wPAW - wskazówkowy Pseudo Analogowy Wskaźnik

Miejsce dobre do dyskusji nad własnymi projektami - pochwal się wszystkim co samodzielnie stworzyłeś.
ODPOWIEDZ
es2
Użytkownik
Posty: 109
Rejestracja: 13 mar 2018, 9:47

wPAW - wskazówkowy Pseudo Analogowy Wskaźnik

Post autor: es2 » 07 sty 2020, 22:53

Technika cyfrowa zdominowała wszystkie dziedziny elektroniki. Ma to zalety ale i wady. Wadą mierników z cyfrowym wyświetlaczem jest problem z określeniem kierunku zmian wielkości mierzonej gdy ta zmienia się stosunkowo szybko. Migające cyferki niewiele mówią. Czy ktokolwiek wyobraża sobie wskaźnik wysterowania na wyświetlaczu w postaci cyfr? Z pewnością nie.
Sytuacje tą dostrzegli producenci multimetrów i w lepszych wykonaniach tych przyrządów jest dodawany bargraf. Spotyka się też konstrukcje łączące miernik wskazówkowy z cyfrowym https://sklep.avt.pl/miernik-analogowo- ... -7030.html
A gdyby tak na wyświetlaczu graficznym zasymulować miernik wskazówkowy? Widziałem już takie rozwiązanie ale na wyświetlaczu monochromatycznym. Kolorowy wydał się ciekawszy. Powstała więc konstrukcja, którą można zobaczyć na fotografiach:
2.jpg
3.jpg
4.jpg
a efekty działania zaobserwować na filmach: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... pz0gawlG2V
Widać, że wskazówka chowa się za wskaźnikiem cyfrowym. Nie jest to naturalne ale taka jest "magia kina". Dzięki temu nienaturalnemu zachowaniu wskaźnika i wskazówki jest on bardziej czytelny.

Konstrukcja oparta o STM32, stabilizator liniowy 3,3V, wyświetlacz TFT 128x128 i kilka elementów biernych.
WPAW_sch.pdf
(12.26 KiB) Pobrany 61 razy
Koszt elementów to ok 50zł (bez PCB).

Wskaźnik można dostosować do swoich potrzeb poczynając od zakresów pomiarowych, wskazywanych wielkości poprzez kolory do kolorowej skali czy zmiany koloru wskazówki czy cyfrowego wskaźnika zależnie od wskazywanej wielkości. Wystarczy kilka zmian w kodzie źródłowym, który będzie dostępny na Elportalu, skompliowac w środowisku CubeIDE i zapisać mikrokontroler.

Kiedy (czy) artykuł opisujący miernik pojawi się w EdW?
To pytanie należy wysłać na adres edw@elportal.pl


Autor: Sas@elportal.pl

ODPOWIEDZ