Cyfrowy zegar NIXIE tylko na lampach

Czyli elektronika w stylu retro, lampy, układy lampowe i stare radia. Wymiana doświadczeń i porady znawców tematu.
Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Cyfrowy zegar NIXIE tylko na lampach

Post autor: KrzysiekK » 30 cze 2008, 12:44

Od czasu do czau na Forum pojawia się tam budowy zegarów posiadających wyświetlacz zbudowany na lampach nixie. Najczęściej tylko wyświetlacz jest lampowy. Natomiast reszta elektroniki zbudowana jest na nowoczesnych układach scalonych bądź mikrokontrolerach.
Ostatnio jednak natrafiłem na opis wykonania zegara na lampach nixie całkowicie zbudowanego na lampach. Żadnych tranzystorów czy też układów scalonych. Tak wygląda zegar:

Obrazek

Tutaj natomiast jest link do strony z projektem zegara, gdzie możemy poznać dalsze szczegóły tej wyjątkowej pod każdym względem konstrukcji konstrukcji.

elemaniac
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: elemaniac » 01 lip 2008, 16:20

Konstrukcja zaiste ciekawa :mrgreen:.
A czy na tych lampach są zrealizowane jakieś bramki, które zliczają?

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 01 lip 2008, 16:56

Między innymi przerzutniki FLIP-FLOP takie jak ten na rysunku poniżej:

Obrazek

Podana zresztą strona zawiera schematy poszczególnych modułów zegara.

Awatar użytkownika
Koleszek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Koleszek » 01 lip 2008, 17:01

Typowy przerost formy nad treścią... Można lepiej zrobić zegar słoneczny, gdzie cień będzie przesłaniał kolejne fotokomórki, a te sterowały lampami Nixie...

elemaniac
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: elemaniac » 01 lip 2008, 17:04

Koleszek pisze:Typowy przerost formy nad treścią... Można lepiej zrobić zegar słoneczny, gdzie cień będzie przesłaniał kolejne fotokomórki, a te sterowały lampami Nixie...
Hehe to byłoby całkiem fajne!
Ale czy nie lepiej byłoby zrealizować na klekoczących przekaźnikach?

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 01 lip 2008, 17:36

Witam!
To jest śliczne :wink:

Bardzo mi się to podoba. Ciekawe ile taka konstrukcja bedzie kosztowała... Wiem na pewno ze mnóstwo pracy trzeba w to włożyć, a jaki może być koszt finansowy?

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 01 lip 2008, 21:03

Koleszek pisze:Typowy przerost formy nad treścią... Można lepiej zrobić zegar słoneczny, gdzie cień będzie przesłaniał kolejne fotokomórki, a te sterowały lampami Nixie...
Raczej prezentacja wysokich umiejętności konstruktorskich. Myślę, że dzisiaj niewielu współczesnych elektroników było by w stanie zaprojektować i przede wszystkim wykonać tego rodzaju zegar, bez mikroprocesora i bez płytki drukowanej.

Co do pytania o koszty Kolegi gwozdex ja w tym projekcie doliczyłem się (tabelka na stronie z projektem) stu trzech lamp. Ceny na znanej aukcji internetowej wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za lampę...
Przy średniej cenie 3 zł za lampę mamy około 300 zł za same lampy, a pozostałych elementów biernych także jest sporo. Do tego dochodzą transformatory, podstawki pod lampy, obudowa. Trudno oszacować koszt wykonania takiego zegara, ale z pewnością będzie to spora kwota.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2008, 7:32 przez KrzysiekK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Melon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Melon » 01 lip 2008, 21:25

Nie nazwałbym tego przerostem formy nad treścią, tylko sztuką dla sztuki. Wygląda to bardzo ładnie, powiedziałbym, klimatycznie. Zrobić coś takiego to sztuka, zwłaszcza, że dzisiaj, kupujesz jeden układ scalony i masz już gotowy zegar.

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 02 lip 2008, 7:54

Ja dość dawno temu bo w 1996 roku wykonałem nieco nowocześniejszy zegar, zbudowany już na układach scalonych TTL, CMOS. Mikroprocesory i komputery z oprogramowaniem EDA dla elektroników nie były wówczas tak powszechnie i dostępne jak dzisiaj. Mimo to zegar ruszył przy pierwszym włączeniu. Wymagał jedynie małej korekty układu z uwagi na błąd konstrukcyjny Autorów tego projektu zamieszczonego w "Radioelektroniku" nr 3/84. W sumie ze stabilizatorami napięcia (5 i 12V) wyszło 35 układów scalonych. W oryginalnym projekcie było jeszcze więcej układów... Wnętrze tego zegara można zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Więcej o tym i innych moich zegarach można przeczytać w tym linku Są tam też do pobrania dodatkowe materiały, rysunki, schematy, itd.

elemaniac
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: elemaniac » 03 lip 2008, 6:59

No jestem pod wrażeniem.
Tyle CMOSów i TTLów, ale ogólnie bardzo ciekawe.

PS : A jaką pojemność ma ten WIELKI kondensator w lewym dolnym rogu (pytam z ciekawości)?

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 03 lip 2008, 16:01

Układy w tym zegarze to głownie TTL'ki, CMOS'ów jest tylko trzy. Co do kondensatora to tylko tak imponująco wygląda. W sumie jest to kondensator elektrolityczny starej generacji 4700 uF / 25V i stąd tak duży wymiary.

Awatar użytkownika
Aro
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Aro » 03 lip 2008, 16:16

Po prostu piękny... Widać, nie tylko lampowe urządzenia audio są konstruowane w dzisiejszych czasach :smile:
Ten zegar kilka postów wyżej pamiętam z dawnego EdW ze szkoły konstruktorów.

Awatar użytkownika
michalstec1
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: michalstec1 » 12 lip 2008, 10:02

Ja tam mam już dośc nowoczesnych układów cyfrowych i procesorów bo mi zabierają robotę. Postanowiłem nawet nie użyc ani jednego układu scalonego we wzmacniaczu który buduję. Kiedyś elektronika była ciekawsza.
A co do zegarków to pochwalę się, że kiedyś planowałem zbudowac zegar na kontraktonach (jeden przerzutnik miał zawiera chyba 3 albo 4 kontraktony) , ale koszt ostatecznie mnie odstaszył.

elemaniac
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: elemaniac » 12 lip 2008, 13:44

michalstec1 pisze:A co do zegarków to pochwalę się, że kiedyś planowałem zbudowac zegar na kontraktonach (jeden przerzutnik miał zawiera chyba 3 albo 4 kontraktony) , ale koszt ostatecznie mnie odstaszył.
Nie dziwię się :mrgreen:
Pomysł co najmniej szczytny, ale w naszej kochanej Polsce zawsze funduszy brak... .

PS : Widziałem kalkulator w całości na kontraktonach w jakimś internetowym muzeum techniki - fajny.

Awatar użytkownika
haterkmp
Użytkownik

Post autor: haterkmp » 30 kwie 2009, 8:11

zegarek marzenie :) czy wie ktoś może czy AVT proponuje układ jako kit do samodzielnego montażu?

ODPOWIEDZ