[atmega8][bascom] Pomiar rezystancji przez ADC.

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
Bekcs eKm
-

[atmega8][bascom] Pomiar rezystancji przez ADC.

Post autor: Bekcs eKm » 09 lis 2010, 10:53

W jaki sposób najlepiej będzie zrealizować pomiar rezystancji w zakresie około 20 - 70 Ohm? Próbowałem podłączyć to jakoś z lm334z jednak nie uzyskałem zbyt dobrych wyników. Czy ktoś posiada schemat jak to powinno być podłączone?

Awatar użytkownika
GrzesiekG
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: GrzesiekG » 09 lis 2010, 17:33

Witam!
Może dlatego, że kolega dał pomiarowy rezystor bezpośrednio do złącza...
Proponuję zobaczyć co w National Semiconductors wymyślili: nota do LM334 . Tam przy pozycji "Zero Tempco Current Source" możesz zastosować jako R1 połączenie szeregowe np. 100Ω i twojej mierzonej rezystancji, a na R2 np. 1200Ω. I tak będziesz miał kompensację temperaturową źródła. Teraz możesz zastosować układ "Ramp Generator" i mierzyć naładowanie kondensatora (napięcie) i np. czas jego ładowania zależny od m. in. twojej rezystancji (przy pomocy uC i jego obwodów np. DAC i timerka).
Wielce prawdopodobne, że są prostsze sposoby, ale wydaje mi się, ze jak wgryziesz się w noty twojego DAC'a to będziesz mógł z całkiem dużą dokładnością mógł oszacować wartość mierzonej rezystancji.
PZDR GrzesiekG

ODPOWIEDZ