Różnica Gosub - Call

To forum jest dla wszystkich pasjonatów wiecznie młodych mikrokontrolerów '51. Wymiana doświadczeń i pomoc dla początkujących w pisaniu programów zarówno w C, Asemblerze jak i BASCOM. Zapraszam znawców tematu, aby pomogli wszystkim początkującym!
ODPOWIEDZ
e-11
-

Różnica Gosub - Call

Post autor: e-11 » 01 paź 2005, 23:04

Czy podpowie ktoś czym róznią się te dwie instrukcje , nie chodzi mi o składnie tylko o praktyczne wykorzystanie.gosub wykonuje skok do podprogramu i wraca ,Call skacze do procedury. Czyż nie można ich stosować zamiennie jakie sa korzyści ze stosowania jednej lub drugiej instrukcji.
Uczę się Bascoma z tąd to moje pytanie
Dziekuje i pozdrawiam

K_o_n_r_a_d
Użytkownik

Post autor: K_o_n_r_a_d » 03 paź 2005, 0:13

No więc przede wszystkim wywołując procedurę można do niej przekazać jakiś(eś) parametry (zmienne). Wywołując podprogram tego nie można zrobić (oczywiście można samemu wykombinować, ale to nie o to chodzi), są to tylko ciągi poleceń, działań.
Pozdrawiam.

Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 03 paź 2005, 7:14

Temat przesunąłem do wydaje mi się właściwego działu, jeśli uczysz się bascoma dla '51 to przesuniemy go jeszcze raz.

e-11
-

Post autor: e-11 » 03 paź 2005, 19:25

Tak uczę się Bascoma 51 ale to miało być nastepne pytanie o wskazanie ewentualnych wad i zalet pomiędzy bascom51 a bascom AVR . bardziej mi chodzi o mikroprocesory danej rodziny. Czy jedne od drugich oferują więcej możliwości wykorzystania , są szybsze itp. Może konkretnie - musimy zastosować mikroprocesor , z jakiej rodziny wybrać i dlaczego. pomińmy ilość portów i wielkość pamięci wewnętrznej to można znaleźć w nocie katalogowej.

Przepraszam wycofuje pytanie . Znalazłem takie pytanie i odpowiedzi do niego na tym samym temacie. :P

Awatar użytkownika
Tranzystor
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Tranzystor » 03 paź 2005, 20:50

Wiesz jeżeli chodzi o BASCOM'51 to niewiele można na nich zrobić, choć niektórzy nawet sporo umią z nich wyciągnąć, ale to musi być bardzo doświatczony programista. BASCOM AVR jest bardziej proste i dużo podpowiada jest lepiej rozbudowane!! Jeżeli chodzi Ci o procesory to z serii AVR jest procesorek ATMEGA128 to jest bardzo pożądny proc!! Ma 128kB pamięci, 4096 bajtów pamięci SRAM i EEPROM nie wiem tylko jaki ma dokładny zegar, ale jest dość szybki, można go kupić już za 70 zł.

Passage
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Passage » 03 paź 2005, 21:12

Tranzystor pisze:...Jeżeli chodzi Ci o procesory to z serii AVR jest procesorek ATMEGA128 to jest bardzo pożądny proc!! Ma 128kB pamięci, 4096 bajtów pamięci SRAM i EEPROM nie wiem tylko jaki ma dokładny zegar, ale jest dość szybki, można go kupić już za 70 zł.
Moim zdaniem to durnota kupowac taki procesor do nauki. Potem czlowiek bedzie musiał stosować go do kazdego urzadzenia. Na poczatek polecam '2313. Maly "zgrabny", no i bedzie zmuszal do wytezania "mozgownicy" zeby program zmniejszyc kilkukrotnie co by sie do procesora nadawał :mrgreen:
a tak poza tym to ten atmega128 chyba jest produkowany tylkow obudowach smd, wiec moga wystapic klopoty. ale to zalezy od gustu.
Pozdr.
Ps. moze jednak odrazu zaczac nauke C?

Awatar użytkownika
Tranzystor
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Tranzystor » 03 paź 2005, 21:17

No, tak produkują go tylko w smd. Chciałbym Cię poprawić bo niestety AT90S2313 nie ma!!
Przestali produkować!! Więc jesteśmy skazani na ATTiny2313!!

Passage
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Passage » 03 paź 2005, 21:24

dlatego tez napisałem '2313 8)

e-11
-

Post autor: e-11 » 06 paź 2005, 20:46

Ciągle słyszę o C chyba mnie przekonacie i spróbuje, tylko podpowiedzcie jakim programem zacząć tak aby się nie sparzyć na początku. może podeślecie jakiś program do programowania w C. Będę wdzięczny do końca tygodnia :twisted:

Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 07 paź 2005, 7:22

e-11 pisze:Ciągle słyszę o C chyba mnie przekonacie i spróbuje, tylko podpowiedzcie jakim programem zacząć tak aby się nie sparzyć na początku. może podeślecie jakiś program do programowania w C. Będę wdzięczny do końca tygodnia :twisted:
Proponuję darmowe programy:
WinAvr do ściągnięcia z http://sourceforge.net/projects/winavr/ do tego jeszcze AVR Studio 4.11 do ściągnięcia z http://www.atmel.com/dyn/products/tools ... ol_id=2725
W WinAVR po zainstalowaniu masz świetny NotePad a w połaczeniu z AVRStudio daje Ci to kompletne środowisko dla programisty. Do tego jeszcze potrzebujesz programatora, ja używam AVRISP lub STK200
Dobry kurs programowania mikrokontrolerów AVR w C w tej chwili trwa w EDW, polecam. Autor tego kursu posługuje się właśnie wyżej wymienionymi narzędziami i dobrze opisuje ich konfigurację i rozpoczęcie pracy. Co do książek o mikrokontrolerach AVR yo poczytaj sobie na mojej stronie www.elektronika.priv.pl/liter.html
Widzę że ten temat trzeba znowu przesunąć pod AVR bo do nich wszystko znowu wraca :)

Gienek
-

Post autor: Gienek » 26 lis 2005, 15:59

Teraz już nie jesteś skazany na Notepada bo programiści z Atmela w końcy w wersji AVR Studio 4,12 dokonali kosolidacji z WinAVR i możesz zarówno w asemblerze jak i w C pisać w środowisku AVR Studio. To chyba bardzo dobre rozwiązanie, kompilator i debager w jednym.

ODPOWIEDZ