Klawiatura i2c 4x4 na jednym PCF8574

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Klawiatura i2c 4x4 na jednym PCF8574

Post autor: mariusz_edw » 01 sty 2010, 11:43

Witam.

Pod tym adresem znajduje się opis klawiatury 16 przyciskowej i2c wykonanej na dwóch układach PCF8574. Każdy przycisk podłączony jest do pojedynczej linii.

Czy przez przypadek tego samego nie można uzyskać na jednym PCF8574 stosując matrycę 4x4 ? Istnieje jakieś rzeczowe uzasadnienie, dlaczego wykonano ją na dwóch układach?

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 01 sty 2010, 16:15

Hm 4x4 przy PCF też powinno się dać, ale trzeba by korzystać z write i read jednocześnie, co trochę komplikuje program, teoretycznie zawsze można jako 'dodatkowy przycisk' wykorzystać naciśnięcie dwóch przycisków jednocześnie.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 02 sty 2010, 15:36

Kulpana zagalopowałeś się trochę, nie można jednocześnie wykonać operacji zapisu i odczytu, to nie DDR. Ale da się zrobić bez problemu taką klawiaturę jak kolega tu pyta. 4 bity to kolumny a następne 4 to wiersze, ponieważ przeważnie czyta się wierszami, to najpierw zapisujemy do układu nr wiersza, a potem odczytujemy cały bajt maskujemy zbędne bity i mamy kod klawisza. Dla czego zrobili na 2 PCF?? Sam nie wiem, ale ludzie z AVT często lubią komplikować rzeczy proste.

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 02 sty 2010, 17:33

kayron pisze:4 bity to kolumny a następne 4 to wiersze
O to właśnie mi chodziło.
Pisząc jednocześnie miałem na myśli, że trzeba w ogóle korzystać z write i read, a przy dwóch PCF tylko z read :mrgreen:

ODPOWIEDZ