Unitra Neptun 424

Czyli elektronika w stylu retro, lampy, układy lampowe i stare radia. Wymiana doświadczeń i porady znawców tematu.
ODPOWIEDZ
kaliska5
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 01 maja 2008, 8:24
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Unitra Neptun 424

Post autor: kaliska5 » 24 paź 2009, 15:42

Witam.Na strychu znalazłem stary odbiornik telewizyjny w/w w dobrym stanie wizualnym.Szukam schematu tegoż telewizora.Po podłączeniu do sieci jest martwy.

buliz
-
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2006, 23:10
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: buliz » 24 paź 2009, 18:58

Google i jeszcze raz google. Podaję link http://unimor.info/downloads.php?cat_id=4&rowstart=30. Tam masz PDF-y TV Unimoru.

Awatar użytkownika
Koleszek
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: 11 lut 2007, 22:03
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Koleszek » 24 paź 2009, 21:39

Albo Unitra Klub, albo Trioda.

clarry79
-
Posty: 11
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: clarry79 » 18 lip 2013, 11:30

Zawsze, gdy ktoś mówi o starych radiach widzę je oczami wyobraźni i czuję ten niezwykły klimat. Aż zazdroszczę takiego "antyku" w posiadaniu, który znalazłeś na strychu. Sama bym chciała też mieć coś podobnego. Dziś byłoby to takie cenne i tak dużo warte :)

Tomek J
-
Posty: 16
Rejestracja: 27 lis 2008, 8:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek J » 23 paź 2013, 10:44

clarry79 pisze:Zawsze, gdy ktoś mówi o starych radiach widzę je oczami wyobraźni i czuję ten niezwykły klimat
Ten klimat najprzyjemniej wyczuwa się nosem a nie oczami :mrgreen: Smrodek przypalonego na bańkach lamp kurzu jest niepowtarzalny :lol:
Aż zazdroszczę takiego "antyku" w posiadaniu, który znalazłeś na strychu. Sama bym chciała też mieć coś podobnego.

Z telewizorami lampowymi problem jest taki że analogowa TV została zamordowana. Trzeba zaopatrzyć się w dekoder (plus ewentualnie konwerter UHF/VHF jeżeli telewizor nie odbiera kanału w którym przesłlany jest sygnał z dekodera). I oczywiście wyboru programu dokonuje się w takim przypadku przy pomocy dekodera. W lepszej sytuacji są abonenci sieci kablowych: np. warszawska Aster City transmituje sygnały analogowe w III paśmie VHF (kanały 6-12) oraz w niższym zakresie kablowym położonym pomiędzy radiofonicznym zakresem UKF CCIR a zakresem III VHF. Stare telewizory pełno-lub prawie pełnolampowe (ten o którym mowa zachował już tylko lampy w członie synchronizacji i odchylania, oraz w stopniach końcowych toru fonii oraz wizji) wyposażone w lampowy obrotowy przełacznik kanałów VHF z obrotowym bębnem można bylo przestroić na kanały niższego pasma kablowego, wykorzystując bezużyteczne od przejścia radiofonii UKF na zakres CCIR wkładki zakresów I i II pasma VHF (kanały 1-5). Przykład takiego przestrojenia opisałem na:
http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p ... ca#p167688
cały zaś odbiornik, złożony ze sprawnego Neptuna 429 (różniącego się od omawianego w temacie głównie innym przełącznikiem kanałów oraz znalezionego pod śmietnikiem chassis "Fregaty" rozwalonej przez złomiarza - zaprezentowałem w temacie: http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p ... storyzacja
(fotki są na trzeciej stronie wątku)
Dziś byłoby to takie cenne i tak dużo warte :)
Niestety stare telewizory cenione są tylko przez nielicznych, wiele z nich zakończyło żywot pod śmietnikiem lub w punktach zbiórki elektrozłomu, slużąc za dawów miedzi z cewek odchylających i transformatorów. Jeżeli już ktoś kolekcjonuje takie starocie - to głównie w roli nieczynnych gadźetów, choć odbiornik o którym jest mowa raczej do tej rangi jeszcze nie dorósł, chociażby ze wzgledu na trywialną prostopadłościenną skrzynkę. Znacznie lepiej w tej roli prezentowałby się np. "Szmaragd":
http://www.google.pl/images?q=telewizor ... d=0CCMQsAQ
Tylko naprawdę nieliczni traktują takie telewizory - jako normalny sprzęt użytkowy. Innego czynnego telewizora u mnie w domu nie ma, a na tym co mam mogę na dziś odbierać TVN, Puls, TVP1, TVP2, TVP Warszawa, Polsat, TV4 i Polonię.
Znacznie większą popularność zdobyły stare radia, m.in. ze względu na większą użyteczność. Nawet jak nie mają zakresu UKF (zwykle jeżeli mają to trzeba w przypadku krajowych odbiorników przestroić je z OIRT na CCIR, a w przypadku zagranicznych - zadowolić się UKF-em okrojonym do pasma 88MHz-100MHz chyba że wpadnie się na pomysł przestrojenia na pełny zakres; przykładowo może to wyglądać tak: http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p ... ja#p209951 ) - to zawsze można posłuchać "Sygnałów Dnia" na falach długich przed pójściem do roboty. Na przykład na wyciągniętym z pojemnika na elektrośmieci "Pionierze":
http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p ... wy+pionier
albo też na zbudowanej od podstaw "Syrence" (aktualnie w trakcie przebudowy, wymieniam bowiem kondensator zmienny na taki pochodzący z epoki loktalowej, ale fale długie i średnie już działają): http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p ... it=syrenki
Gdy jednak chcę słuchać audycji nie tylko na UKF (do tego celu dysponuję przestrojonym na CCIR "Kankanem" i oczywiście wspomnianą wyżej "Simfoniją"), ale i w stereo - właczam rozbabrany póki co zestaw składający się z kompletnego w miarę wzmacniacza z zasilaczem, uzupełnionego o prowizorycznie zbudowany tuner FM wraz ze stereodekoderem. Mam podejrzenia graniczące z pewnością, że nigdzie na świecie nie produkowano seryjnie takiego sprzętu, w którym nie uświadczyłoby się choćby jednej diody półprzewodnikowej, na miejscu któych pracują tu popularne telewizyjne duodiody sygnałowe EAA91:
http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p ... ie#p213399
Na jachcie zaś ( http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.p ... 803#109803 ) używam odbiornika wprawdzie tranzystorowego (energii elektrycznej jest tam do dyspozycji tylko tyle ile może dostarczyć bateria słoneczna o max. mocy zaledwie 6W), ale za to skonstruowanego samodzielnie, w technice też już chyba "Retro": http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p ... ki#p192413
natomiast wnętrze wzmacniacza pokazane jest tu: http://www.trioda.com/forum/viewtopic.p ... ne#p168762

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

ODPOWIEDZ