Pytanie początkującego...

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Speedossq
-

Pytanie początkującego...

Post autor: Speedossq » 23 sty 2009, 14:58

Witam ,jestem nowy na forum i zaczynam dopiero zabawę z elektroniką.
Mam pytanie ,jak można sprawdzić na Cewce [zdjęcie poniżej] , do ilu ona zmniejsza napięcie ,oraz czy wytwarza prąd stały czy zmienny... ,Cewka pochodzi ze starej ,małej wieży ,posiada przełącznik podajże pomiędzy 220/100V....
Napis na górze cewki: HK "0-95 IV"....

Obrazek

Z góry dziękuje...

P.S
Jeżeli ktoś by posiadał jakieś Kursy/Tutoriale na temat Elektroniki ,ale po polsku ,to prosiłbym o strony... Na google nie mogłem nic ciekawego wyszukać

sta
Użytkownik

Post autor: sta » 23 sty 2009, 15:56

Odpowiem dookoła, to nie jest cewka w takim rozumieniu jakiego próbujesz użyć tylko transformator. Więcej możesz dowiedzieć się na przykład z Wikipedii: pl.wikipedia.org/...
Co do kursów polecam stronę edw.com.pl/.... Jest tu dużo materiałów na początek a i na później nie zabraknie
Na google nie mogłem nic ciekawego wyszukać
Gdybyś dobrze szukał to byś znalazł :wink:

Instynkt PHPowca każe mi jeszcze zasugerować żebyś na początku unikał napięć wyższych niż 20V (zwłaszcza tego z sieci energetycznej). Więcej się nauczysz kiedy przynajmniej przez najbliższe kilka lat nic Cię nie popieści. Odłóż lepiej ten transformator na jakiś czas do szuflady, z powodzeniem zastąpi Ci go dowolny zasilacz z obudową.
Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania nie zakładaj nowego tematu, kiedy coś dopiszesz na pewno ktoś odpowie

Powodzenia

Awatar użytkownika
HV
-
Kontakt:

Post autor: HV » 23 sty 2009, 16:21

Prawdopodobnie jest to trafo 12v na wtornym, pozatym kazdy transformator ma prąd zmienny na wyjsciu 50Hzjezeli jest zasilany z sieci. Jezeli podłączysz do tego mostek prostowniczy to uzyskasz prąd stały :smile:
UWAGA; na uzwojeniu pierwotnym występuje napięcie zagrazajace zyciu, wiec uważaj co robisz jeden bład moze kosztować Cię zycie.

Awatar użytkownika
Speedossq
-

Post autor: Speedossq » 23 sty 2009, 18:04

Dziękuje wam bardzo....Ale nic mi to już nie pomoże ,ponieważ ,cewka mi wypadła ,złapałem za kable i tylko kable mi w ręce zostały :P

Temat proszę do zamknięcia.

P.S - Tutki bardzo pomocne Dzięki!

Edit: Udało mi się naprawić cewkę.

ODPOWIEDZ