c i asemler jak zacząć

Dyskusje ogólne na temat "cyfrówki" czyli wszystko o TTL/CMOS, językach VHDL i VERILOG, bramkach, rejestrach, przerzutnikach... Dobre miejsce na pytania odnośnie uniwersalnych programatorów (np. Willem) a także podłączania własnych peryferiów do komputera PC.
ODPOWIEDZ
zaba
Użytkownik

c i asemler jak zacząć

Post autor: zaba » 18 sie 2010, 13:18

powiem od szczała z mikro kontrolerami dopiero zaczynam i niestety już drugi dzień szukam konkretnych materiałów na ten temat i chciałbym się spytać jaki program polecają koledzy do programowania w tych dwóch językach i w jakie książki warto się zaopatrzyć nie tylko na start??

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 18 sie 2010, 13:39

Do C dobry jest krus który był w EdW, można go tanio kupić na płycie cd w avt, przyda się do pomocy jeszcze książka Symfonia C++ (świetna).

Awatar użytkownika
szimon
-
Kontakt:

Post autor: szimon » 18 sie 2010, 14:28

Jeśli chodzi o AVRy to książka: Andrzej Pawluczuk "Sztuka programowania mikrokontrolerów AVR" - jeden tom teoria, drugi programy dość rozbudowane. Do tego taka stronka: http://mikrokontrolery.net/index.htm

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 18 sie 2010, 17:36

zaba pisze:chciałbym się spytać jaki program polecają koledzy do programowania w tych dwóch językach i w jakie książki warto się zaopatrzyć nie tylko na start??
Możliwości jest. W zasadzie to program "wszystko w jednym" to jest jeden: AVR Studio 4.18 SP3. Może już nie długo zostanie oficjalnie wypuszczona atmelowska wersja kompilatora AVR-GCC (jako następstwo przejęcia projektu WinAVR). Wersje beta - ale działające - można znaleźć w sieci na stronach norweskich Atmela.
W AVR Studio będziesz mógł pisać programy w C jak i w asemblerze. Będziesz je mógł kompilować, a potem testować. Choć AVR Studio bez JTAG-a (łączysz się z procesorem i go podglądasz) to jak człowiek bez jednej ręki. Warto zainteresować się jakimś modulum uniwersum w stylu AVR Dragon, które zresztą drogo nie kosztuje. A pomaga.
Oczywiście zawsze możesz sobie pobrać ostatnią wersję WinAVR i AVRA, i pisać w notatniku, albo w innym edytorze programy, a potem wydać "z palca" odpowiednie polecenie (MAKE, AVRA.EXE program.asm). Ale to czasem jest bardzo skomplikowane. No i odstraszające dla raczkujących w tym temacie.

Szimon już wspomniał o książce kolegi Andrzeja. Do kompletu dorzuciłbym jeszcze książki Rafała Baranowskiego "Mikrokontrolery AVR... w praktyce" (Dwie książki, jedna o ATmega, druga o ATtiny). Oraz taką skromną (i obecnie jedyną) pozycję stricte o AVR-GCC: Andrzej Witkowski "Mikrokontrolery AVR, programowanie w języku C". Warto ją mieć, bo są pewne zagadnienia, o których na kursach w sieci nie piszą.

Awatar użytkownika
edwacc
Użytkownik

Post autor: edwacc » 18 sie 2010, 19:42

Właściwie to trudno powiedzieć że ta czy tamta książka jest dobra do nauki.
Czytając samą książke niewiele sie nauczysz.
Na początek najlepiej wyznacz sobie jakieś zadanie, np linijka diod z efektownym wyświetlaniem i wszelkimi metodami staraj sie je zrealizować.
Na pewnym etapie zdobywania doświadczenia stwierdzisz, że najlepszym źródłem informacji będzie dokumentacja do kompilatora.

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 18 sie 2010, 20:59

podstawy i przykładowe programy znajdziesz na tej stronie.

zaba
Użytkownik

Post autor: zaba » 19 sie 2010, 23:13

Dzięki wielkie, a nie macie czegoś o PIC-ach, bo niektóre są dość interesujące

MacBi
Użytkownik

Post autor: MacBi » 20 sie 2010, 6:52

Jest dostępna dobra książka:
"Mikrokontroler PIC w zastosowaniach"
Autor: Bohdan Borowik, Barbara Borowik, Igor Piotr Kurytnik
Polecam

zaba
Użytkownik

Post autor: zaba » 20 sie 2010, 21:54

Dzięki wielkie wszystkim

Awatar użytkownika
mr_x
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mr_x » 13 gru 2010, 11:43

Ale jakimi mikrokontrolerami chcesz się zająć? Bo tak naprawdę tego nigdzie nie wyczytałem (poza PIC). Jeśli coś z 8051, mogę pomóc, bo sam go programuję (w asemblerze).

zaba
Użytkownik

Post autor: zaba » 13 gru 2010, 22:42

Decyzja padła na asemblera, głównie chodzi o podstawy, bo jeśli tego się nauczę to mogę programować prawie dowolny układ znając jego budowę wewnętrzną i listę komend.

Asembler właściwe dla tego, że znalazłem świetną książkę. Na początek pewnie zacznę od AVR-ów, ale PICi też chętnie bym ugryzł, myślałem też o procesorach sygnałowych, ale to już przyszłość

Tak w ogóle witam kolegę na forum

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 14 gru 2010, 6:23

To rozpatrzmy schemat: AVR - asembler - nauka - programowanie - PIC - asembler - nauka - programowanie - TMS - asembler - nauka - programowanie. Trzy razy nauka. Każdy asembler jest inny. Czy nie lepiej język wyższego poziomu abstrakcji?

Awatar użytkownika
szimon
-
Kontakt:

Post autor: szimon » 14 gru 2010, 10:56

Niekoniecznie oznacza to trzykrotną naukę od nowa. Masz kilkadziesiąt, może do ok. setki, mnemoników do nauki, co wielką sztuką nie jest. A budowy i możliwości układu i tak musisz się naumieć, nawet przy językach wysokiego poziomu. Nie twierdzę, że asembler jest idealnym językiem, bo nie jest. Ja programuje w asemblerze AVRy i czasami mnie szlag trafia. Jednakowoż operowanie bezpośrednio na rejestrach sterujących pracą jednostki często oznacza program sprowadzający się do właśnie do ustawień parametrów pracy i kilku procedur/przerwań. Wiem, że teraz nie jest zbyt kosztowny procesor z większą ilością pamięci, ale czasem zależy nam na ograniczeniu jej zużycia do minimum, np. w przypadku rozbudowanego bootloadera, gdzie jesteśmy mocno ograniczeni pamięcią.
Żeby nie było wątpliwości powtórzę: Asembler nie jest idealny i dobrze jest oprócz niego umieć napisać coś w C. Ale asemblera opanować.

Awatar użytkownika
mr_x
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mr_x » 14 gru 2010, 12:27

Jak dla mnie asembler jest wygodniejszy, ale to kwestia wprawy i przyzwyczajenia.

zaba
Użytkownik

Post autor: zaba » 14 gru 2010, 20:12

Na początku też zacząłem od C, ale asembler nie jest taki zły, pyzatym nawet w programowaniu można być ,,poliglotą,,

ODPOWIEDZ