Re: zadanie pomocy
Re: zadanie pomocy
Oblicz wartośc napięcia jakie należy doprowadzic do zacisków AB w układzie aby Ucd było równe 6V. C1= 2nF C2=4nF C3= 6nF C4=3nF.
- Załączniki
-
- f.JPG (5.77 KiB) Przejrzano 7752 razy
-
000andrzej
- Użytkownik
- Posty: 424
- Rejestracja: 01 lip 2005, 19:36
- Lokalizacja: Kraków
-
000andrzej
- Użytkownik
- Posty: 424
- Rejestracja: 01 lip 2005, 19:36
- Lokalizacja: Kraków
To już pisałeś. Chodzi o prąd stały czy zmienny, jeśli przemienny to z jaką f? dla stałego wiesz, że kondziory stanowią przerwę dla prądu?
Ostatnio zmieniony 05 sty 2008, 16:02 przez 000andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
- joon
- Użytkownik
- Posty: 2076
- Rejestracja: 30 cze 2007, 22:56
- Lokalizacja: Kraków, Przemyśl, Warszawa
- Kontakt:
Jest to tak zwany czwórnik pasywny. (czyżby pierwsza klasa technikum elektrycznego/elektronicznego?) Odpowiedź to 24V
Zresztą sprawdź sam: C1 i C2 tworzą dzielnik 2:1 natomiast C3 i C4 tworzą dzielnik 3:1. Jeżeli podasz na wejście 24V to na C1 i C2 będziesz miał 12V, a na C3 oraz C4 (względem A) 18V czyli CD=6V. Proste?

no ale podoalem tresc taka jak mam w zbiorze zadan i nic wiecej...wiem tylko tyle ze odpowiedz wynosi 18V. i to przemienny tylko ze nie ma f podanego
[ Dodano: 2008-01-05, 16:03 ]
1 klasa technikum elektronicznego
[ Dodano: 2008-01-05, 16:05 ]
a mozna prosic bo musze jakos to napisac rozwiązanie:( na kartce
[ Dodano: 2008-01-05, 16:03 ]
1 klasa technikum elektronicznego
[ Dodano: 2008-01-05, 16:05 ]
a mozna prosic bo musze jakos to napisac rozwiązanie:( na kartce
-
000andrzej
- Użytkownik
- Posty: 424
- Rejestracja: 01 lip 2005, 19:36
- Lokalizacja: Kraków
-
000andrzej
- Użytkownik
- Posty: 424
- Rejestracja: 01 lip 2005, 19:36
- Lokalizacja: Kraków
- joon
- Użytkownik
- Posty: 2076
- Rejestracja: 30 cze 2007, 22:56
- Lokalizacja: Kraków, Przemyśl, Warszawa
- Kontakt:
Właśnie o to chodzi że układ ma prawo działać i napięcie na CD pojawi się w stanie ustalonym. Więc dobrze Andrzeju napisałeś tylko jak to ładnie można udowodnić tak aby nauczyciel był zadowolony? http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/58c ... 7daf5.html to o to zadanie chodzi. Ja szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia jak to można "ładnie" obliczyć :/
-
000andrzej
- Użytkownik
- Posty: 424
- Rejestracja: 01 lip 2005, 19:36
- Lokalizacja: Kraków
Zaraz coś spróbuję. Trzeba kilka równań ułożyć i wyprowadzić. To bedzie coś związane z porównaniem ładunków q. Będziemy tam mieli napięcie na poszczególnych kondensatorach i pojemności. Pojemności mamy dane, ładunki gdzieś nam się uproszczą, pozostaną nam napięcia, z którego jedno mamy dane.
Ale to muszę usiąść i spróbować.
Może najprościej w ten sposób: c1/c2=1:2 więc Uac/Ucb=1/2
c3/c4=2:1 więc Uad/Udb=2/1
Teraz Uab=Uac+Ucb=Uad+Udb więc wyliczymy, że Uac=1/3Uab, analogicznie Uad=2/3Uab
Więc Ucd = 1/3Uab też. Ucd mamy więc tylko wymnożyć przez 3
Ale to muszę usiąść i spróbować.
Może najprościej w ten sposób: c1/c2=1:2 więc Uac/Ucb=1/2
c3/c4=2:1 więc Uad/Udb=2/1
Teraz Uab=Uac+Ucb=Uad+Udb więc wyliczymy, że Uac=1/3Uab, analogicznie Uad=2/3Uab
Więc Ucd = 1/3Uab też. Ucd mamy więc tylko wymnożyć przez 3