[C] Jak zmieniać poszczególne piny DS89C430

To forum jest dla wszystkich pasjonatów wiecznie młodych mikrokontrolerów '51. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
xartix
-

[C] Jak zmieniać poszczególne piny DS89C430

Post autor: xartix » 13 lis 2008, 18:32

Zrobiłem płytkę zgodnie z tym artykułem i bawię się programowaniem DS89C430, programy kompiluję przy pomocy uC51 i mam całkowicie podstawowe pytanie: jak odwołać się do jednego bitu w porcie P1. Np. ustawić 1 na drugim pinie nie zmieniając przy tym pozostałych pinów portu?

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Post autor: c4r0 » 13 lis 2008, 18:43

Nie wiem czy u Ciebie tak samo, ale w przypadku AVR-ów robi się to przez odczyt stanu całego portu i wykonanie operacji OR lub AND z liczbą mającą jedynkę lub zero w miejscu interesującego Cię bitu, a następnie wrzucenie wyniku z powrotem na port. Czyli chcąc ustawić na jedynkę pin 2 portu A robisz

Kod: Zaznacz cały

PORTA |= 0b00000100;
To ustawia trzeci bit portu na 1 nie zmieniając pozostałych. Zerowanie tego pinu wygląda tak

PORTA &= 0b11111011;
Zamiast 0b11111011 możesz wstawić ~0b00000100. W avr-gcc służą do tego funkcje sbi i cbi i one właśnie tak są zdefiniowane:

#define cbi(sfr, bit)   (_SFR_BYTE(sfr) &= ~_BV(bit))
#define sbi(sfr, bit)   (_SFR_BYTE(sfr) |= _BV(bit))
Dopiero zaczynam zabawę z C więc, jeśli jestem w błędzie to niech mnie ktoś poprawi :)

xartix
-

Post autor: xartix » 13 lis 2008, 19:54

No tak, oczywiście dziękuję Ci za ideę. Ale nie wiem jak zapisać w tym kompilatorze liczbę binarną. Zdaje się, że nie ma jego komend w dokumentacji :/
0xFF szesnastkowo, bez przyrostka dziesiętnie, a binarnie jak :neutral: (z przedrostkiem b nie dziala)

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Post autor: c4r0 » 13 lis 2008, 20:03

Możesz przecież zapisać tą samą liczbę szesnastkowo albo nawet dziesiętnie :) Co prawda obejście problemu a nie rozwiązanie, ale działa :) Możesz też chyba użyć przesunięcia bitowego w lewo. Pisząc 1<<n dostaniesz liczbę w której w zapisie binarnym będzie jedna jedynka na n-tym bicie (licząc od 0). Więc zapis 1<<3 da Ci w wyniku wartość 0b00001000. Więc jeśli chcesz ustawić na 1 piąty bit (licząc od 0) w porcie B to robisz:

PORTB |= (1<<5);
Nie mam tylko pewności czy to zadziała :)

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 13 lis 2008, 21:23

c4r0 pisze:Nie wiem czy u Ciebie tak samo, ale w przypadku AVR-ów
Ach litości....AVR i '51 są do siebie pod kątem prostym....nie mieszajcie tego.

:arrow: xartix

Skoro jakoś zmęczyłeś jeden mój tekst, to może zmęczysz i drugi...
https://elportal.pl/index.php?module=Co ... y&ceid=234
pobierz sobie pliki źródłowe: https://elportal.pl/tasza/vfd-clk/vfd-clk-sources.zip
w pliku vfd_clk.c poszukaj odwołań do BUTTON_TIME_BIT, BUTTON_ALARM_BIT
BUTTON_NEXT_BIT, BUTTON_ESC_BIT i zastanów się "co poetka miała na myśli"...
Natasza

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Post autor: c4r0 » 13 lis 2008, 22:14

tasza pisze:
c4r0 pisze:Nie wiem czy u Ciebie tak samo, ale w przypadku AVR-ów
Ach litości....AVR i '51 są do siebie pod kątem prostym....nie mieszajcie tego.
No tak, ale C to C, więc myślałem że rozwiązanie omawianego problemu będzie przynajmniej podobne niezależnie od rodzaju mikrokontrolera.

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 14 lis 2008, 0:16

Generalnie masz rację, ale w 8051 są obszary adresowane bitowo i ustawienie/wyzerowanie jednego bitu dokonywane jest za pomocą jednej instrukcji. Kompilatory dla 8051 posiadają pewne mechanizmy nie bedące standardem C właśnie do dostępu bitowego (umożliwiające zapis przykładowo: P0.0 = 1. Z drugiej strony każdy dobry kompilator powinien przetłumaczyć PORT |= 0b00000001 na SETB PORT.0 Powstaje więc dylemat, czy trzymać się standardu C czy kosztem nieprzenośności kodu korzystać z nietypowych ficzerów architektury.

AVR niestety nie do końca nadają się do wygodnego i przenośnego programowania w C (zwłaszcza w wydaniu avr-gcc). Kod który zaprezentowałeś (ten z _SFR_BYTE) można w zasadzie zastosować tylko pod avr-gcc. Ze względu na architekturę harwardzką dostęp do każdego typu pamięci musi być realizowany w inny sposób, co jest strasznie upierdliwe i utrudnia przenoszenie kodu z avr na inne uC i vice versa. A przykładowo w ST7 dostęp do każdego obszaru pamięci jest realizowany za pomocą tej samej instrukcji asm (co zarówno w C jak i w asm jest bardzo wygodne).

Pozatym makra sbi i cbi (które są funkcjonalną kopią instrukcji asemblera) wywodzą się jescze z czasów, gdy avr-gcc był w zasadzie makroasemblerem i już dawno powinny zostać zapomniane. Tego typu dziwolągi nie występują nigdzie indziej i pamiętanie o nich nic nie daje.

Alberto86
-
Kontakt:

Post autor: Alberto86 » 14 lis 2008, 15:39

Generalnie to wszytko zależy od implementacji języka C. Ja używam pakietu firmy Keil uVision dla uC rodziny 51. Pakiet ten jest dostępny też dla innych rodzin procesorów (80166, ARM) i już na pierwszy rzut oka widać, że każda z nich zawiera jakieś "ukłony" w stronę konkretnych architektur, które nijak się mają do znormalizowanego C.Najwidoczniej ktoś doszedł do wniosku, że warto korzystać z takich niestandardowych rozwiązań.

Moim zdaniem każdy niech pisze programy w sposób jaki mu odpowiada. Generalnie to z przenośnością jest różnie. Jak program trzeba będzie przenieść na innego procka, i np. użyć innego kompilatora to obok zmian zasadniczego kodu może się okazać konieczna zmiana dyrektyw preprocesora. One też są różne w zależności od tego co dany producent w tym temacie wykombinował.

ODPOWIEDZ