ZVS flyback driver - odmawia współpracy, pobiera 20A prądu!!

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
Spanner
Użytkownik

ZVS flyback driver - odmawia współpracy, pobiera 20A prądu!!

Post autor: Spanner » 26 sie 2013, 16:31

Witam. Mam ogromny problem. Dziś rano zbudowałem ZVS Flyback driver z zamiarem użycia jako prosta nagrzewnica indukcyjna. Układ zadziałał na IRFP260 od pierwszego włączenia pobierając maks 7A. Jednak przypadkiem potem odłączyłem jeden z kabli od cewki. Pierdyknęła zenerka i zaczął ciągnać 20A prądu. Przed chwila zmontowałem na nowych elementach i... lipa :( Tym razem IRFP250 zenerki 1N5349B szybkie diody dałem 1N5822. Resztę pokazuje na zdjęciach. Jak podłączyłem 12V/1,5A i dałem cewkę od trafka HV, by sprawdzić czy działa to powstawał mały łuk. Myślałem że jest ok to podłączłem pod toroida od halogenów około 17V i poszło 20A :((( Wrzucam zdjęcia może zrobiłem jakiś głupi błąd ale poważnie nie mam pojęcia co może być nie tak... Proszę pomóżcie bo sie za chwilę załamie :(

PS w tym układzie co zadziałał zenerka była 0,3W

Pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Spanner
Użytkownik

Post autor: Spanner » 28 sie 2013, 15:46

W sumie sie tak zastanawiam... Czy uklad moze nie chciec dzialac i uszkaza sie przez zbyt wolne "szybkie diody" ?

korfanty33
Użytkownik

Post autor: korfanty33 » 31 sie 2013, 21:42

powiem tak nie wiem co robisz i jak to działa .
ale
Na zdjęciach nie widzę izolacji do radiatorów , zastanów się czy to nie jest problem ?

dla testów zrób pomiar między łbami śrubek , bez prądowo i po rozładowaniu kondesatorów
(edit) chyba są podkładki - ale czy jest izolacja galwaniczna ?
( niema tulejek )

Myślałem że jest ok to podłączłem pod toroida od halogenów około 17V i poszło 20A
toroid ma taką przypadłość że do pewnych rzeczy się nie nada - nawet soft start 'y robią dla zasilań na toroidach
Ostatnio zmieniony 31 sie 2013, 22:17 przez korfanty33, łącznie zmieniany 2 razy.

Spanner
Użytkownik

Post autor: Spanner » 31 sie 2013, 21:55

Są mikowe.... Ale mika jest przezroczysta wiec moze nie widac ich na pierwszy rzut oka ale przyjrzyj sie... Nie wiem dalej co jest przyczyna... Nie chce upalic nastepnych tranow....

korfanty33
Użytkownik

Post autor: korfanty33 » 31 sie 2013, 22:07

Spanner pisze:Są mikowe.... Ale mika jest przezroczysta wiec moze nie widac ich na pierwszy rzut oka ale przyjrzyj sie... Nie wiem dalej co jest przyczyna... Nie chce upalic nastepnych tranow....
Powtórzę : czy sprawdzałaś przejście między obudowami tranzystorów ?

(edit) chyba są podkładki - ale czy jest izolacja galwaniczna ?
( niema tulejek )

dobra wiem co robisz - może to nawet twój schemat - tak pokazało google ?
pokaż swój schemat
i cewk jak to ma być to grzanie ?
http://www.portalnaukowy.edu.pl/index.p ... &showall=1
Załączniki
Mazzilli ZVS Flyback Driver.png
Mazzilli ZVS Flyback Driver.png (7.61 KiB) Przejrzano 3357 razy

Spanner
Użytkownik

Post autor: Spanner » 01 wrz 2013, 6:31

Te trany mają izolowane otwory-przejścia nie ma na pewno. Tam dokladnie ten schemat tylko nie daje transformatora a nagrzewany przedmiot wkladam to cewki ktora jest uzwojeniem wtornym.
Pozdrawiam

ZAMOS
-

Re: ZVS flyback driver - odmawia współpracy, pobiera 20A prądu!!

Post autor: ZAMOS » 22 mar 2018, 8:09

Z tak wielkiego poboru prądu wynika, że masz przebite tranzystory. Dzieje się tak prawie zawsze, gdy nie zamontujesz sterownika tranzystorów z czasem martwym. Niestety do sprawdzenia tranzystorów musisz je wymontować.

ODPOWIEDZ