Architektury systemów operacyjnych- Informatyka

Tu piszemy wiadomość, jeżeli zadanie domowe sprawia kłopot
i szybko potrzebujemy pomocy w rozwiązaniu.
ODPOWIEDZ
Jokey
-

Architektury systemów operacyjnych- Informatyka

Post autor: Jokey » 29 sie 2015, 11:49

Witam,
od pewnego czasu walczę z zadaniami z przedmiotu "architektury systemów operacyjnych" i mam problem z parom z nich. Przeszukałem wszystkie notatki i nadal nie mam pomysłu na rozwiązanie tych zadań.
Każda pomoc się przyda, gotowe odpowiedzi lub krótki opis problemu, z góry serdecznie dziękuje.
Załączniki
wszycho.jpg

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 30 sie 2015, 13:05

Pisane dla rozrywki (nie gwarantuję że mam rację):

- zadanie lewe
Masz magistralę adresową 8b (A0 do A7). By na wyjściu SEL (U2) pojawił się odpowiedni stan, na wejściach ABC (A0, A1, A2) musisz podać jakąś kombinację stanów (pewnie 000 dla SEL0 i 001 dla SEL1).
Prócz tego, na wejścia G1 i G2 musisz podać sygnał zezwalający, jaki-znajdziesz w dokumentacji. Za generację tego sygnału odpowiada Y7 U1, więc na wejścia U1 również trzeba podać jakieś stany.
Jak już rozpiszesz co i jak, to kodem binarnym zmieniasz te stany na zapis dziesiętny i sprawdzasz odpowiedzi.

- zadanie dolne
Zapisujesz adres w którym jest tylko jeden bit 1, on adresuje kolumny. Odczytany bajt zwraca dane z zaadresowanej kolumny. Jeśli się nie pomyliłem, zapis xxx01000 (gdzie w miejsce x podstawiasz dowolny znak, a w miejsce 0 możesz podstawić 1) zwróci xxxx1000 (tutaj tylko znaki x możesz traktować dowolnie). Nie widzę żadnej pasującej odpowiedzi.

- zadanie prawe
Do aktywacji W4, U1 musi dostać dane xxxx0001. Do wyświetlenia cyfry 5 musisz zapalić segmenty acdfg czyli tam wpisujesz 0 a do reszty 1. Tutaj sprawdziłem, jedna z odpowiedzi jest poprawna.

Jokey
-

Post autor: Jokey » 01 wrz 2015, 18:41

@Ertew, podziekowania już wysłane.
Zadania rozpracowalem dzięki twojej pomocy i chciałbym przedstawić swoje rozumowanie.

zadanie lewe:
Do aktywacji wyjścia SEL0 (sygnałem aktywacyjnym jest 0) należy na wejścia C,B,A włączyć kolejno sygnały 001 (A0-1, A1-0, A2-0)(Dziesiętnie- 1, co symbolizuje numer wyjścia dekodera U2). Aby dekoder U2 działal poprawnie, na wejście G2A należy podać wartość 0 (GND). Ustawimy to sygnałami wejść A3,A4,A5 które będą miały wartości 111(Dziesiętnie- 7, co symbolizuje numer wyjścia dekodera U1). Ostatnią rzeczą ktorą należy zrobić to uziemić wejścia G2A, G2B w dekoderze U1, czli A6 i A7 przyjmą wartości 0 i 0.
Rozpisanie binarne od A7 do A0 "00111001", dziesiętne 57 czyli odpowiedź (A). SEL1 robimy analogicznie, odpowiedź (E).

zadanie prawe:
Aby aktywować wskaźnik 4, należy na układ U1 podać sygnał XXXX0001.Do wyświetlenia cyfry "5" tak jak pisał Ertew musimy zapalić segmenty acdfg. Elementy ze wspólną anodą aktywowane bitem 0. Czyli Q7(h)-Q0(a) -- 10010010.
Rozwiązanie (C): U1 - 10000001 U2 - 10010010

zadanie dolne:
To zadanie właściwie jest juz zrobione przez Ertewa.

Mogłem zrobić gdzieś jakiś błąd logiczny, przyjmę każdą fale krytyki :)

ODPOWIEDZ