Dołączanie bibliotek, programowanie modułowe.

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
mes mariusz
-
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2016, 20:34
Lokalizacja: Wrocław

Dołączanie bibliotek, programowanie modułowe.

Post autor: mes mariusz » 22 cze 2016, 7:20

Cześć.

Praktycznie każdy kurs / poradnik programowania w języku C wspomina o możliwości współtworzenia kodu przez wielu programistów - budowania programu z wielu niezależnych bloków. Bywa, że jest to informacja wtrącana przy okazji omawiania zasięgu / widoczności zmiennych. Jako, że jest to wtrącenie / ciekawostka - zazwyczaj nie rozwija się tematu.

Przydałby się oddzielny poradnik (z odpowiednio dużą liczbą przykładów) na temat kultury pisania / składania kodu z modułów pisanych przez "zewnętrznych programistów", wydzielania części kodu do oddzielnych plików z podaniem przykładów z życia, gdzie może to być mniej czy bardziej użyteczne.

Mam wrażenie, że ucieka się od tematu, albo zostawia gdzieś na szary koniec (albo omawia niejako "przy okazji", przez co trudno temat odszukać. Tymczasem chyba dobrym pomysłem byłoby od tego zacząć (omówienie zasad fragmentacji kodu, wydzielania, inkludowania, nagłówków, źródeł, bibliotek.

Też macie wrażenie, że w (generalnie) poradnikach brakuje solidnego omówienia tego tematu ?

spark
Użytkownik
Posty: 412
Rejestracja: 25 lis 2004, 15:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: spark » 05 lip 2016, 9:12

Hej Mariusz,

A brakuje Ci konkretnego omówienia samego sposobu tworzenia takiego modułu czy też interesują Cię same reguły, które by obowiązywały podczas pisania takiego modułu?

Bo reguł od strony nazywania zmiennych globalnych, funkcji raczej nie ma, tzn. żadnych standaryzowanych sposobów i niejako każdy dostawca takiego modułu może sobie pozwolić na co tylko chce.

Jedynym wspólnym mianownikiem, który jest defacto wynikiem pracy, to nagłówek plus kod/biblioteka dołączana statycznie do kompilacji, z której się korzysta.

Swoją drogą, jeszcze nigdy z żadnej biblioteki zewnętrznej nie korzystałem, wszystko sam pisałem. Ale tak to jest jak się chce mieć wszystko pod kontrolą :roll:

pzdr.
Darek

ODPOWIEDZ