AVR vs STM32 (wydzielone z wątku „Może czas zmienić nazwe forum?”)

To forum jest dla wszystkich pasjonatów mikrokontrolerów AVR Atmela. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
pbu
-

Re: AVR vs STM32 (wydzielone z wątku „Może czas zmienić nazwe forum?”)

Post autor: pbu » 10 kwie 2022, 11:12

Chyba jesteś wróżbitą Maciejem skoro tyle wiesz o mnie, ile znam mikrokontrolerów, jakie robię projekty i czy znam FPGA. :mrgreen:

Dyskusja raczej nie ma sensu, bo starasz się tylko wykazać jakim jesteś geniuszem i jak nikt poza Tobą na niczym się nie zna. Muszę Cię zmartwić - tak jak napisałem wcześniej, w internecie spotkasz osoby mające o wiele większy dorobek, które podlinkowane projekty mogą co najwyżej przyparwić o pobłażliwy uśmiech.

Natomiast o jedno chętnie zapytam - znasz jakiś STM32 z obsługą PCIe? Nie chodzi mi o wykazywanie wyższości jednych układów nad innymi, autentycznie taki układ bardzo by mi się przydał, ale nie znalazłem niczego z tym interfejsem.

es2
Użytkownik

Post autor: es2 » 10 kwie 2022, 11:30

pbu pisze:
10 kwie 2022, 11:12
Chyba jesteś wróżbitą Maciejem skoro tyle wiesz o mnie, ile znam mikrokontrolerów, jakie robię projekty i czy znam FPGA. :mrgreen:

Dyskusja raczej nie ma sensu, bo starasz się tylko wykazać jakim jesteś geniuszem i jak nikt poza Tobą na niczym się nie zna. Muszę Cię zmartwić - tak jak napisałem wcześniej, w internecie spotkasz osoby mające o wiele większy dorobek, które podlinkowane projekty mogą co najwyżej przyparwić o pobłażliwy uśmiech.
Rozśmieszyły Cie te projekty?
Pokaż swoje! Lepsze!

pbu pisze:
10 kwie 2022, 11:12
Natomiast o jedno chętnie zapytam - znasz jakiś STM32 z obsługą PCIe?
Nie odróżniasz PCI od PCIe wiec zapytam, znasz jakiś AVR z obsługą choćby PCI?

Jesteś "amatorskim amatorem", któremu się wydaje, że AVR to jedyny i naslepszy uC.
Pewnie nie znasz różnicy pomiędzy uC a CPU.
Nie mogę pojąć, jak znając TYLKO JEDEN uC można pisać o tym, że jest najlepszy, że inne to nieporozumienie itd.

Jak poznasz inne uC/CPU to możemy dalej konwersować bo teraz to jak z ... dyskutować o ...
Dokształć się zamim zaczniesz się wymądrzać bo jak na razie zrobiłeś z siebie pośmiewisko, przynajmniej wśród osób znających więcej uC niż tylko PRZESTARZAŁE i DROGIE AVR, które powoli "umierają".

pbu
-

Post autor: pbu » 10 kwie 2022, 11:44

Rozśmieszyła mnie potrzeba udowadniania swojej wartości przez podawanie linków do projektów. Ta dyskusja to nie rozmowa o pracę, a do zabierania głosu na forum wcale nie trzeba się legitymować swoim dorobkiem. Natomiast podlinkowane projekty... no fajne, takie amatorskie :)

Co do PCI, to oczywiście od początku chodziło mi o PCI-express. Nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale nie jestem kustoszem muzeum techniki, nie interesują mnie stare mikrokontrolery jak Z8, Z80, ani przestarzałe interfejsy - a równoległy PCI to już chyba zabytek.
Niestety nie dowiedziałem się, czy istnieje STM32 z obsługą PCIe, szkoda, bo autentycznie takiego układu szukam.

es2
Użytkownik

Post autor: es2 » 10 kwie 2022, 12:08

pbu pisze:
10 kwie 2022, 11:44
Chyba jesteś wróżbitą Maciejem skoro tyle wiesz o mnie, ile znam mikrokontrolerów, jakie robię projekty i czy znam FPGA
Jak widać dobrym wróżbitom. Nie pokazałeś swojego projektu na FPGA.

pbu pisze:
Natomiast podlinkowane projekty... no fajne, takie amatorskie :)
Pokaż swoje, lepsze.
Nie ma szans? Pewnie nie, bo migająca dioda raczej nie powala.
Pokaż mi lepszy licznik częstotliwości i czasu podobny do AVT3275 w tej klasie cenowej. Pewnie nie potrafił byś skorzystać z AVT3275. To nie multimetr, potrzebna wiedza, której Tobie brak.

pbu pisze:
Co do PCI, to oczywiście od początku chodziło mi o PCI-express. Nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale nie jestem kustoszem muzeum techniki, nie interesują mnie stare mikrokontrolery jak Z8, Z80,
Właśnie wykazałeś się brakiem wiedzy. Z80 to nie mikrokontroler.

pbu pisze:
ani przestarzałe interfejsy - a równoległy PCI to już chyba zabytek.
Niestety nie dowiedziałem się, czy istnieje STM32 z obsługą PCIe, szkoda, bo autentycznie takiego układu szukam.
Niestety, nie dowiedziałem się czy AVR obsługuje PCI.

Masz wybitnie małą wiedzę!

pbu
-

Post autor: pbu » 10 kwie 2022, 12:20

Faktycznie Z80 nie jest mikrokontrolerem, przyznaję się do błędu - nikt nie jest doskonały.
A co do licznika częstotliwości to lepsze i tańsze są na aliexpress, możesz wybrać właściwie dowolny. Zestawy AVT były fajne na początku lat 90 ubiegłego wieku, teraz mało w tym sensu.

Nie pytałem o PCI na AVR. W internecie są projekty, które komuś podobno działały, ale zupełnie nie o to mi chodziło. Zakładam jednak że STM32 ze wsparciem PCIe niestety jeszcze nie ma, ale jeśli jestem w błędzie to bardzo chętnie się o tym dowiem. STM32 z obsługą PCIe byłby dla mnie bardzo przydatną opcją.

es2
Użytkownik

Post autor: es2 » 10 kwie 2022, 12:23

pbu pisze:
10 kwie 2022, 12:20
Faktycznie Z80 nie jest mikrokontrolerem, przyznaję się do błędu - nikt nie jest doskonały.
A co do licznika częstotliwości to lepsze i tańsze są na aliexpress, możesz wybrać właściwie dowolny. Zestawy AVT były fajne na początku lat 90 ubiegłego wieku, teraz mało w tym sensu.
Daj przykładowy link.

pbu
-

Post autor: pbu » 10 kwie 2022, 17:54

Przykładowo coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/1005003282112397.html
Albo: https://www.aliexpress.com/item/4001247452261.html - oparty o porządny AVR, nie jakieś-tam STM32 :mrgreen:

es2
Użytkownik

Post autor: es2 » 10 kwie 2022, 22:24

pbu pisze:
10 kwie 2022, 17:54
Przykładowo coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/1005003282112397.html
Albo: https://www.aliexpress.com/item/4001247452261.html - oparty o porządny AVR, nie jakieś-tam STM32 :mrgreen:
- Jak precyzyjny jest wzorzec tych zabawek? Mój ma minimum 0,05ppm a 0,014 nie jest problemem.
- Gdzie mają izolowane USB?
- Z jaką rozdzielczością mierzą sygnały o częstotliwości 0,1Hz i w jakim czasie? Mój w 10 sekund z rozdzielczością 0,0001Hz
- Ile trwa pomiar sygnału 50Hz i z jaką rozdzielczością? W moim 20ms z rozdzielczością 0,01Hz
- Jak jest rozdzielczość pomiaru czasu (jeśli jest bo nie wiedze)? W moim 24ns.
- Który mierzy równocześnie z dwóch wejść?
- Który z nich pozwala podłączyć do 9 wejść?
- W którym można montować dodatkowe karty wejściowe?
- Który ma wyświetlacz graficzny pokazujący między innymi wyniki dodatkowych pomiarów (np główny częstotliwość dodatkowy okres).

Nie wiem, czy jesteś ... czy udajesz?
To "cudo" na AVR to jaką najniższą częstotliwość zmierzy? Jesteś tak ograniczony, że nie odróżniasz 0,01Hz od 1MHz! Jakie czasy mierzy? Nie mierzy WCALE! Albo nie umiesz czytać albo nie potrafisz zrozumieć tego co czytasz co oznacza, że jesteś analfabetom funkcjonajnym!
Czytałeś artykuły o AVT3275 i powiązane z nim AVT3276, 3277? Na 99,9999999% nie a jeśli czytałeś to nic nie zrozumiałeś a to potwierdza moją poprzednią tezę.
Nie ośmieszaj się więcej! Już tak się ośmieszyłeś, że dalsze ośmieszanie jest żenujące.

Awatar użytkownika
Circuit Chaos
-
Kontakt:

Post autor: Circuit Chaos » 11 kwie 2022, 3:44

pbu pisze:
10 kwie 2022, 10:17
A co do reszty zaczepek i nawiązań politycznych... wydaje mi się, że masz problem i powinieneś udać się po pomoc do specjalisty, forum dotyczące elektroniki amatorskiej tutaj raczej nie pomoże.
Jest taki stary dowcip psychologiczny.

— Ilu psychologów potrzeba, żeby zmienić żarówkę?
— Jednego, ale żarówka musi chcieć się zmienić.

W temacie wątku miałem coś napisać, ale to nie ma sensu – interesuje mnie dyskusja, z której każdy może nauczyć się czegoś ciekawego, a nie słowne przepychanki i „pissing contest”.

Choć w zasadzie jedno napiszę. Swego czasu zrobiłem na ATtiny odtwarzacz melodii zasilany pięcioma szeregowo połączonymi fotodiodami BPW34 – każda przy dobrym oświetleniu dawała ok. 350 mV (OC) i 47 µA (zwarciowo). O ile dobrze pamiętam (bo było to wiele lat temu), to i z czterema działało, ale pięć umożliwiło pracę przy słabszym oświetleniu.

https://youtu.be/nC9uWN52z3U

Kod zresztą później odkopałem, zmodyfikowałem i posłużył jako baza dla generatora melodii, który opisałem w EdW 5/2021.

Czy jest układ z rodziny STM32, który pracowałby przy podobnym zasilaniu?

pbu
-

Post autor: pbu » 11 kwie 2022, 7:20

@Circuit Chaos, ciężko ten wątek nazywać dyskusją, ale momentami jest zabawny i dzięki niemu jest chociaż życie na osiedlu.
Jak chodzi o niskomocowe zastosowania STM32 to faktycznie na początku było z tym kiepsko, ale od ładnych kilku lat ST projektuje nowe układy na właśnie ten segment rynku. Serie STM32L oraz nowe STM32U pewnie można byłoby zastosować zamiast Attiny.
Przykładowo STM32U5 może teoretycznie pracować zużywając 19uA / MHz (https://www.st.com/en/microcontrollers- ... eries.html), a do tego posiada rozbudowane tryby oszczędzania energii. Więc prawdopodobnie dałoby się, trzeba tylko spróbować, a później napisać artykuł :)
Swoją drogą, bardzo fajny projekt z odtwarzaczem melodyjek zasilanym przez fotodiody - z jednej strony na tyle prosty, że jego opisanie w krótkim artykule ma sens, z drugiej pokazujący ciekawe zastosowanie i możliwości mikrokontrolera. Moim zdaniem tego typu artykuły są o wiele ciekawsze niż duży i nic nie wnoszący projekt.
A podsumowując dyskusję AVR vs. STM32 - w prawie każdym projekcie da się zastąpić układ z rdzeniem AVR przez układ z rodziny STM32, w drugą stronę nie zawsze, ale w większości przypadków również. Natomiast dyskusja, że któreś są jedynie słuszne jest totalną bzdurą, chociaż wątek jest przezabawny :twisted:

ODPOWIEDZ