Pozytywka

Dyskusje ogólne na temat "cyfrówki" czyli wszystko o TTL/CMOS, językach VHDL i VERILOG, bramkach, rejestrach, przerzutnikach... Dobre miejsce na pytania odnośnie uniwersalnych programatorów (np. Willem) a także podłączania własnych peryferiów do komputera PC.
ODPOWIEDZ
Basia
-

Pozytywka

Post autor: Basia » 12 gru 2012, 22:47

Witam, na przedmiocie układy cyfrowe dostałam zadanie specjalne polegające na wykonaniu pozytywki grające "Wśród nocnej ciszy". Ma ona być wykonana w programie worldbench jednak nie za bardzo wiem jak jak się do tego zabrać.
Wiem że każda nuta ma swoją częstotliwość i ma trwać określony czas, ale niestety profesor nie wytłumaczył dokładnie jak to zrobić.
Każda sugestia się przyda :)

Awatar użytkownika
mr_x
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mr_x » 12 gru 2012, 23:20

Obawiam się, że ciężko będzie kogoś znaleźć, bo domyślam się, że chodzi o program na komputerze, a nie układ elektroniczny. Być może ktoś zna ten program.

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Post autor: c4r0 » 13 gru 2012, 4:39

Chodzi pewnie o workbench a nie worldbench :) Czyli symulator układów elektronicznych. Zapewne chodzi o to, żeby tą pozytywkę zrobić na logicznych ale nie fizycznie tylko w symulatorze. Moim zdaniem zadanie trochę poronione, będzie dużo małpiej roboty przy tym... A gdzie każą robić takie rzeczy w wieku 16 lat?

Basia
-

Post autor: Basia » 13 gru 2012, 8:12

Technikum elektroniczne profil technik teleinformatyk, a to nie jest wcale najtrudniejszy przedmiot, mam gorsze.
Największym problemem będzie wygenerowanie tych nut po kolei, z resztą jakoś powinnam sobie poradzić ;)

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 13 gru 2012, 13:50

Taka pozytywka musi zawierać generator przestrajany akustyczny. Multiplekser przełączający potencjometry nastawne w tym generatorze. Licznik który po uruchomieniu będzie taktował przełączaniem potencjometrów podłączonych do multipleksera i zatrzyma się po odtworzeniu całej melodii. W sumie dość rozbudowane urządzenie jeśli ma być zaprojektowane w oparciu o układy cyfrowe TTL lub CMOS.

Taką elektroniczną pozytywkę jako wzór do własnych inspiracji można znaleźć w książce "24 proste układy elektroniczne do samodzielnego wykonania - dla domu" Marii i Wojciecha Nowakowskich, strona 27. Tylko jest to dość leciwa książka i może być trudno dostępna. Także w jednym z numerów "Młodego Technika" z lat 80 ubiegłego wieku był ogólny opis tego rodzaju pozytywki.

ODPOWIEDZ