Regulator teperatury

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
Daymian
-
Kontakt:

Regulator teperatury

Post autor: Daymian » 02 wrz 2006, 15:07

Planuje zrobić regulator temperatury. Wymagana jest jak najlepsza DOKŁADNOSC!!! (nie rozdzielczosć) Najlepsza była by dokładność 0,1stopnia Celcjusza. Ale gdy w grę wchodza koszty dokładność może spaść najwyżej do 0,5stopnia. A wieć następujące pytanie: czy moge zrobić taki regulator wykorzystując przetworniki ADC w np. ATmega8535? Jakich czujników użyć do tego? Jeśli parametry będą niewystarczające co do moich wymagań to mogę użyć ewentalnego innego przedtwornika... ale tu pojawia sie problem który mnie przeraza: jaki to ma być przetwornik? W ofercie np. ELFY jest wile przetworników różniących sie cenami..np. jeden przetwornik 14-bitowy kosztuje ok.200zł, inny niecałe 30. Jaka jest różnica między nimi? Jaki przetwornik najlepiej użyć w tym ukałdzie? I JAKI DO TEGO DOŁĄCZYĆ CZUJNIK??? Prosze o pomoc.... :cry:

Awatar użytkownika
GAVRON
Użytkownik

Post autor: GAVRON » 02 wrz 2006, 16:03

Przede wszystkim musisz się zastanowić, jaki zakres temperatury będziesz nim mierzył, czy to ma być termometr akwariowy czy regulator temperatury do stacji lutowniczej i wyeliminować część z oferowanych. To jest jedno z kryteriów doboru.

PS. Podaj link do tych twoich czujników z ELFY.

Daymian
-
Kontakt:

Post autor: Daymian » 03 wrz 2006, 9:58

Będzie to regulator temperatury do komory grzewczej.Zakres temp. wymaganych obowiązkowo to ok. 10 do 80 stopni. Ale najlepiej gdyby był to zakres od powiedzmy -30stopni do +150 stopni. A te elmenty z ELFY to przetworniki a nie czujniki. Ale czujniki też by mnie interesowały. Słyszałem coś o jakimś Pt100...ale czy on jest wystarczająco dobry? czy moze "za dobry" :smile:

Link do tych przetworników:
http://www.elfa.se/pl/

Awatar użytkownika
matelektronik
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matelektronik » 03 wrz 2006, 10:39

Daymian pisze:Słyszałem coś o jakimś Pt100...ale czy on jest wystarczająco dobry? czy moze "za dobry"
To jest platynowy czujnik temperatury. Ma szerokie zastosowanie w przemysle. To jest jakby termistor bardzo wysokiej jakosci wytrzymujacy (bardzo) wysokie temperatury.

Awatar użytkownika
GAVRON
Użytkownik

Post autor: GAVRON » 03 wrz 2006, 10:58

Nie jakby, tylko na pewno jest to termistor (rezystor zmieniający rezystancję w funkcji temperatury) o dodatnim współczynniku temperaturowym. W tym przypadku zastosujesz do pomiaru temperatury układ mostka rezystancyjnego i przetwornik A/C zmieniający napięcie z mostka na sygnał binarny zrozumiały dla mikroprocesora. Nawet gdzieś była kostka scalona Maxima zdaje się która była do tego specjalnie adresowana jak znajdę to podeśle link.

Daymian
-
Kontakt:

Post autor: Daymian » 03 wrz 2006, 11:23

Byłbym wdzięczny za ten link. A z tych przetwornikow z oferty ELFY to który by najlepiej sie nadawał do tego celu? Aha! Roździelczosć oferowana przez przetwornik może być "na styk" czy lepiej by było gdyby była o rząd wielkości dokładniejsza? (Czyli po wyliczeniach na 0,1stopnia ma przypadać 1 "krok" przetwornika czy lepiej np. 10?)

Awatar użytkownika
GAVRON
Użytkownik

Post autor: GAVRON » 03 wrz 2006, 11:31

Daymian pisze:A z tych przetwornikow z oferty ELFY to który by najlepiej sie nadawał do tego celu?
Nie mogę ci powiedzieć, bo podałęś link to strony głównej ELFY (niestety tak to u nich działa). Podaj lepiej gdzie (w których zakładkach jest to schowane) np. Rezystory\Rezystory nieliniowe\Termistory PTC\...

PS.
matelektronik pisze:"Nie wystarczy zdobywać mądrość, trzeba jeszcze umieć z niej korzystać." Pozdro for you Gavron
:arrow: A skąd wiesz że Ja z niej nie umiem korzystać (dla siebie :razz: ).

Daymian
-
Kontakt:

Post autor: Daymian » 03 wrz 2006, 11:57

GAVRON, pare linijek niżej masz "Przetworniki A/D, D/A" :lol:
A ten czujnik Pt100 to jakie ma odchyłki rezystancji pomiedzy różnymi egzemplarzami?

Awatar użytkownika
GAVRON
Użytkownik

Post autor: GAVRON » 03 wrz 2006, 19:27

Wybierz coś z tego:

http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/722

Na dole masz układy serii MAX1400 to SA przetworniki A/C na górze masz schemat (blokowy) obrazujący zastosowanie ich z czujnikiem PT100. O niego się nie martw PT100 da rade zresztą jak robią na nim takie coś, sam zobacz parametry. Tylko przetwornik A/C mi się zdaje, że dla zakresu temperatur od 0-100 to przetwornik wyżej niż 10bit powinien dać ci porządną rozdzielczość, bo na błąd składa się błąd rozdzielczości i błąd czujnika + reszta układów.
Do współpracy z PT100 najlepiej było by zaprzęgnąć mostek np. taki jak tu

Z tym, że jak na moje przeczucie nie wiem czy aż taka dokładność jest ci potrzebna przy, wszystko jeszcze zależy jaką będziesz miał tam regulację mocy doprowadzanej (sposób sterowania zasilaniem komory), bo jak 2 stanową to z przyczyn fizykalnych wystarczyła by dokładność rzędu +/- 0.5 stopnia.

Przeczytaj jeszcze coś tu http://83.19.103.166/search.php?mode=re ... 9d1949f7bc
https://forum.elportal.pl/viewtopic.php ... ight=pt100

PS. Jeżeli chodzi o ELFE to czasami tam nie jest zbyt tanio chyba że w hurtowych ilościach więc pochodź lepiej po sklepach lub poszukaj gdzie indziej w necie danego typu układu.

StanislawNowak
-

Re: Regulator teperatury

Post autor: StanislawNowak » 08 wrz 2018, 14:28

osobiście korzystam z rejestratory temperatury
i jestem bardzo zadowolony naprawdę dobra jakość wykonania nie mam gdzie się przyczepić

ODPOWIEDZ