jak bezpiecznie zainstalować linux ?

Dyskusje na temat sprzętu, konfiguracji, sterowników i oprogramowania.
Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

jak bezpiecznie zainstalować linux ?

Post autor: matrix » 02 gru 2009, 20:36

coraz częściej w mediach głośno o nielegalnym oprogramowaniu i o kontrolach, a zapewne wielu z nas legalnego systemu na kompie nie ma. coraz częściej zaczynam trząść przysłowiowymi portkami i w związku z tym moje pytanie:

- jakiego linuxa wybrać ?
- jak go bezpiecznie zainstalować ?
- jaki format partycji pod taki system ?

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 02 gru 2009, 21:14

O linuksie wiele ci nie powiem, bo mało korzystałem. Do przeglądania internetu, odbierania poczty, nawet gg, będzie.
Problem zaczyna się przy np. bascomie. A chyba piszesz w Bascomie o ile kojarzę cie z forum?
Bascom avr nie pójdzie na linuksie, i podobnie z innymi.
Ale jest wiele osób które przeszło z windowsa na linuksa. Jak dla mnie wolę wydać 300zł na xp oryginała, niż przesiadać się na inny system. Wydaję mi się, że koszty nauki nowego systemu przewyższają cenę windowsa :mrgreen:

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 02 gru 2009, 21:49

Kulpina pisze:Problem zaczyna się przy np. bascomie. A chyba piszesz w Bascomie o ile kojarzę cie z forum?
dokładnie. lubię bascoma, bo jest przejrzysty i można rzec przewidywalny. ciekawei się w nim pisze.
Kulpina pisze:Jak dla mnie wolę wydać 300zł na xp oryginała, niż przesiadać się na inny system.
pewnie będę musiał się zastanowić nad tą opcją.

Awatar użytkownika
timo66
Moderator
Kontakt:

Post autor: timo66 » 02 gru 2009, 22:19

Witam
jeśli masz zamiar przesiąść się na Linuksa i chcesz tam coś zrobić i "poszaleć" to zapomnij o istnieniu Windowsa i przyzwyczajeniach do niego :razz:
Na sam początek polecam →Ubuntu← najlepiej w wersji 9.04 , mimo że już jest beta 9.10 to wiadomo jak to z nowym distro :wink: .
Wypal na płytce , lub pobierz wersje na Flasha i odpal, najlepiej by poznać opcje i możliwości znajdź z 2-3h wolnego czasu i klikaj w wszystkie możliwe opcje -tak najszybciej poznasz system , i nic nie zepsujesz, bo system startuje z pamięci RAM. Możesz nawet wtedy pobrać i doinstalować program/sterowniki etc. jeśli masz kabelek z LAN podpięty, bo wifi nie zawsze działa - w moim przypadku wifi już przy 8.04 działa z Live-CD. Jeśli już się zdecydujesz na instalacje systemu a masz starszy komputer to doinstaluj środowisko graficzne bliżej znane pod nazwą XFAC w przeciwieństwie do GNOM zużywa około 50-70MB RAM i mamy więcej do własnej dyspozycji.
Co do programowania, to są programy do programowania, a z konieczności Bascoma można odpalić po przez Wine

ps: Ja zacząłem po →tej← akcji :twisted:

mathieiov
Moderator

Post autor: mathieiov » 02 gru 2009, 22:32

Jak przedmówca polecam Ubuntu. Dystrybucja dla ludzi, którzy nie czują potrzeby rekompilacji jądra co miesiąc itd. Bardzo dużo materiałów, duża społeczność.
matrix pisze:coraz częściej w mediach głośno o nielegalnym oprogramowaniu i o kontrolach, a zapewne wielu z nas legalnego systemu na kompie nie ma. coraz częściej zaczynam trząść przysłowiowymi portkami
Wyluzuj, jak nie ma formalnego nakazu przeszukania to możesz panom policjantom powiedzieć, żeby pocałowali misia w uszko. Te kontrole, o których grzmiały media to był "pic na wodę, fotomontaż". Kilku pajaców przebrało się za policjantów i chodzili po mieszkaniach. Bardziej bym się obawiał jakichś wjazdów na akademiki, które szanowna służba robi w celu wykazania swojej "skuteczności".

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 02 gru 2009, 22:41

jaki system plików pod linuxa?
mogę mieć linuxa i windę najednym kompie?

mathieiov
Moderator

Post autor: mathieiov » 02 gru 2009, 22:44

matrix pisze:mogę mieć linuxa i windę najednym kompie?
Jeśli tylko starczy Ci miejsca na dysku to nawet więcej.
matrix pisze:jaki system plików pod linuxa?
ext3/ext4, instalator Ci zasugeruje.

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 02 gru 2009, 22:46

wydzielić na to jakieś konkretne miejsce?
500G chyba starczy?
można korzystać z tych samych plików na jednym i drugim systemie? nie chdzi o programy tylko zasoby typu muza, filmy, foty.

Awatar użytkownika
michalstec1
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: michalstec1 » 02 gru 2009, 22:58

Instalator ubuntu ma opcję automatycznego dzielenia na partycje z pozostawieniem windowsa. Na linuxie masz dostęp do partycji windowsa ale z windowsa do linuxa już nie.

mathieiov
Moderator

Post autor: mathieiov » 02 gru 2009, 22:59

Na system starczy kilkadziesiąt GB, multimedia wrzuć sobie na partycję fat32, będziesz miał wspólną dla obu systemów.

Awatar użytkownika
timo66
Moderator
Kontakt:

Post autor: timo66 » 02 gru 2009, 23:21

Na system z 6-10GB [ext3, przy ubuntu9.10 ext4] na ext4 ale ubuntu9.10 jest widoczne przyśpieszenie startowania systemu z powiedzmy 30sek do 20sek, na 9.04 nie działało to zbyt pomyślnie. Nie wiem ja teraz to wygląda.

Jeśli posiadasz mniej niż 2GB pamięci RAM to dodatkowo robisz partycje SWAP około 1-2GB
Resztę możesz podzielić na partycje i utworzyć dowolny system jaki chcesz. Partycja HOME jest to partycja z folderami "domowymi" + wszystkie pliki programów nie związanymi z systemem. Plusem takiego podziału jest niemożliwość utraty danych nawet jak się system wysypie, ponieważ odpalasz Live CD i masz dalej dostęp do swoich plików.
Można utworzyć tylko 4 główne partycje, więc uważaj jak dzielisz - ale w głównej partycji można tworzyć dowolnie pod partycje.

U mnie wygląda to tak jak w załączniku
Załączniki
zrzut_ekranu--dev-sda - GParted.png

aktus
Użytkownik

Post autor: aktus » 03 gru 2009, 0:03

michalstec1 pisze:Na linuxie masz dostęp do partycji windowsa ale z windowsa do linuxa już nie.
Wrong answer. Jest coś takiego jak ext2fs. Proponował bym jedynie nic nie zapisywać na partycji z linuxem. Niektóre linuxy można ściągnąć w wersji live ( pozwolę sobie zalinkować ):
http://www.remote-exploit.org/backtrack_download.html
http://cdimage.debian.org/cdimage/release/current-live/
ftp://sunsite.icm.edu.pl/pub/Linux/dist ... s/knoppix/
Ogólnie jest tego trochę. Dzięki systemowi na płytce możesz poznać system. Ot taka "wersja demonstracyjna". Instalatory linuxów są teraz "idioten friendly" i są raczej programami typu "widziały gały co brały" ( w odróżnieniu do windowsowych instalatorów, które są aplikacjami typu "sam się o to prosiłeś" ).

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 04 gru 2009, 8:38

mathieiov pisze:Wyluzuj, jak nie ma formalnego nakazu przeszukania to możesz panom policjantom powiedzieć, żeby pocałowali misia w uszko. Te kontrole, o których grzmiały media to był "pic na wodę, fotomontaż". Kilku pajaców przebrało się za policjantów i chodzili po mieszkaniach. Bardziej bym się obawiał jakichś wjazdów na akademiki, które szanowna służba robi w celu wykazania swojej "skuteczności".
Niestety nie ma tak dobrze, że zawsze potrzebny jest nakaz. W tzw. przypadkach nie cierpiących zwłoki wystarczy legitymacja służbowa policjanta.
Znam także co prawda nieliczne przypadki wpadki pojedynczych osób bo pobierały różne pliki z sieci i w ten sposób zostały namierzone.

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 04 gru 2009, 16:41

no i w tej chwili pisze z linuxa. jeszcze się nie przesiadłem ale podoba mi się. jak na złość w windzie zaczęło się coś dziać z aplikacją svchost i zamyka mi ją po paru minutach od włączenia kompa. wiecie coś na ten temat? w tej chciwli tylko wypróbowywuję ubuntu, ale zaraz chyba instalnę.

a powiedzcie mi jak z programami tymi co śmigaja na windzie? też na linuxie będą działać?

zainstalowałem linuxa i nie stało się nic poza tym że zniknęła mi jedna partycja spod windy. poza tym podczas uruchamiania całości przy próbie uruchomienia linuxa wywala jakiś ERROR

kto mi pomoże z tą instalacja ubuntu, bo chyba jestem idiotą.

cztery razy już instalowałem i ciągle to samo.
za ostatnim razem nie mogę w ogóle nic uruchomić. próbowałem stworzyć partycję za pomocą gparted i normalnie podczas instalacji. ciągle nic. pomóżcie proszę. z windą nie miałem tylu problemów. za każdym razem instalowała się za pierwszym razem, a zainstalowałem wielu ludziom.
po instalacji ubuntu na początku wyskakiwał taki komunikat:

edit:
po siedmiokrotnej instalacji udało się. i oto zaczynam przyzwyczjać się do linuxa. powiecie mi coś o aplikacji WINE ?
Załączniki
DSCN1141.JPG
błąd po instalce ubuntu 9.10

Awatar użytkownika
timo66
Moderator
Kontakt:

Post autor: timo66 » 04 gru 2009, 22:40

Hej
no to tak konkretnie w ubuntu są 3 sposoby by instalować programy :
1. poprzez terminal , dostępne w [programy]→ [aplikacje]
2. synaptic, dostępne w [system]→[administracja]
3. dodaj/usuń. dostępne w [programy]

najprościej i najszybciej zainstalować przez terminal ,wpisując

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install wine
zapyta o hasło , wpisując go nie będą wyświetlać się żadne znaki. Po zainstalowaniu grupa wine jest dostępna w [programy]
Należało by wejść do [konfiguracja wine] i tam domontować napędy zewnętrzne typu CD-ROM, robimy to tak:
zakładka [dyski]→ [dodaj] wyskoczy jaką literkę alfabetu chcemy przyporządkować napędowi ,następnie w polu [ścieżka ] klikamy [przeglądaj] i szukamy folderu [media] wybieramy odpowiedni napęd [ok] i tyle. W zakładce Aplikacje wybieramy wersje windows , pod jakim ma być uruchamiany program, pozostała jeszcze zakładka [grafika] tam wybieramy upodobania wyświetlanego wirtualnego pulpitu. To by było chyba wszystko z tych konkretnych rzeczy o wine.

Co do multimediów i typowych programów z pod windowsa to proponuje odpowiedniki, kadu=gg , do muzyki amarok/rhythmbox , nagrywanie w brasero , wideo xine lub smPlayer.
Reszta z czasem przyjdzie

ps: po obrazku wygląda na brak pliku boot.ini , co do instalki , to partycje są tworzone podczas instalki. Z początku nie potrafiłem tego pojąć a teraz inaczej sobie tego nie wyobrażam :smile:

edit:
zapomniałem dodać byś wyłączył wyzyski aktualizacji , a pozostawił tylko te odnośnie bezpieczeństwa, czasami po aktualizacji programy źle działają. Lecz i tu można sobie poradzić uruchamiając dany program przez terminal - wszystko widać co szwankuje . :wink:
[system]→[administracja]→[źródło oprogramowania]→ zakładka [aktualizacje]

ODPOWIEDZ