Wtórnik źródłowy

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
mi4al
-

Wtórnik źródłowy

Post autor: mi4al » 30 sty 2016, 16:50

Czytając artykuł natknąłem się na pewne zdanie:

"Niestety, obciążenie tranzystora jest włączone w obwód źródła, czyli jest to wtórnik źródłowy, a wszystkie wtórniki (katodowy, emiterowy, źródłowy) pracują źle jako klucze, ponieważ mają ujemne napięciowe sprzężenie zwrotne. "

Nie do końca rozumiem o co chodzi z tym ujemnym sprzężeniem/gdzie ono jest/ i dlaczego to ma wpływ do działania jako klucz? Byłbym wdzięczny za krótką odpowiedź bądź link do odpowiednich materiałów, dzięki:)

Awatar użytkownika
edwacc
Użytkownik

Post autor: edwacc » 31 sty 2016, 0:37

Intuicyjnie rzecz ujmując: Prąd płynący przez tranzystor powoduje spadek napięcia na obciążeniu emitera/źródła. Spadek ten powoduje zmniejszanie się napięcia miedzy bramką/bazą a źródłem/emiterem (zakładając stałe napięcie na bramce/bazie). To z kolei powoduje zamykanie się tranzystora, zmniejszenie prądu, zmniejszenie spadku napiecia, i zwiększenie różnicy potencjałów między bramką/bazą a źródłem/emiterem, itd...

Zastosowanie takiego układu w roli klucza nie jest dobre, ponieważ na obciążenie nie jest podawane pełne napięcie zasilania.

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 31 sty 2016, 23:09

Hej

W przypadku mosfetow nie wpina sie obciążenia miedzy źródło a masę bo bedzie spadek napięcia i będziesz miał straty. Możesz to zrobic ale trzeba zastosować boot strap. To znaczy na bramce musi być większe napięcie niz na drenie a boot strap to układ co pozwoli to uzyskać. Wtedy to zadziała. Wtornik emiterowy natomiast to popularny uklad. Tam masz napięcie o 0,7 V niższe od napięcia na bazie. Zaleta układu to duza rezystancja wejsciowa i możliwe duże obciążenie pradowe( w zależności od tranzystora.

Pozdrawiam
Piotrek

ODPOWIEDZ