Problem z WinAVR

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
MS
-

Problem z WinAVR

Post autor: MS » 04 kwie 2007, 21:51

Witam :) Postanowilem pobawic sie programowaniem mikroprocesorow w jezyku C, i siegnalem po kurs zaczynajacy sie w EdW 5/2005. Sciagnalem wymienione tam oprogramowanie wszystko skonfigurowalem wg. opisu a program sie nie kompiluje, otrzymuje taki oto komunikat w oknie output:

Kod: Zaznacz cały

> "C:\WinAVR\make.bat" 

C:\GCC-src\Kurs\hello>make.exe

-------- begin --------
avr-gcc (GCC) 4.1.1 (WinAVR 20070122)
Copyright (C) 2006 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

Compiling C: hello.c
avr-gcc -c -mmcu=at90s2313 -I. -gdwarf-2 -DF_CPU=4000000UL -Os -funsigned-char -funsigned-bitfields -fpack-struct -fshort-enums -Wall -Wstrict-prototypes -Wa,-adhlns=./hello.lst  -std=gnu99 -Wundef -MMD -MP -MF .dep/hello.o.d hello.c -o hello.o 
avr-gcc: _spawnv: No such file or directory
C:\WINAVR\UTILS\BIN\MAKE.EXE: *** [hello.o] Error 1

C:\GCC-src\Kurs\hello>

> Process Exit Code: 0
Nie wiem czy gdzies popelniam jakis glupi blad ktorego nie widze, czy moze wraz z nowsza wersja oprogramowania cos sie zmienilo, uzywam WinAVR w wersji 20070122. Czy ktos moglby mi podpowiedziec co robie zle, ew. co nalezaloby zmienic zeby mi to w koncu zaczelo dzialac ? :)

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 04 kwie 2007, 23:53

Zmiany pojawiają się w każdej nowej wersji. Jest to pewna wada AVRGCC (z drugiej strony, gdy uda się już dostosować program, okazuje się, że kompiluje się lepiej i wykonuje szybciej). Proponuję spróbować kompilacji z poprzednią wersją oprogramowania. Teraz niestety nie jestem w stanie analizować jakie zmiany pojawiły się w nowej wersji kompilatora i co sprawia, że program się nie kompiluje. Zmiany powinny być opisane w dokumentacji avr-libc.

MS
-

Post autor: MS » 05 kwie 2007, 5:57

Sciagnalem WinAVR w wersji 20050214 i program sie w koncu kompiluje. Szkoda ze nie chcialo dzialac z najnowsza wersja :)

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 03 cze 2007, 11:04

Co ciekawe, pobrałem nową wersję WinAVR. U mnie wszytko kompiluje się bez problemu :shock:

Awatar użytkownika
Aro
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Aro » 03 cze 2007, 14:55

Też miałem różne niespodzianki z nowszą wersją. Trochę inne biblioteki, a przynajmniej jedna - util.h. Całkiem inny jest natomiast makefile. Piszesz, że robiłeś wszystko zgodnie z opisem, a tam był opis do starszego pliku makefile.

ODPOWIEDZ