Dyskusja poboczna z tematu Kurs XMEGA

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 19 lis 2013, 20:09

radzio pisze:No wiem że są PSoC, ale zasobów cyfrowych jest nieco za mało. Potrzebowałbym coś co by odpowiadało 6-9 tysiącom LE z Altery. Nawet bez całej analogowej otoczki.
Śledż sobie tą stronę właśnie Altera chyba zaczyna coś takiego robić powoli
http://www.mikrokontroler.pl/artykuly
Układy o których piszesz, własnie wchodzą na rynek, i za rok dwa, ARM +FPGA nie będzie niczym nadzwyczajnym.

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 19 lis 2013, 20:17

kayron pisze:Programator PICKIT3, jak pamiętam 175zł, i masz to programator do PICów 8, 16 i 32 Bitowych, + prosty analizator stanów logicznych/"oscyloskop" + masz możliwość wgrania kodu do pamięci EEPROM programatora i zaprogramowania docelowego układu bezpośrednio z programatora bez użycia komputera. Wszystko wielkości NOKII X2, i mieści sie w kieszeni koszuli.
Mam PICKITA III i wiem jedno: Jak przy zmianie docelowego procka muszę aktualizować dane programatora to też dziękuję, postoję.
Układy o których piszesz, własnie wchodzą na rynek, i za rok dwa, ARM +FPGA nie będzie niczym nadzwyczajnym.
Microsemi przecież robi od paru latek SmartFusion. Tylko trza się uśmiechnąć do MSC Vertriebs GmbH. :mrgreen:

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 19 lis 2013, 20:22

OK. Xilinx robi to już dziś (Zynq, mam nawet dwa devboardy z tym), jednak tutaj mamy przekombinowanie w drugą stronę : dwie "A-dziewiątki" + obudowa BGA. No i te ceny dochodzące do 1500zł w Kamami za sztukę scalaka + kilka tysięcy za prototypowe PCB na ośmiu warstwach na którego wyprodukowanie będę czekał miesiąc. Dziękuję, postoję i podłącze CycloneIII po FSMC do zwykłego STM32. SmartFusion2 z Microsemi byłoby idealne, gdyby dało się to kupić w QFP byle sklepie.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 19 lis 2013, 20:25

Wojtek pisze:
leonow32 pisze:Dyskusje są jak najbardziej wskazane ;) proszę nie usuwać
Nie chodziło o usunięcie tylko wydzielenie do osobnego tematu o nazwie np "Dyskusje dotyczące Kursu XMEGA (01) - co trzeba wiedzieć, by zacząć"
Właśnie z takiego powodu jak powyższe posty kolegów proponowałem rozdzielenie w osobne tematy dyskusji około poradnikowej od głównego nurtu poradnika (kursu). Bo w tej chwili więcej jest narzekania na składnię, ceny programatorów, co kto woli bardziej Pice, army itp niż treści głównego tematu. Dajcie sobie koledzy na wstrzymanie. Nie lubicie XMEG, nie chcecie ich stosować, wolicie inne mikrokontrolery to nie czytajcie tego tematu i go nie zaśmiecajcie, że tak powiem, nawet z waszego punktu widzenia słusznymi uwagami.
Faktycznie odjechalismy nieco, od tematu kursu/poradnika o XMEGA.
Ale na temat. Ja nie jestem przeciwnikiem XMEGI, nawet swego czasu na nie patrzyłem pożądliwym okiem, ale tak.
KURS, to nie jest dla mnie przepisanie noty katalogowej i dodanie do niej komentarzy. To coś więcej niż opisanie bitów rejestrów. Piszę to dla tego że właśnie tak wygląda większość kursów, z stron internetowych. EP właściwie zawsze tak kursy pisało, ale to inne bajka.
Wiadomo że początki to zawsze takie gadanie trochę, o czymś co prawie każdy wie.
Na razie są początki kursu,. Jak pisałem, poczekamy, może wyjdzie coś fajnego, na razie nie jest źle. A nóż sie przekonam spowrotem do AVRów ;).

Radzio, keruseykaryu. No sorry nie oczekujmy, że super technologie, wejdą nam tak ot z drogi pod strzechy, za 2zł sztuka. To są układy dla zaawansowanych zastosowań, a nie hobbystów. Choć w przypadku ARMów można dostać starter Kity i za darmola. Ja przynajmniej się załapałem na STMa, i LPCka.
Jedyne wyjście to takie kombinowanie z starymi PSOCami na M8C, PICami, AVRemi bo są.
ARMy co prawda trochę namieszały, ale puki co chyba szału jeszcze nie robią, u hobbystów. Natomiast pytanie brzmi. 15 lat temu dało się budować i projektować na 8051, a dziś bez ARMa i 100MIPsów, nie damy rady ? Jeżeli budujemy dla siebie, robimy DAY, to nie wiem czy warto aż tak bardzo brodzić w nie wiadomo co ? Co innego jeżeli ktoś projektuje coś, dla jakiś firm i koszty są niejako wyznacznikiem.
Ja też bym chciał poszpanować, ARMem, ale w sumie ??? Wydaje mi się że większy szpan jest jak to samo zrobię na PICu. Bo co na ARMie każdy powie e.. to wszyscy umieją, a na takim PICu, z 4MIPSami ? O.. gościu jest dobry, z takiego rzęcha wycisnąć, moc,
Wiem, kosztuje to wielokrotnie więcej pracy, ale też satysfakcja większa. :)
Ostatnio zmieniony 19 lis 2013, 20:39 przez kayron, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 19 lis 2013, 20:27

keruseykaryu pisze:Tylko trza się uśmiechnąć do MSC Vertriebs GmbH. :mrgreen:
Ja z natury jestem ponury i uśmiechanie nie zawsze mi wychodzi. Próbowałem ostatnio uśmiechnąć się do pewnej japońskiej firmy o pewne dość ciekawe sensory i przy trzeciej zmianie formularza zamówienia gdy porzedni już wysłałem sobie odpuściłem. Oczywiście zgodę na dostawę nawet jednej sztuki musiał wyrazić japoński samuraj, co źle rokuje w sytuacji awaryjnej konieczności ściągnięcia części na serwis "na wczoraj". Jeśli czegoś nie da się zamówić w 5 minut z automatu przez www bez proszenia o sprzedaż towaru jak o łaskę uświęcającą, to dany element dla mnie nie istnieje. Parametr Time-To-Market czasami schodzi poniżej tygodnia i zabawa w podchody z dziwnymi firemkami nie zawsze wychodzi na dobre.

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 19 lis 2013, 20:34

radzio pisze:SmartFusion2 z Microsemi byłoby idealne, gdyby dało się to kupić w QFP byle sklepie.
xQFP? Marzenia ściętej głowy :(

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 19 lis 2013, 20:36

O dziwo na stronie Mcrosemi obudowy QFP są jak najbardziej dostępne :
http://www.microsemi.com/products/fpga- ... uct-tables
Oczywiście mowa o SmartFusion, SF2 faktycznie nie ma QFP, ale SF też da rade.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 19 lis 2013, 20:54

O tak widzę panowie zajmują się tym profesjonalnie, ale tak chciałbym skromnie przypomnieć, to jest forum dla hobbistów, a nie projektantów - programistów. Hobbyści raczej nie sięgają po takie sprzęta.

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 20 lis 2013, 18:53

kayron pisze:O tak widzę panowie zajmują się tym profesjonalnie, ale tak chciałbym skromnie przypomnieć, to jest forum dla hobbistów, a nie projektantów - programistów.
No toś teraz zasolił... Ok. Ludzie: Wracamy do żaróweczek i bateryjek, i broń Boże nic lepszego niż NE555. :D :D :D

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 20 lis 2013, 19:48

keruseykaryu pisze:
kayron pisze:O tak widzę panowie zajmują się tym profesjonalnie, ale tak chciałbym skromnie przypomnieć, to jest forum dla hobbistów, a nie projektantów - programistów.
No toś teraz zasolił... Ok. Ludzie: Wracamy do żaróweczek i bateryjek, i broń Boże nic lepszego niż NE555. :D :D :D
Widzę kompletnie nic nie zrozumiałeś z mojej wypowiedzi.
Bo tak zeszliśmy na temat SOCów. ARMów itd. Teraz powiedz co chcesz budować, na ARMie z FPGA ?
Własny sterownik do maszyny, czy sterownie szklarnią przydomową o powierzchni 30m² ?
Sterowniki do maszyn na AVRach przerabiałem sam. Można i to nawet ciekawe rzeczy zrobić, ale to było 5 lat temu, dziś szkoda na to czasu. Średnio zaawansowane sterowniki PLC kosztują już od 300zł w górę, i żadna domorosła konstrukcja, nie ma z nimi szans, jeżeli chodzi o systemy które trzeba utrzymać w ruchu. Już nie mówię o niezawodności, diagnostyce itd.
Co chcesz budować na super procesorach ? Pomijam oczywiście aspekty edukacyjne.

Awatar użytkownika
leonow32
-

Post autor: leonow32 » 20 lis 2013, 20:04

Wśród profesjonalistów też są hobbyści ;) i w pełni zgadzam się z Radziem, bo rzeczywiście brakuje "klasy średniej" w układach SoC. Gdyby Atmel zrobił kiedyś jakiś procek z prostym FPGA w normalnej obudowie to byłbym bardzo szczęśliwy. Jakiś czas temu próbowałem ożenić AVR z prostym FPGA MachXO2, który można dostać w QFN32 za nieduże pieniądze. Rozwiązanie dość specyficzne ;)

Niedawno weszły XMEGA serii E, które mają na pokładzie kilka komórek XCL (Xmega Custom Logic), czyli coś na kształt super mega prostego FPGA. Mam nadzieję, że ten temat w przyszłości wyewoluuje. Jednak cena 10zł za taki procek jest bardzo kusząca i bije na łeb wiele tradycyjnych ATmega.

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 20 lis 2013, 20:07

Na łamach EdW był prowadzony kurs zarówno logiki programowalnej, jak i mikrokontrolerów ARM. Tak więc wydaje mi się że temat "CortexM + FPGA" jest jak najbardziej do ogarnięcia przez hobbystów, pozatym czy jeszcze 10 lat temu nie mówiono podobnie o mikrokontrolerach? Że to nie dla hobbystów? O ile taki układ będzie dostępny w QFP to będzie w zasięgu hobbysty. Jak będzie to BGA to nie będzie. Natomiast "cenzurowanie" dyskusji na forum wyłącznie do tematów "prostych" nie bardzo służy rozwojowi.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 20 lis 2013, 20:50

Wśród profesjonalistów też są hobbyści ;) i w pełni zgadzam się z Radziem, bo rzeczywiście brakuje "klasy średniej" w układach SoC.
Trochę dziwnie to już samo z siebie brzmi.
Hobbysta, który stał się profesjonalistą, chyba bardziej po kolei brzmi. :)
Gdyby Atmel zrobił kiedyś jakiś procek z prostym FPGA w normalnej obudowie to byłbym bardzo szczęśliwy.
Ależ ATMEL coś takiego swego czasu Budował, ba nawet miał w ofercie, rdzeń AVR + CPLD AF15xx. ALE???? Nie udało im sie tego rozpowszechnić, i wycofali z produkcji. Sądzę że przyczyną był brak narzędzi, dostępnych dla szerszego grona. No i był to pomysł który wyprzedzał trochę swoje czasy wtedy jeszcze.
Niestety materiały trudno już na ten temat wyszukać, ale w EP pisano o tym. Zresztą układy te nie są już produkowane, ani do zdobycia, więc nie ma to większej wartości.
Niedawno weszły XMEGA serii E, które mają na pokładzie kilka komórek XCL (Xmega Custom Logic), czyli coś na kształt super mega prostego FPGA. Mam nadzieję, że ten temat w przyszłości wyewoluuje. Jednak cena 10zł za taki procek jest bardzo kusząca i bije na łeb wiele tradycyjnych ATmega.
Atmel po prostu nie chce zostać za innymi, a że raz już się na tym sparzyli, to podchodzą do tego teraz ostrożniej, i nie mamy tam od razu pełnoprawnego FPGA.
Na łamach EdW był prowadzony kurs zarówno logiki programowalnej, jak i mikrokontrolerów ARM. Tak więc wydaje mi się że temat "CortexM + FPGA" jest jak najbardziej do ogarnięcia przez hobbystów, pozatym czy jeszcze 10 lat temu nie mówiono podobnie o mikrokontrolerach? .............
Natomiast "cenzurowanie" dyskusji na forum wyłącznie do tematów "prostych" nie bardzo służy rozwojowi.
Ależ zgadzam się z tobą. Tylko zauważ. Zrobiono kurs o CPLD w EDW, i już tematu więcej nie ruszono ? Dla czego ? FPGA za trudne, czy za dużo tłumaczenia zawiłości VHDL ? Ja tam co prawda nie mam takich wymagań, typu ARM + FPGA, ale proste CPLD jak najbardziej. ARMy mnie co prawda nie przekonały do siebie, bo jest za dużo narzędzi, co powoduje, trochę bałagan. Ale jak by ATMEL zrobił XMEGE z CPLD, to na pewno ciekawa alternatywa.

Natomiast poważniejszych rzeczy, już dawno nie budują, na własnych, płytkach. Falowniki, sterowniki PLC, wszystko ostatnimi latami tak staniało, że jeżeli chodzi o automatyzacje, nie warto się, już bawić w własne konstrukcje.
Jak tam się ktoś bawi jakimś MiniSumo, to i owszem, ale sądzę że za dwa lata, sterownik PLC będzie tak tani, że i tam się pojawi, no może nie w Mini Sumo, bo za wielki, ale w większych konstrukcjach czemu nie ? I może sie okazać, że będzie bezkonkurencyjny, ze względu na prostototę swojego stosowania i programowania.

Awatar użytkownika
leonow32
-

Post autor: leonow32 » 20 lis 2013, 21:04

kayron pisze:
Wśród profesjonalistów też są hobbyści ;) i w pełni zgadzam się z Radziem, bo rzeczywiście brakuje "klasy średniej" w układach SoC.
Trochę dziwnie to już samo z siebie brzmi.
Hobbysta, który stał się profesjonalistą, chyba bardziej po kolei brzmi. :)
Znam takich ludzi, co są z zawodu elektronikami, ale praca ich nie interesuje i ograniczają się do wykonywania obowiązków służbowych i nic więcej.
kayron pisze:
Na łamach EdW był prowadzony kurs zarówno logiki programowalnej, jak i mikrokontrolerów ARM. Tak więc wydaje mi się że temat "CortexM + FPGA" jest jak najbardziej do ogarnięcia przez hobbystów, pozatym czy jeszcze 10 lat temu nie mówiono podobnie o mikrokontrolerach? .............
Natomiast "cenzurowanie" dyskusji na forum wyłącznie do tematów "prostych" nie bardzo służy rozwojowi.
Ależ zgadzam się z tobą. Tylko zauważ. Zrobiono kurs o CPLD w EDW, i już tematu więcej nie ruszono ? Dla czego ? FPGA za trudne, czy za dużo tłumaczenia zawiłości VHDL ? Ja tam co prawda nie mam takich wymagań, typu ARM + FPGA, ale proste CPLD jak najbardziej. ARMy mnie co prawda nie przekonały do siebie, bo jest za dużo narzędzi, co powoduje, trochę bałagan. Ale jak by ATMEL zrobił XMEGE z CPLD, to na pewno ciekawa alternatywa.
I ja również na mojej stronie zacząłem prowadzić kurs Veriloga ale niestety pomysł porzuciłem. Dlaczego? Kompletny brak zainteresowania. Artykuły na ten temat są pod tym linkiem
http://leon-instruments.blogspot.com/20 ... walne.html
ale niestety nie zanosi się, bym odkopał temat i pisał dalej, co mnie osobiście bardzo smuci. Oglądalność jest rzędu kilkudziesięciu wejść na miesiąc, a np. artykuł o zasilaczu na LM317 ma ponad tysiąc każdego miesiąca. Wnioski oczywiste...

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 20 lis 2013, 21:23

No niestety z FPGa jest taka pewna bariera mi się wydaje. O ile jeszcze na rynku, były stare SPARTANY 2, które bez problemu współpracowały z układami logiki 5V, było fajnie.
Teraz jak byś chciał coś przenieś do nowych FPGA, i miało by to współpracować, z starą logiką TTL-5V, to, zaczynają się zabawy w konwertery poziomów. czyli coś co z założenia ma być prostą i zwartą konstrukcją, nagle rozrasta sie do sporej PCB, z otoczeniem FPGA, i cały czar pryska. A większe układy to już BGA i po zabawie właściwie.
Ktoś powie 3,3V nie gryzie, tak, tylko, dla mnie główny taki sort dla FPGa to retro tuning C64, czy Amigi, Bo tam daje to fajne możliwości. Wstaw sobie teraz to, do typowych TTLów, na takiej płycie głównej. No chyba że zmieści mi to kto na PCB wielkości układu w obudowie DIL40/48/52. Tylko jaka będzie tego cena ?

ODPOWIEDZ