zlecenie sterownik 700zł + części

Tu piszemy wiadomość, jeżeli zadanie domowe sprawia kłopot
i szybko potrzebujemy pomocy w rozwiązaniu.
Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 16 sty 2013, 5:24

W pralce wydaje mi się jest bardziej czujnik wody (do ustalenia poziomu w bębnie), niż jej ciśnienia, dla tego że nie występuje w niej jakieś duże ciśnienie.

Awatar użytkownika
lutownik
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: lutownik » 16 sty 2013, 21:07

Tak apropos sterownika.

Czy nie prościej byłoby w jakimś, lombardzie, komisie etc kupić sobie starego laptopa, napisać prosty program, nawet w Visual Basicu, i sterować całą szklarnią przy pomocy jakiejś karty przekaźnikowej podłączonej do komputera, zamiast kombinować tutaj ze sterownikami PLC ??

Zalety są takie że zawsze łatwiej jest to sprzęgnąć z internetem do pewnych celów, miałbyś wtedy możliwość sterowania całą szklarnią przez sieć lan, wifi albo inny system łączności bezpośrednio z laptopa w swoim mieszkaniu, czy nawet będąc na wyjeździe gdzieś u rodziny (powiedzmy jakieś 500km od domu na corocznym spotkaniu imieninowym cioci Lodzi :wink: )

Fakt jest taki że komputery same w sobie lubią się zawieszać, sami o tym dobrze wiemy, ale sterowniki PLC też nie są bez wad. A taki laptop stary jest tańszy od sterownika z rozszerzeniami, i ma trochę więcej możliwości rozwoju. ( do sterwonika PLC kamery podglądowej nie podłączysz, a do lapka zawsze, i wtedy możesz sobie oglądać jak Ci rośliny rosną i co sie dzieje w środku) Kwestia jedynie może taka, aby jakoś przerobić tego lapka tak aby go się wygodnie obsługiwało ( mam na myśli jakieś mechaniczne oddzielenie i zabezpieczenie elektroniki przed wilgocią z jednoczesnym dostępem do klawiatury.)

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 17 sty 2013, 16:36

W starych polskich pralkach poziom wody w bębnie był kontrolowany prostym czujnikiem ciśnienia. Wygląda to jak płaski walec z wystającymi dwoma rurkami i kilkoma przewodami. W środku znajduje się styk podobny do styków w przekaźnikach, jednak naciskany elastyczną membraną która dzieli wyłącznik na dwie szczelne części. Do jednej części doprowadzasz wężyk z wodą przez wystającą rurkę, druga rurka pozostaje wolna.
Podczas normalnej pracy czujnik znajduje się poniżej poziomu wody, a rurka chyba powinna być w całości zalana.

Przyłączenie chyba nigdy nie było lutowane. Zazwyczaj są to typowe blaski do szybkiego rozłączenia, może czasem trafisz złącza śrubowe albo z kablem i złączką na końcu.

Nie wiem jaki typ/model pralki, ale w sklepie, serwisie agd kupisz nowe, używane z demobilu na złomie znajdziesz. Stare pralki były żywotne, obecnie pełnoletnie modele idą na złom bo przerdzewiała obudowa albo części zamienne się skończyły.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 17 sty 2013, 20:10

Co prawda nie mam czasu udzielić się w temacie tak w pełni bo ostatnio pracuję po 12 godzin, ale może ja zabawie się trochę w modera i ostudzę pewne zapały.
Sądząc po temacie i pierwszym poście, mniemam że autor tematu, oczekuje raczej praktycznie osiągalnego rozwiązania, które ewentualnie z małą pomocą da rade zrealizować sam, a nie hipotetycznych wywodów jak zbudować kosmiczne ogrody i umieścić je na orbicie okołoziemskiej.
Więc zanim zaczniemy dodawać i proponować bajery typu kamery, wi-fi, Hi-Fi itd; może zajmijmy się problemami mniej ambitnymi i bardziej przyziemnymi, czyli tym co zrobić, aby w naszej szklarni zechciało najpierw coś w ogóle rosnąć.
Wiec nie proponował bym na razie rzucać, jakie części do czego można kupić, a określić, priorytety i funkcje jakie musimy osiągnąć, aby zrealizować cel. Czy rozpocząć normalny proces projektowania, maszyny automatycznej, jaką ma być nasza szklarnia..
Najpierw musimy określić, czym już dysponujemy i jaki ma to kształt ? W tym musi nam pomóc sam autor.
A więc tak.
1. Jaką siecią zasilającą dysponujemy w naszej szklarni ? 1-fazową -230V czy 3-fazową -400V. I czy jest to stara cieć 2 lub 4 żyłowa czy nowa 3 lub 5 żyłowa ?
2. jaki charakter architektoniczny ma szklarnia ? Tzn. Czy jest to budynek wolno stojący, czy przybudówka, do budynku gospodarczego. Mile widziany byłby plan takiej szklarni, ewentualnie zdjęcia, pokazujące co tam już jest. Może na pierwszy rzut oka wydawać się to niezbyt istotne przy projektowaniu sterowania, ale ma pewne istotne znaczenie, przy doborze koncepcji i rozwiązań. Ale np. już samo zdjęcie lampy może podsunąć pomysł rozwiązania sterowania oświetlenia. Wiemy że 3 lampy po 1000W. Ale te 1000W to jedna żarówka czy 2x500W ? Jaki ma kształt lampa. To wszytko może mieć istotne znaczenie, na uproszczenie konstrukcji sterownia, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów.
3. Jaka sumę całościowo autor chce wydać na cały projekt. Domyślam się 700zł mniemam miało być honorarium, w pierwotnym zamyśle dla podwykonawcy, ale dobrze byłoby wiedzieć, dokładnej ile sam projekt od strony podzespołów ma kosztować.
4. czym już autor dysponuje. np. wspomniana pompa wody, i jakie to ma parametry ? Model, typ, zasilanie itd ?

Uf.. to by było tyle co mi przyszło do głowy po 12 godzinnej zmianie.
Co do propozycji kolegów.
Czy nie prościej byłoby w jakimś, lombardzie, komisie etc kupić sobie starego laptopa, napisać prosty program, nawet w Visual Basicu, i sterować całą szklarnią przy pomocy jakiejś karty przekaźnikowej podłączonej do komputera, zamiast kombinować tutaj ze sterownikami PLC ??
NIE. To pierwszy i podstawowy błąd przy projektowaniu czegoś samemu.
Porównajmy laptop i sterownik.
Koszt ?
Laptop używka z RS232 i LPT, nie wiem 500-700zł na allegro ? Proszę poprawić jak się mylę.
PLC a właściwie przekaźnik programowalny.
To zależy co ostatecznie wybierzemy ale koszt od 500 do 900zł. Sporo ale ...
No właśnie pobór prądu.
Laptop - nie chciałbym tu zgadywać, ale z 80 do 120W trzeba by chyba liczyć.
Sterownik PLC, mój EASY 822 DC-TC, czyli najmocniejszy model EASY jaki jest na rynku w wersji z wyjściami tranzystorowymi wg, danych producenta - 140mA dla wersji 24V = 3,36W ? I to jest tryb aktywny w którym, sterownik pracuje w trybie RUN. To telewizor w stanie STANDBY chyba więcej bierze prądu?
Koszt sterownika ok 1200zł, plus kabel i oprogramowanie, ale na allegro był okazyjnie ostatnio za 300zł. Więc cena jest bardzo jak widać względnym parametrem. Ja zresztą mojego EASY też chce sprzedać, więc może też będzie okazja tanio kupić, jakby się tak przypadkiem nadał.
Ale co z tego porównania wychodzi ? Nawet jeżeli laptop byłby tańszy sprzętowo, to zużycie energii (nasz układ musi działać 24h/dobę). Może okazać się tak niekorzystne, że go eliminuje od strony kosztów użytkowania. Ja już pomijam zawodność, i koszt dobudowania własnej elektroniki do niego i jej oprogramowania, co nie jest takie proste łatwe i przyjemne, ani też tanie wbrew pozorom.

Ogólnie zaprojektowanie czegoś dobrze jest bardzo żmudnym i często nużącym procesem, w którym trzeba uwzględnić bardzo wiele Ale..... i zatoczyć kilka razy koło, aby dojąć do momentu, że możemy powiedzieć, tak to jest to czego szukamy. I na pewno nie nalerzy go zaczynać, od kupowania części na chybił trafi, bo to jest tanio i może się przydać do tego czy tamtego.. Tak to tylko wyda się masę pieniędzy, na karton podzespołów, z których ciężko będzie coś sklecić. Oczywiście ciężko uniknąć błędów, ale należy je minimalizować.

korfanty33
Użytkownik

Post autor: korfanty33 » 17 sty 2013, 23:44

Sterowanie z komputera ja też odradzam. Już nie mówię o napisaniu dobrego programu.
A przy PLC też nie będzie łatwo , jeżeli chodzi o czujnik i odpowiednie je skonfigurowanie . Tak aby PLC samo nadzorowało cały proces .

Z oświetleniem nie powinno być problemu . Ale te przewiewy suszenie itp to nawet w teorii tego nie widzę .

Podgrzewanie też duże wyzwanie nawet gdzie ustawić czujnik ( i jakie , muszą odrazu być dobrane -zaprojektowane do rodzaju posiadanych wejść PLC ) a ma to spore znaczenie ,
Jak to ma się realizować czy te podane PLC wystarczą ( odpowiednia ilość wejść jakie nie wiem temat morze , prądowe napięciowe albo przełanczane w PLC te czujniki jakoś z plc należy połączyć )

A jeszcze została woda zbadanie poziomów wody zabezpieczenia "suchobiegu" i ciśnienia .
odpowiednie dozowanie itp .....
Chociaż można uprościć , duży zbiornik z wodą i temperatura otoczenia w szklarni z możliwością niewielkiego dogrzania .

Podsumowując za te pieniądze 700 na pewno nic bezobsługowege nie powstanie , już nie mówiąc o stycznikach lub przekaźnikach części wykonawczej .

Autor jeżeli naprawdę poszukuję rozwiązania to powinien napisać co chce co ma żeby odpowiednio doradzić , a może na razie tylko sonduje co go czeka ? Co będzie zainstalowane ? za dużo pytań ................
Szklarnia 10-20m2 max
zamierzam pod doniczki dać płyte grzewczą około 150-300w na powierzchni około 15m2 na stole
nie wiem jak taką powierzchnie pomierzyć , ja mam np: piec wgłębny około 10 m w ziemi z 4 strefami pomiaru temperatury , a i tak są problemy z częścią która znajduje się nad ziemią , czujnik to termopary z regulatorami temo, LUMELA
zależy mi na
regulacji temperatury
( podłoża wody powietrza )
/////????????????????????//// nie rozumie czego
- przewiew z zewnątrz do środka i ze środka na zewnątrz ( przewiew w środu jest już )
-kontrolowaniu wilgotności
czym ? gdzie w ilu miejscach - a może ogólnie w środku - jako uśredniona ?
-lampy są dodatkiem żebym miał już w marcu 12h i więcej światła dla wzrostu wegetatywnego roślin
poprzednicy opisali najlepiej jednym zdanie , najprostsze w tym temacie -
-sterowaniu pompą wody ( fajne jest podlewanie ale czasem wygląda to tak że człowiek nie ma czasu i nie mam komu zostawić, jestem sam )
wlewać to można do naczynia , a tutaj należ zdozować zraszacze kontrolować to podgrzaną wodę ? jak co ?
-możliwy zapis na karcie sd pomógł by mi na znajdywaniu błędów i usprawnieniu pracy sterownika ( plus mógłbym poczuć się bardziej profesjonalnie nad moim hobb

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 18 sty 2013, 5:25

Dla tego ja proponowałbym rozwiązanie modułowe bardziej, żeby nie zrzucać wszystkiego na sterownik PLC.
Ma to kilka zalet.
Pierwsza to ta że, można to budować na raty. Czyli nie trzeba od razu wykładać nie wiadomo jakiej kasy.
Druga to że dobrze zaprojektowania system modułowy, w razie awarii, jednego modułu nie musi oznaczać od razu zgonu całego systemu.
Oczywiście szklarnia nigdy nie będzie pełnym automatem. Tu raczej chodzi bardziej o kontrolę warunków środowiskowych zimą. Ale ze względów praktycznych proponowałbym jednak, budować raczej coś prostego, aniżeli nazbyt coś przekomplikowanego.

korfanty33
Użytkownik

Post autor: korfanty33 » 18 sty 2013, 19:06

kayron pisze:Dla tego ja proponowałbym rozwiązanie modułowe bardziej, żeby nie zrzucać wszystkiego na sterownik PLC.
Ma to kilka zalet.

Pierwsza to ta że, można to budować na raty. Czyli nie trzeba od razu wykładać nie wiadomo jakiej kasy.
o.
Nie widzę tego jak chcesz skuplować około 20 wejść pomiarowych różnego typu , zwracając dodatkowo uwagę na za kłócenia i dopasowanie sygnałów do PC - jaki port proponujesz ? A wyjścia też należało by zainstalować . Ja nawet spraw mechaniczno technicznych nie widzę za te pieniądze .
Co innego jest przelać wodę z jednego zbiornika do drugiego , bo wystarczy pompa za 200PLN która posiada wyłącznik w pływaku , a co innego nawadniać dolniczki które stoją na grzejniku .

A koszty ogrzewania elektrycznego w długiej eksploatacji też wyjdą nie małe.

PLC jest rozwiązaniem modułowym - takmi się wydaje ;-)

Awatar użytkownika
lutownik
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: lutownik » 18 sty 2013, 19:56

Witajcie,

Fakt, z tym sterowaniem wszystkiego z PC'ta to może i faktycznie trochę mnie poniosło, ale takie są efekty jak najpierw pracuje się dwa tygodnie po 12 godzin i nagle przechodzi się na normalny tryb 8 godzinny :razz:

Jeśli chodzi o pobór mocy to chyba nie jest to taką tragedią tak naprawdę, przy mocach grzejników wyrażanych w kilowatach, te 100W idzie jakoś upchnąć :wink:

A jeśli chodzi o plany tej szklarni to naprawdę popieram kolegów w temacie tych planów, zdjęć itp. Łatwiej i mądrzej nam się będzie myślało.
Wydaje mi się że bez odzewu autora, jak na razie to ta dyskusja jest trochę jałowa, ponieważ mamy zbyt dużo niewiadomych, zbyt mało stałych, konkretów itd, i suma sumarum nie bardzo wiemy jak i z czym w którą stronę mamy iść :wink:

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 19 sty 2013, 19:15

Chyba znalazłem tanie rozwiązanie bez żadnych sterowników PLC, na w miarę tanich modułach, w tym sterownie oświetleniem i jego jasnością, ale odbiornik max 500W / sterownik. Cena jaką mi się udało znaleźć w necie to 79zł/szt.
Obrazek
Układy produkuje polska firma z Pszczyny i ma naprawdę ciekawą ofertę, różnorakich sterowników, do automatyki domowej.
Szkoda tylko że zainteresowanie autora tematu takie małe :sad: :?:
PS.
Korfanty33
Dla tego właśnie potrzebna jest dyskusja. Nie ma chyba osób które znają się na wszystkim ? To że ja grzebię na elektryce i automatyce, nie znaczy że znam się na wszystkich aspektach ogrodnictwa szklarniowego, choć sam z upodobaniem hoduje sobie w ogródku to i owo, z różnym skutkiem. Kiedyś nawet kusiło mnie zrobić taką półatomatyczną szklarnie, ale koszty mnie przeraziły, żeby wyhodować dla siebie parę pomidorów, ogórek i cukiń. Co innego jak szklarnia już stoi i 50% urządzeń już w niej jest.

Manerus
-

Post autor: Manerus » 21 sty 2013, 18:31

kayron Dziękuję za zainteresowanie i podzielenie się informacjami

79zł to nie jest dużo , też chyba wybiorę tą opcję

zależało by mi jednak żeby było wszystko znajdywało się na wyświetlaczu/monitorze

znalazłem kilka projektów DIY i zobaczę jak to wyjdzie w praniu

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 21 sty 2013, 19:12

Powiem tak z ciekawości zamówiłem ten sterownik mocy, i sprawdzę go w połączeniu z żarówką jak i wentylatorem łazienkowym. Jako elektryk i tak go gdzieś spożytkuję. Spróbuję go też sprzęgnąć z moim sterownikiem PLC, powinno się dać, tylko potrzebny dodatkowy przekaźnik.
Mieć go powinienem gdzieś koniec tygodnia.
Jakbyś dał nam więcej informacji o które prosiliśmy, to może my ci tu stworzymy projekt DIY :grin: I to optymalizowany pod to co dokładnie masz.
Ja wiem że projekty DIY oparte o mikroprocesory, wyświetlacze kuszą relatywnie niską ceną, i teoretycznymi możliwościami. Ale należy sobie zadać pytanie, o warunki bezpiecznego użytkowania, i żywotność takich rozwiązań ? Czasami pozornie niskie koszty, w czasie realizacji, rosną do poważnych sum, bo trzeba kombinować obudowy, narzędzia itd. i budzimy się z przysłowiową ręką w nocniku, z niesmacznym spostrzeżeniem, kura za tę kasę miałbym porządne rozwiązanie na modułach fabrycznych, z gwarancją na nie, a w dodatku działające niezawodnie.
Naprawdę daj nam szanse, i udostępnij informacje o które prosimy. Nic na tym nie stracisz, a możesz tylko zyskać, a i portal też bo powstanie prawdopodobnie bardzo ciekawy temat, a być może całościowe podejście do problemu projektowania automatyki.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 24 sty 2013, 18:11

Znalazłem jeszcze lepsze układy sterowania mocą, do 40A /~9KW (cena ok 100zł), ale ze względu na brak zainteresowania tematem, nie będę ich tu na razie publikował.
Jeżeli zainteresowanie się pojawi mogę przedstawić różne podejścia do problemu sterowania, oświetleniem, grzanie itd.

Manerus
-

Post autor: Manerus » 30 kwie 2013, 19:37

kayron związku z tym kontynuuj bo zaciekawiłeś mnie tym sterownikiem za 100zł :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 30 kwie 2013, 21:51

To SSR sterowany prądowo, Kupiłem nawet taki do mojego kursu PLC. Można tym sterować tak na pałę, zwykłym potencjometrem, napięciem od 2 do 10V.
EDIT.
Ów sterownik mocy to SAVP 2240
Obrazek
Sterowany jest on sygnalem prądowym od 4 do 20mA. Szczegoły można znaleźć tutaj
Istnieje też jego odmiana do której podłącza się, po prostu potencjometr 470K, ma on oznaczenie SAVR 2240. UWAGA !! Na potencjometrze występuje napięcie ~230V
TENPDF zawiera informacje o tych sterownikach.
PS. Sterownie takim SSRem będę opisywał, w moim kursie PLC, nie widzę przeszkód, aby po drodze zrobić opis sterowania szklarnią, jeżeli byłoby zainteresowanie.

Manerus
-

Post autor: Manerus » 03 maja 2013, 19:42

no fajny Dziękuję

jakbym chciał podzielić jego moc na (*v1) 2 lampy plus minus (*v2) grzałkę to jak miałbym to zrobić ?

1.czy podzielić przewodem plus minus i podłączyć obydwie lampy wtedy będą jednakowo chodziły

widzę że zastępuje on tiraki itp ale nie rozumiem za bardzo jak miałbym podzielić ich pracę
ujednolice grzałki/panele grzewcze na stół ale z wodą ? już będę musiał wziąć osobny albo inny przekaźnik?
9kw powinno starczyć to jest i tak sporo :D Jeszcze raz Dziękuję za info zdjęcia itp prześle niebawem

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ