Szybka ładowarka NiCD i NiMH

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
zakrent
-

Szybka ładowarka NiCD i NiMH

Post autor: zakrent » 22 kwie 2007, 16:41

Witam wszystkich na forum.
Chciałbym zrobić bardzo szybką ładowarkę akku (powiedzmy że nie chcę zrobić a muszę). Założenie jest takie że musi ona naładować 4 akku o pojemności 2000mAh w czasie około godziny, powinna umożliwiać wstępne rozładowanie oraz automatyczne wyłączanie ładowania oraz zabezpieczenie temperaturowe. Przy takich prądach trzeba by zastosować ładowanie impulsowe. Chodzi tu o typowe akumulatorki AA, R9 itp.

Pomińmy na razie wpływ tak szybkiego ładowania na działanie akumulatora.

Moje pytania:
1) Jaki układ zastosować ? Przede wszystkim chodzi mi o to żeby ładowarka była jak najmniejsza i żeby układ zawierał funkcję rozładowania, sygnalizację procesu ładowania i rozładowania, możliwość ustawienia czasu ładowania i pomiar temperatury. Oczywiście żeby był to układ do ładowania impulsowego.

2) Jaki obwód prądowy zastosować (zakładam że max prąd jaki bedzie potrzebny to 4x2A = 8A).

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAVRON
Użytkownik

Post autor: GAVRON » 22 kwie 2007, 19:08

Nie wiem, ale może znajdziesz coś tu:

http://www.zasilacze-elektronika.forweb.pl/schematy.php

Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 22 kwie 2007, 20:02

Polecam DS2715

zakrent
-

Post autor: zakrent » 24 kwie 2007, 11:02

Gawron: Dzięki za linka, ale tam są trochę starsze konstrukcje.

A co sądzicie o Max 713, nada się do ładowania impulsowego ?
I jeszcze czy ładowarka impulsowa wymaga mocnego zasilacza, tzn głównie chodzi mi o trafo bo mam ograniczoną przestrzeń na elementy.

Awatar użytkownika
Gutek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Gutek » 25 kwie 2007, 19:28

W Ep w poprzednie wakacje była ładowarka na jakims scalaku dla różnych akumulatorków.Trafo do impulsowego jest napewno mniejsze i to dużo.Zasilacz od kompa np.400 Wat a jaki mały :D.

ODPOWIEDZ