Jak podłączyc transformator??

Tutaj mozesz poruszać tematy ogólne powiązane z elektroniką, np. dyskusje na temat podzespołów, układów, zasad ich działania. Czyli można pisać o wszystkim czego nie da się przyporządkować do innych działów.
ODPOWIEDZ
GooMisiek

Jak podłączyc transformator??

Post autor: GooMisiek » 20 paź 2004, 19:54

Jestem początkującym elektronikiem i mam problem jak podlonczyc transformator z ktorej strony 230V a z której jest 12V (ja podejrzewam ze tak gdzie jest nawiniety cieńszy drut wchodzi 230V a tam gdzie jest grubszy drut wychodzi 12V) pomóżcie potrzebuje to jak najszybcciej wiedzie bo skladam wzmacniacz dzieki za odpowiedzi . A transtormator to TS8/12N ma 0,5 A i 12V.

longin
-

Post autor: longin » 20 paź 2004, 20:11

Bardzo dobrze myślisz.Tam gdzie jest cienki drut jest uzwojenie pierwotne t.j. 230 V. Przy nieznanych transformatorach możesz stosować zasadę że uzwojenie które ma większy opór ( mierzony omomierzem ) jest uzwojenie pierwotne - dotyczy transformatorów w których napięcie wtórnego uzwojenia jest dużo mniejsz niż pierwotnego (230V).

adi-niunio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: adi-niunio » 28 paź 2004, 21:41

a inaczej z przekładni transformatora:

skoro wiesz że trafo obniża napiecie, więc...... tam gdzie jest mniej zwojów to jest to strona wtórna.

ODPOWIEDZ