AVT5350 Moduł wykonawczy z interfejsem Ethernet

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
elektron81
-

Post autor: elektron81 » 11 paź 2014, 19:31

Witam dziękuje za czas pracy jaki został przez was poświęcony.

1. Dostałem od kolegi programator USBasp i płytkę testową z atmega8 .
Wyjścia mam opisane :
- +5
- GND
- CLK
- MISO
- MOSI
- RST
- GND
- NC

2.poczytałem o kompilowaniu (namiastka waszej wiedzy) ale u mnie to nie działa.
Na pewno robię coś nie tak.

Awatar użytkownika
Artyliusz
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Artyliusz » 11 paź 2014, 20:29

To znaczy co chcesz kompilować? :D
W ogóle co chcesz zrobić, bo jakoś nie widzę połączenia tematów w tym. :)
Chcesz zacząć programować? Pouczyć się?

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 12 paź 2014, 16:34

elektron81, musisz się niestety nauczyć kompilowania i choć podstaw programowania. Ja nie będę za Ciebie kompilować programów, gdyż nie posiadam M128 na stanie (i nie zamierzam kupować do testów specjalnie pod ten projekt).
Poszukaj poradnika do obsługi zainstalowanego Atmel Studio. Sam kod źródłowy był pisany w AVR Studio. To nie jest to samo. Najlepiej cały projekt zaimportować i na tym pracować, patrz link. Jeśli nie zadziała, powinieneś zrobić to samo ręcznie tworząc nowy projekt i wrzucając po kolei wszystkie pliki.

Co do programowania, zacznij od dolutowania czegokolwiek do linii SCK/CLK, to jest pin PB1, a fizycznie pin 11 procesora lub 8 kontrolera (tu chyba łatwiej cokolwiek przylutować).
Drugi koniec dolutowanego przewodu proponuję przylutować do jednego z dwóch wolnych pinów w złączu JTAG (piny 7 i 8).
Kolejne dwa sygnały czyli MOSI/PDI i MISO/PDO to piny PE0 i PE1, fizycznie piny 2 i 3. Te dwa sygnały są zakończone na pinach 6 i 5 złącza RS232 i opisane jako RxD i TxD.
Ostatni sygnał logiczny to reset/RST, dostępny alternatywnie na pinie 5 złącza JTAG lub 11 złącza RS232.
Do tego dochodzi masa (GND) oraz opcjonalnie zasilanie. W tym przypadku programator i budowany układ mają własne zasilanie, więc lepiej nie łączyć linii VCC między programatorem a sterownikiem. Wszystkie 5 (z zasilaniem było by 6) sygnałów musisz połączyć między programatorem USBasp a programowanym układem.

Następnie zwróć uwagę by w opcjach programowania nie zmieniać zawartości EEPROM i Fuse Bitów, i spróbuj odczytać kod z procesora. Jeśli się uda, oznacza to że wszystko działa.
Jeśli dostaniesz komunikat o błędzie, możliwe że procesor jest zabezpieczone przed odczytem (i powieleniem oprogramowania), w innych przypadkach będzie to oznaczało brak zasilania albo błędne połączenie pomiędzy programatorem a sterownikiem.

Kolejny krok przed Tobą, to znalezienie booloadera.
Bootloader to taki program który siedzi na końcu pamięci flash i umożliwia przeprogramowanie reszty tej pamięci bez podłączania programatora (ten możesz oddać albo zatrzymać do późniejszego stworzenia dodatkowego panelu sterującego na innym uC). Dodatkowo zabezpieczysz się przed przypadkowym przeprogramowaniem FuseBitów, ale to temat na inną historię.

ODPOWIEDZ