CMOS i TTL

Dyskusje ogólne na temat "cyfrówki" czyli wszystko o TTL/CMOS, językach VHDL i VERILOG, bramkach, rejestrach, przerzutnikach... Dobre miejsce na pytania odnośnie uniwersalnych programatorów (np. Willem) a także podłączania własnych peryferiów do komputera PC.
ODPOWIEDZ
marcin.k
-
Posty: 1
Rejestracja: 07 cze 2009, 8:52
Lokalizacja: Skatowni

CMOS i TTL

Post autor: marcin.k » 07 cze 2009, 8:54

Chciałbym coś poczytać na temat ograniczeń częstotliwościoych w CMOS i TTL. Szperałem w książkach i w intenrecie ale jeśli coś na ten temat pisze to bardzo mało a potrzebuje więcej informacji na ten właśnie temat :]

Dzięki z góry za pomoc :)

Awatar użytkownika
michalstec1
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 20 kwie 2007, 13:24
Lokalizacja: Jazowsko
Kontakt:

Post autor: michalstec1 » 07 cze 2009, 9:26

W artykułach "Pierwsze kroki w cyfrówce" P. Góreckiego są przedstawione różne serie układów cyfrowych. O częstotliwościach też jest raczej ogólnie, ale wiadomo mniej więcej które które są szybsze a które wolniejsze. Żeby dowiedzieć się coś więcej na temat czestotliwości trzeba poczytać dokumentacje konkretnych układów z danej serii. Przede wszystkim sprawdzić częstotliwość inwerterów (takich zwykłych, pakowanych po 6 do obudowy), częstotliwość bardziej skomplikowanych układów będzie większa.

Awatar użytkownika
Koleszek
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: 11 lut 2007, 22:03
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Koleszek » 07 cze 2009, 11:37

Trzeba dokładnie zapoznać się z datasheet'em danego układu. Mimo, że oznaczenia i ostateczny efekt działania niektórych układów różnych producentów są identyczne, to przyjęte rozwiązania układowe pozwalają pracować przy bardzo różnych częstotliwościach granicznych. Często nawet poszczególne egzemplarze danego producenta różnią się częstotliwością, przy której mogą pracować. Podane w katalogach wartości są tylko gwarantowanymi przez producenta, rzeczywiste są często znacznie wyższe.

ODPOWIEDZ