Dyskusja poboczna z tematu Kurs XMEGA

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 01 gru 2013, 22:11

Artyliusz pisze:Co do PIC-ów to jakoś wydaje mi się, że są o wiele mniej popularne od produktów Atmela w Polsce. Ciekawe skąd taka różnica zainteresowania? Może cena odstraszała?
Na niekorzyść PIC-ów od zawsze działało 12V programowanie. A Atmele od zawsze (oczywiście mówimy o Atmelach z ISP) do programowania nie potrzebowały innego napięcia niż zasilające mikrokontroler. Komplikowało to programatory (również amatorskie "nieoryginalne") co rzecz jasna może odstraszać amatora. Oczywiście obecnie dostępne są PICe programowalne niskonapięciowo, ale chyba jest "za późno" na masowe zainteresowanie PICami.

Awatar użytkownika
Artyliusz
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Artyliusz » 03 gru 2013, 12:23

radzio pisze:[...] chyba jest "za późno" na masowe zainteresowanie PICami.
To kiedy był ten przełom, który zadecydował o większym zainteresowaniu Atmelem, takim masowym?

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 03 gru 2013, 16:07

Hmm, myślę że w 2001 roku wraz z kursem Bascom College.

Awatar użytkownika
Artyliusz
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Artyliusz » 03 gru 2013, 16:53

Widzę, że pierwsza część ukazała się prawie 14 lat temu. :o
A więc to łatwość programowania AVR i w miarę prosty język BASCOMa dla "pospolitego" Polaka zadecydował o takim ładzie jaki mamy obecnie.

Rozumiem, że wcześniejsze procki, przed rodziną AVR i jej architekturą były bardziej elitarne? Takie jak 8051 lub jeszcze wcześniejsze Spectrum, czy co tam takiego było. :)

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 03 gru 2013, 19:04

A kto w czasach 8051, ale tych jeszcze tradycyjnych miał w domu PC-ta i programator EPROM ?
Rewolucję zrobił właśnie ATMEL, z układami FLASH. Najpierw w 51, potem wprowadzając AVRy programowane przez SPI.
Ja zacząłem zabawę z programowaniem właśnie jakieś 14-15 lat temu, kiedy to, miałem swojego pierwszego PC-ta.

ODPOWIEDZ