Programowanie AVR

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
choina
-
Kontakt:

Programowanie AVR

Post autor: choina » 11 kwie 2008, 14:04

Witam

Chciałbym zacząć programować procki AVR ale nie wiem dokładnie czego potrzebuję tzn jakiego sprzętu i oprogramowania oraz ewentualnie makiety. Mam zamiar zrobić woltomierz TRUE RMS i pod tym kątem potrzebuję tego wszystkiego. Mam laptopa bez LPT.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
grysek67
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: grysek67 » 11 kwie 2008, 14:08

Ja posiadam programator AVR na USB AVT451 i wszystko działa ok... A Bascoma wersje demo można ściągnąc z neta

choina
-
Kontakt:

Post autor: choina » 11 kwie 2008, 14:13

Spoko ale trocha jaśniej. Czyli potrzebuję programatora i programu. Co do programatorów to każdy programator obsługuje wszystkie AVR czy trzeba jakoś to wybierać?

Awatar użytkownika
grysek67
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: grysek67 » 11 kwie 2008, 14:16

choina pisze:Co do programatorów to każdy programator obsługuje wszystkie AVR czy trzeba jakoś to wybierać?
Zwykle w opisie programatora pisze jakie procki obsługuje

choina
-
Kontakt:

Post autor: choina » 11 kwie 2008, 14:45

No spoko. Będę robił coś takiego https://forum.elportal.pl/viewtopic.php?t=6919 i do tego potrzebuję sprzętu i samego AVRa. Jest ich trochę i nie wiem jaki wybrać a co za tym idzie też nie wiem jakiego sprzętu bede potrzebował

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 11 kwie 2008, 14:46

Witam!
Skoro nie posiadasz portu LPT to musisz pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Najlepiej wg. mnie zaopatrz się w programator podłączany do portu USB.
NIe wiem czy miałeś styczność z programowaniem (w ogólnym znaczeniu- nie w odniesieniu tylko do AVR'ów). Od tego zależy jakie środowisko będzie dla ciebie "dobre". Ja ze swojej strony mogę polecić BASCOMa.
:arrow: www.mcselec.com
Podana strona jest oficjalną stroną tego pakietu. Tam też możesz ściągnąć wersję DEMO (jedyne ograniczenie to długość kompilowanego kodu musi byc mniejsza niż 4kB- to dość sporo- na początek wystarczy na pewno).
Kurs programowania w tym środowisku odbył się w EdW lub w postaci książki: Piotr Górecki "Mikrokontrolery dla początkujących" (BTC).

choina
-
Kontakt:

Post autor: choina » 11 kwie 2008, 15:03

Z samym programowaniem miałem też mało doczynienia. Jakieś podstawy asemblera w ST7 i podstawy C na zajęciach ale to zbyt mało. Muszę zrobic coś takiego jak w linku dałem ale nie mam o tym zielonego pojęcia. Szukam wszystkiego co mi pomoże i nie wiem jaki procek wybrać. Słyszałem że na AVR będzie najprościej ale samych AVR jest bardo dużo. Od modelu AVR zależy też reszta sprzętu więc jestem w kropce

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 11 kwie 2008, 15:17

Nie wszystko na raz! Wybierz najpierw dialekt (język) którego chcesz (bedziesz) używał. Następnie programator- zastanów się czy chcesz zrobć tylko ten projekt czy zamierzasz się zająć programowaniem na dłużej i w zależności od decyzji zaopatrz się w sprzęt.
Wybór procka to ŻADEN problem. Jest ich cała masa (nawet biorąc pod uwagę tylko rodzinę AVR).

choina
-
Kontakt:

Post autor: choina » 11 kwie 2008, 15:22

A co ty byś proponował dla kogoś kto nie ma doświadczenia w temacie programowania biorąc pod uwagę prostotę programowania pod kontem mojego projektu, szybkość przyswajania i dostępna literaturę?

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 11 kwie 2008, 15:24

Tak jak już napisałem, bezapelacyjnym liderem (biorąc pod uwagę aspekty które wymieniłeś) jest pakiet BASCOM. (Obsługuje liczne programatory).

choina
-
Kontakt:

Post autor: choina » 11 kwie 2008, 15:32

No to skoro tak twierdzisz to chyba tak wybiorę. A skoro mam już język to mogę zabrac się za wybór pozostałych komponentów?

Awatar użytkownika
grysek67
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: grysek67 » 11 kwie 2008, 18:47

A masz już na oku jakiś programator?? Biorąc pod uwage projekt jaki masz do zrealizowania to nie potrzebujesz jakiegos "strasznego" procesora (wg mnie wystarczy jakis z serii Attiny) najważniejszą funkcje ma spełniac przetwornik analogowo-cyfrowy...

choina
-
Kontakt:

Post autor: choina » 11 kwie 2008, 21:16

Na oku nic nie mam bo nie wiem jak wybierać programator. Patrzyłem coś na allegro i ceny nie są jakieś strasznie kosmiczne. Nie wiem czym się charakteryzują poszczególe programatory jak i procki. Może wiesz gdzie znajdę jakieś konkretne info na temat tego wszystkiego ale jakiś prosto napisane. Narazie bardzo polegam na waszym doświadczeniu. Programator musi mi działać na laptopie a nie mam LPT więc to pierwszy problem. Nie wiem też czy zainwestować w jakiś zestaw uruchomieniowy np. ZL3AVR. Programator widziałem jakiś taki chyba mega bo opis miał niemały i chyba większość pociągnie http://www.allegro.pl/item338041907_usb ... g_ice.html ale nie znam się więc nie twierdze ze jest OK. A wy co polecicie?

snow
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: snow » 11 kwie 2008, 21:28

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tom5555 » 13 kwie 2008, 16:33

Możesz też wypróbować AVT-2550/P lub AVT-515.

ODPOWIEDZ