8-bitowy mikro-kontroler

Dyskusje ogólne na temat "cyfrówki" czyli wszystko o TTL/CMOS, językach VHDL i VERILOG, bramkach, rejestrach, przerzutnikach... Dobre miejsce na pytania odnośnie uniwersalnych programatorów (np. Willem) a także podłączania własnych peryferiów do komputera PC.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Markus
-
Posty: 46
Rejestracja: 30 cze 2011, 7:55
Lokalizacja: Zoppot
Kontakt:

8-bitowy mikro-kontroler

Post autor: Markus » 12 lut 2013, 13:51

Witam serdecznie.

Posiadam 8-bitowe mikro-kontrolery pozyskane z laminatorów o oznaczeniu EM78P459AKJ-G. W internecie znalazłem datasheet na ich temat:

http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... 459AK.html

Jest tam zwarte zdanie:
"With its OTP-ROM feature, it is able to offer a convenient way of developing and verifying user’s programs. Moreover, user can take advantage of EMC Writer to easily program his development code."

Niestety dopiero zaczynam naukę w dziedzinie programowania i wykorzystywania mikro-kontrolerów i nie mogę doszukać się informacji czy można wgrać w tą "kostkę" nowy program. Czy powyższy cytat to potwierdza?

Jeśli tak, to czy istnieją jakieś ograniczenia uniemożliwiające pracę z tym mikro-kontrolerem? Np. język programowania, jakieś konkretne programatory?

Awatar użytkownika
mr_x
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:05
Lokalizacja: /bin/bash
Kontakt:

Post autor: mr_x » 12 lut 2013, 14:07

OTP to One Time Programmable. Oznacza to, że zaprogramować go można raz i nie da się skasować tej pamięci. Język programowania masz wskazany w karcie, którą podesłałeś, czyli w asemblerze. Ale ze względu na niemożliwość przeprogramowania pamięci, nie widzę praktycznego zastosowania dla tego układu. A z datasheet nie doczytałem się, czy może pracować z zewnętrzną pamięcią (nie ma szyny danych, adresowej i sterującej), jak np. 8051.

Awatar użytkownika
Markus
-
Posty: 46
Rejestracja: 30 cze 2011, 7:55
Lokalizacja: Zoppot
Kontakt:

Post autor: Markus » 12 lut 2013, 14:14

Szkoda, będę musiał je wyrzucić :cry:

Dziękuje za pomoc.

ODPOWIEDZ