Nadmiar słońca?

Czyli miejsce, w którym można poruszać tematy nie dające przyporządkować się do pozostałych działów ale uwaga tutaj również obowiązują przyjęte zasady na forum
ODPOWIEDZ
samochodzik
-

Nadmiar słońca?

Post autor: samochodzik » 16 maja 2022, 8:31

Jest możliwe żeby spędzając za dużo czasu na słońcu mieć nadmiar witaminy D? Czytałem że od słońca dostaje się witaminę D, a jej nadmiar może mieć też swoje wady jak i niedomiar... Jest maj, a ja już jestem spalony na brąz więc nie wiem czy mi to przypadkiem nie grozi haha.
Ale czy regularne nasłonecznienie nie może spowodować podobnych efektów co jedzenie zbyt wielkiej ilości suplów D?

Paweł Es.
-

Re: Nadmiar słońca?

Post autor: Paweł Es. » 16 maja 2022, 17:11

Dla pewności odpowiedzi, to udaj się z tym pytaniem do lekarza pierwszego kontaktu albo jeszcze lepiej do dermatologa, bo ten będzie chyba najbardziej kompetentny. Nadmiar witaminy D chyba ci nie grozi ale nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może wywołać oparzenia lub też uaktywnić nowotwory skóry, tyle, że to jest sprawa osobnicza i na ten temat powinien się wypowiedzieć fachowiec, który dodatkowo dokona oceny twojej skóry i przy okazji sprawdzi czy ci się coś nie czai w miejscach gdzie trudno jest dotrzeć wzrokiem (np. na plecach).

ODPOWIEDZ