Zestaw startowy a płytka stykowa - co lepsze na początek?

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
Awatar użytkownika
Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 19 lip 2011, 6:10

Qwertxx pisze:
rezasurmar pisze:Na Dniach ma wyjść nowa książka o AVR, jest w innym temacie o tym.
Konkretnie tutaj: https://forum.elportal.pl/viewtopic.php?p=72020#72020
Przeglądnąłem pobieżnie tę książkę (zakupiłem ją) i to co nasuwa się w pierwszej kolejności, to że jest to książka dla jednak znających już język C na PC - z pewnością będzie dobra dla poznania zastosowania języka C w programowaniu mikrokontrolerów AVR w tym języku ale nie będzie łatwa dla nowicjuszy.
Mój ranking książek traktujących o C dla chcących się nauczyć języka C od podstaw w celu pisania programów na AVR jest taki:

1. "Mikrokontrolery AVR. Język C. Podstawy programowania" - Mirosław Kardaś
2. "AVR&ARM7 Programowanie kontrolerów dla każdego" - Paweł Borkowski
3. "Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji" - Tomasz Francuz

Jeśli natomiast ktoś zna już C na PC to niech kupi poz. 3 - chociaż każda z pozostałych też będzie dobra.

Oczywiście to jest moje subiektywne zdania :)

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 19 lip 2011, 7:56

Posiadam już dwie pierwsze pozycje. Twierdzisz, że pozycja 3 jest najbardziej zaawansowana ?. Brakuje mi rozwinięcia pozycji 1, bo druga to jest dla całkowitych początkujących, troszkę mnie rozczarowała. Sama książka jest bardzo dobra, ale dla mnie zbędne jest opisywanie pascala. Przynajmniej jeżeli chodzi o mnie to sztuka dla sztuki. Sama książka jest napisana świetnym językiem, luzacko. Niestety porusza tylko totalne podstawy, a szkoda, zamiast tracić miejsce na pascala moim zdaniem trzeba było więcej bardziej rozwinąć temat. Dla kogoś kto ma naście lat i brak własnych dochodów to jednak drogie pozycje. Dla mnie tak samo numerem jeden jest 1. "Mikrokontrolery AVR. Język C. Podstawy programowania" - Mirosław Kardaś.
AVR&ARM..... Jest doskonałą pozycję jeżeli chodzi o porównanie jak program wygląda w C i asemblerze, to jest strzał w 10 dla mnie. Brakuje takich pozycji, różnego podejścia tego samego rozwiązania.
Jeżeli ktoś jest całkowitym "noobem" i zależy mu na poznaniu początków programowania to polecam AVR&ARM, jeżeli zależy nam wyłącznie na AVR, to oczywistym wyborem jest pozycja numer 1 :). Pewnie kupię pozycję numer 3, ale jeszcze nie wiem kiedy :).

A jeszcze tak na marginesie. Do nauki C, C++, bardzo dobrą pozycją jest niedawno (chyba w 2010) wydana książka samego twórcy C "Programowanie. Teoria i praktyka z wykorzystaniem C++ " Bjarne Stroustrup. Bardzo dobrą pozycją jest również "Język C++. Szkoła programowania. Wydanie V" Stephen Prata, jest napisana w postaci wykładów i ćwiczeń. Bardzo przyjemnie się z tych pozycji uczy. Mam też wszystkie książki Pana Grębosza. Jakoś nie leży mi ich styl. Jako rozwinięcie nauki C to już "Thinking in C++. Edycja polska". Przydają się również dwie pozycje "Algorytmy w C++" i "Algorytmy od Podstaw". Ciekawymi pozycjami (jak już się tak rozpisałem) są, "Algorytmy i struktury danych" NT, oraz "Algorytmy" wydawnictwa NT, istna biblia jeżeli chodzi o algorytmikę.

Awatar użytkownika
Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 19 lip 2011, 8:06

Dla mnie dla nauki "czystego" C to Język C. Nowoczesne programowanie" K.N. King oraz "Język ANSI C " - Kernigham
:arrow: rezasumar - na pierwszy rzyt oka wydaje si epoz. 3 dla bardziej zaawansowanych chociaż są tam też podstawy, łącznie a instalacjami środowiska i podstawami C. Ujmę to tak - według mnie jest to książka dobra dla tych co już znają trochę C a nie znają się na pisaniu aplikacji dla AVR. Ale mnie osobiście bardziej odpowiada styl w jakim jest napisana książka z poz. 1.
Napisz co ciebie interesuje w tej książce to spróbuję Ci to opisać.

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 19 lip 2011, 8:22

Najbardziej, trudniejsze zagadnienia dotyczące sterowania ADC, PWM, jakie rzeczy są w pozycji 3 a nie ma ich w pozycji 1. Zastanawiam się, czy warto kupować kolejną książkę.
Bo teraz zastanawiam się czy nie kupić "Język C. Nowoczesne programowanie" K.N. King ;).

Interesują mnie różnice w opisywanych problemach w pozycji 3, czy są bardziej rozwinięte problemy ;). Zaintrygowałeś mnie stwierdzeniem, że to nie jest pozycja dla całkiem początkujących, ale czy można ją potraktować jako rozwinięcie pozycji 1, czy jest tym samym prawie, tylko innego autora ;).

Awatar użytkownika
Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 19 lip 2011, 9:04

Wieczorem siądę spokojnie nad książkami i Ci odpowiem.

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 19 lip 2011, 9:09

Wielkie dzięki.

Awatar użytkownika
Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 20 lip 2011, 6:56

rezasurmar pisze:Wielkie dzięki.
To są inne książki inaczej napisane więc ciężko jest tak porównywać, poz. 3 traktuje poszczególne tematy inaczej innym językiem i w innym układzie. Wydaje się że bardziej obszernie, natomiast poz. 1 niby podaje to samo ale pomija pewne sprawy (nieistotne w tym momencie dla nowicjusza) zostawiając to do zgłębienia przez lekturę katy katalogowych. W poz 3. temat ADC jest jakby bardziej uporządkowany natomiast w poz. 1 przykład jest lepiej chyba opisany. Z kolei wydaje mi się ze szukanie bardziej zaawansowanych przykładów to może już np tu www.avrfreaks.com

Najlepiej jakbyś miał możliwość dotarcia do do księgarni gdzie taka książka jest i sam to ocenił - w przypadku Tychów nie powinno być problemu - http://helion.pl/ksiegarnie/miasto/Tychy.htm .
Ja nie żałuję zakupu - ale w moim przypadku to też inna sprawa, ja jestem "uzależniony" od książek :)

Co do "Język C. Nowoczesne programowanie" K.N. King - popieram pomysł :)

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 20 lip 2011, 12:44

Sam lubię zapach świeżej drukarskiej farby ;), pewnie wcześniej czy później kupię. Dzięki za informację.

Pozwolę sobie na mały offtop.

PS. Kupiłem przedwczoraj "Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji" Tomasz Francuz. Powiedzieć, mogę tyle, że to najlepsza z 3 pozycji o programowaniu AVR w C. Na drugim miejscu jest Atnel, a na samiuśkim końcu AVR i ARM.... bo jest dla totalnie początkujących, brak rozwinięcia wielu wątków, za bardzo rozdrobnili się na pascal ;(.

Książkę P. Tomasza, mogę śmiało polecić, co prawda nie jest pisana dla całkowicie początkujących, ale jest bardzo dobrze opisany C pod AVRy, i jest dużo konkretów. Cena w Księgarni PIM Tychy 80zł :D.

palailek9
-

Re: Zestaw startowy a płytka stykowa - co lepsze na początek?

Post autor: palailek9 » 19 wrz 2018, 13:13

Zobacz sobie na zestawy startowe w abc-rc: https://abc-rc.pl/Arduino-Zestawy-Startowe powinny Ci wystarczyć na początek :D

ODPOWIEDZ