sie pisze, sie symuluje i sie projektuje :D
Dobra, nie pisze nic więcej poza tematem, bo admin pogoni. Jak chcesz pogadać, wiesz gdzie mnie szukać :)

samson
Użytkownik

Post autor: samson » 18 maja 2010, 21:58

Obaj nie macie racji. W licznikach asynchronicznych sygnał zegarowy dochodzi tylko do pierwszego przerzutnika, wejście zegarowe w następnych przerzutnikach nie jest w żaden sposób powiązane z sygnałem zegarowym, dochodzi na nie sygnał informacyjny z wyjść poprzednich przerzutników.
Zle sie wyrazilem, ale dokładnie to mialem przed oczami i to chciałem wytlumaczyc. Dar tlumaczenia nie został mi chyba dany.

ODPOWIEDZ