Radiowe RS 232

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Radiowe RS 232

Post autor: mariusz_edw » 17 sie 2005, 17:01

Witam serdecznie!

W EP był kiedyś opisany Radiomodem 433MHz - taki RS232 bez kabla :-)

Projekt był oparty na modułach nadawczo odbiorczych CC1000, i był trochę... skomplikowany - mikrokontroler bawił się w tłumaczenie i układanie danych w paczkie - konwersja kodu itd.

A ja mam pytanie. Czy nie da się PROŚCIEJ? Może być wolniej (szybkość transmisji), ale chciałbym by było prościej i... bardziej uniwersalnie. Uprzedzam, że nie jestem specem od radiówki, natomiast szukam prostego sposobu na zastąpienie kabla radiem.

Jeden tor na RXD, Jeden tor na TXD, full dupleks i po kłopocie, bez konwersji, tryb rzeczywisty. Gdzie leży problem?
A może problemu nie ma?

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Post autor: c4r0 » 18 sie 2005, 12:20

Ja kiedyś próbowałem przesyłać jeden tor rs bezpośrednio przez moduły radiowe 433MHz (nie pamiętam jakie, kupiłem je w sklepie AVT, te stosowane często w kitach) bez żadnej konwersji czy czegoś takiego, z komputera do drukarki termicznej. Na małej odległości działało ok, jak wyniosłem ją do innego pokoju to czasami drukowała jakieś krzaki. Ale ogólnie w miarę dobrze to chodziło.

marek_Łódź
-

Na tranzystorkach

Post autor: marek_Łódź » 21 sie 2005, 18:43

Najprostsze z możliwych (ściągnięte gdzieś z sieci). Ale czy działa nie wiem.
Załączniki
fmtwrf_560.gif
(5.8 KiB) Pobrany 3120 razy

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 21 sie 2005, 19:32

c4r0 pisze:Ja kiedyś próbowałem przesyłać jeden tor rs bezpośrednio przez moduły radiowe 433MHz (nie pamiętam jakie, kupiłem je w sklepie AVT, te stosowane często w kitach) bez żadnej konwersji czy czegoś takiego, z komputera do drukarki termicznej. Na małej odległości działało ok, jak wyniosłem ją do innego pokoju to czasami drukowała jakieś krzaki. Ale ogólnie w miarę dobrze to chodziło.
A mógłbyś podrzucić schemacik? Będę bardzo, bardzo wdzięczny!

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Post autor: c4r0 » 23 sie 2005, 9:15

Niestety niezabardzo, bo to już było dawno i nie pamiętam jak dokładnie to zrobiłem :? Ale są dwie możliwości: albo poprostu wejście rs do wyjścia odbiornika i wejście nadajnika do wyjścia rs, albo tak samo tylko po każdej stronie negacja na tranzystorku. Więcej się bawiłem taką transmisją w podczerwieni (looknij termometr na mojej stronce, tam jest schemat :idea: ) i wiem, że w kierunku AVR->PC działa wszystko ok, ale w kierunku PC->AVR nie udało mi się uruchomić. :?

qba
-
Kontakt:

RS232

Post autor: qba » 23 sie 2005, 10:58

Wydaje mi się, że to jest to czego szukasz -cena tylko jest dośc wysoka bo jak pamiętam jeden układ kosztuje około 250 zł (ale nie jestem pewny).

http://www.radiometrix.co.uk/products/bimsheet.htm

ODPOWIEDZ