Użycie zablokowanych (ROM) 8051

To forum jest dla wszystkich pasjonatów wiecznie młodych mikrokontrolerów '51. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ

Czy da się użyć kości z zablokowanym ROMem?

Tak, normalnie nadpiszesz wszystko prostym programatorem LPT.
0
Brak głosów
Tak, podepniesz zwykły, odpowiednio zaprogramowany ROM (ee flash udający EEPROM), zgodnie z datasheetem, i zadziała.
0
Brak głosów
Sorry, kostki nadają się tylko do kosza.
0
Brak głosów

Liczba głosów: 0

machacz
-

Użycie zablokowanych (ROM) 8051

Post autor: machacz » 23 wrz 2020, 20:44

Witam.

Posiadam przedpotopowe, rozbiórkowe 8051:
  • 80C52X2-MC
  • TS80C31-16CA
  • TS87C52X20MCA
Szybkie sprawdzenie datasheetów mówi, że można zablokować ROM, tak, aby stał się nieodczytywalny, brak natomiast w datasheetach informacji o tym, czy tak zblokowany mikrokontroler da się ponownie programować. W związku z tym pytam:

Czy zblokowany uC da się ponownie zaprogramować?
Czy zblokowany uC da się zmusić do pracy z zewnętrznym ROMem (mam kości flash ze starych płyt głównych, interfejs równoległy)?
Czy zblokowany uC nadaje się do czegokolwiek oprócz ekspozycji na półce ze starociami?

Mam pewne niewielkie doświadczenie z uC (Blue Pill, trochę AVR), chciałbym zrobić z zabytkowych części walających się po warsztacie zegarek - jednak zanim zabiorę się za tracenie czasu wolę zapytać, być może ktoś oszczędzi mi kilku godzin i kilku złotych, jakie kosztuje programator :) Jeśli zamiast uC mam tylko cegiełki, to powędrują w kosz, a ja bez żalu użyję BluePilla.

---

Edit Poszukałem jeszcze o TEMIC 80C31, wychodzi, że jest ROMless, więc zewnętrzny ROM jest obowiązkowy :)

es2
Użytkownik

Re: Użycie zablokowanych (ROM) 8051

Post autor: es2 » 29 wrz 2020, 9:38

machacz pisze:
23 wrz 2020, 20:44
brak natomiast w datasheetach informacji o tym, czy tak zblokowany mikrokontroler da się ponownie programować.
Bo i po co taka informacja?
ROM - Pamięć tylko do odczytu i wszystko jasne.
machacz pisze:
Czy zblokowany uC da się ponownie zaprogramować?
Nawet niezablokowanego nie da się (patrz wcześniejsza odpowiedź).
machacz pisze:
Czy zblokowany uC da się zmusić do pracy z zewnętrznym ROMem (mam kości flash ze starych płyt głównych, interfejs równoległy)?
Tak.
machacz pisze:
Czy zblokowany uC nadaje się do czegokolwiek oprócz ekspozycji na półce ze starociami?
Tak ale po co bawić się w archeologa? Chyba, ze tylko w celach edukacyjnych.
machacz pisze:
a ja bez żalu użyję BluePilla.
Zdecydowanie lepsze rozwiązanie i zabawa starociami 8051 czy AVR ale zamiast BluePilla lepiej kupić płytkę startową od STM z wbudowanym programatorem-debugerem i czymś lepszym niz STM32F1xx. Ceny od 50zł.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2020, 9:42 przez es2, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ