Układ regulacji

Tu piszemy wiadomość, jeżeli zadanie domowe sprawia kłopot
i szybko potrzebujemy pomocy w rozwiązaniu.
ODPOWIEDZ
TenZnany
-

Układ regulacji

Post autor: TenZnany » 09 paź 2018, 6:09

Dzień dobry wszystkim. Czy orientuję się ktoś jaki jest do układ regulacji? Chodzi mi o konkretną nazwę. A opis tego układu to : ustalamy temperaturę zadana , gdy temperatura zadana jest większa od obecnej temperatury to włączy się urządzenie x , gdy temperatura zadana jest mniejsza od temperatury obecnej to włączy się urządzenie y. Gdy temperatura obecna jest +/-1 od zadanej nie włącza się żadne urządzenie( taka histereza 1 stopnia).Czyli regulator dąży do utrzymania wartości zadanej. Ktoś pomoże jak nazywa się taka regulacja? Z góry dziękuję.

Jony130
Moderator

Re: Układ regulacji

Post autor: Jony130 » 09 paź 2018, 16:48

Praktycznie każdy dwu wyjściowy regulator temperatury ma takie możliwości.
Więc nie rozumiem w czym problem?

TenZnany
-

Post autor: TenZnany » 09 paź 2018, 20:22

Chodzi o to czy jest to układ regulacji trójstanowy czy inny?

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 14 paź 2018, 10:05

Tak w sumie analizuję pytanie i znalazłem to:
Regulatory trójstawne charakteryzują się trzema stanami sygnału wyjściowego. Wykorzystywane są także w układach regulacji temperatury. Podczas regulowania pracy urządzenia klimatyzacyjnego te trzy stany mogą uaktywniać trzy różne działania klimatyzacji: (1)włączenie ogrzewania, (2)wyłączenie ogrzewania i chłodzenia oraz (3)włączenie chłodzenia.
Wg. tej definicji twój układ jest trójstanowym regulatorem chłodzenie/grzanie.
PS. sorry że tak mieszałem, ale pierwszą odpowiedz pisałem w biegu i nie zauważyłem że chodzi o zadanie do szkoły, wiec się rozpisałem o regulatorach dostępnych i mi znanych. .

ODPOWIEDZ