FUSB302 - kontroler USB C i wymuszenie 12V

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
siekierzyński
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2010, 23:12
Lokalizacja: Nareszcie Polska

FUSB302 - kontroler USB C i wymuszenie 12V

Post autor: siekierzyński » 27 gru 2020, 17:13

Witajcie,

od kilku dni bawię się kontrolerem do USB C - FUSB302 (https://www.onsemi.com/pub/Collateral/FUSB302-D.PDF).

Kontroler służy do wykrywania podłączonego urządzenia do portu USB C i komunikacji z tym urządzeniem w celu wykrycia czy jest to ładowarka lub inne urządzenie. Jeśli jest to ładowarka, to może dokonać "negocjacji" i przełączyć ją w tryb wyższego napięcia ładowania. Dodatkowo z tego co zrozumiałem, to można ten kontroler użyć jako urządzenie "dołączane" i samemu zasymulować jakieś urządzenie

Tyle co wiem i rozumiem jak to powinno działać.

Do zabawy zaprzągłem tą bibliotekę na Arduino https://github.com/ReclaimerLabs/FUSB302

Problem polega na tym, że nie bardzo wiem jak wymusić na ładowarce ustawienie wyższego napięcia, np. 12V. Bo mam 2 które mają taką możliwość. Jedna 5V, 9V, 12V, 20V i jeszcze 11V (Xiaomi) a druga 5V, 9V i 12V (Moto).

Z tego co rozumiem, to układ na liniach CC1 i CC2 komunikuje się z ładowarką i po negocjacji ładowarka ustawia odpowiednie napięcie.
Z kolei widziałem też rozwiązanie, że ustawianie napięcia nie idzie przez CC1/2 tylko przez ustawienie odpowiedniego napięcia na pinach D+/D-

Czy ktoś z Was ma jakąś wiedze i może mnie nakierować/naprostować w czym mam rację, a w czym się mylę?

Ogółem założeniem mojego projektu jest:
- sprawdzanie czy ładowarka faktycznie daje 5V do mojego sterownika - standardem jest, że początkowe napięcie zasilania powinno być 5V, ale wiadomo jacy są producenci i może się trafić zasilacz, który daje od razu 20V, co sprali moje urządzenie. Chcę tego uniknąć.
- podłączanie przez port USB C do mojego sterownika obwodu świecącego, i we wtyczce chce dać drugi kontroler, który poinformuje mój sterownik, że może dać zasilanie do mojego obwodu świecącego. Czyli po prostu, potrzebuję emulować swoje urządzenie.

Pozrawiam,
Piotr

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Posty: 627
Rejestracja: 23 sty 2008, 1:20
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: FUSB302 - kontroler USB C i wymuszenie 12V

Post autor: tom5555 » 31 gru 2020, 15:14

Może ten film trochę pomoże https://www.youtube.com/watch?v=DQLrZA5RMjQ. W opisie pod filmem znajdują się odnośniki do stron z których korzystał autor.

ODPOWIEDZ