Samokształtujący się robot.

Jeśli jesteś modelarzem lub interesujesz się robotami i chcesz się podzielić swoim doświadczeniem to weź udział w dyskusjach na tym forum.
ODPOWIEDZ
Jasam
Użytkownik

Samokształtujący się robot.

Post autor: Jasam » 20 lip 2008, 8:03

Znalazłem taki oto filmik. W internecie znalazłem informację, że to jeden z rodzajów swormbota czyli robota-roju składającego się z podjednostek będących w ciągłej łączności i wspólnie dycydujących, w jaki twór się ułożyć. Robi wrażenie, a dalsza samokomplikacja daje wielkie możliwości. Wyobraźcie sobie samobudujący się dom z takich cegiełek :)
---> http://youtube.com/watch?v=VyzVtTiax80

A tutaj podobna technologia. Bardziej pokazowa choć w zasadzie nieco mniej skomplikowana
---> http://youtube.com/watch?v=vlXh8RvvcuI&feature=related

Awatar użytkownika
Luminofor
Użytkownik

Post autor: Luminofor » 20 lip 2008, 11:19

Robi wrażenie, zwłaszcza to samonaprawiające się krzesło. ;)
Ciekawe jak rozwinie się ta technologia? Samonaprawiające się drapacze chmur po ataku terrorystycznym? Miejmy nadzieję.

Awatar użytkownika
Zenerek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Zenerek » 20 lip 2008, 11:27

Kurcze, świetne :grin:

Awatar użytkownika
Koleszek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Koleszek » 20 lip 2008, 11:56

Ideę robota - roju opisał na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku S. Lem w powieści Niezwyciężony.

Jasam
Użytkownik

Post autor: Jasam » 20 lip 2008, 15:54

Jako fan s-f muszę się zgodzić z przedmówcą. Wielu pisarzy później sięgało do tego pomysłu- jak widzimy nauka i technika powoli dogania fantazję i fikcję.

elemaniac
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: elemaniac » 20 lip 2008, 20:01

Gdyby tak były samonaprawiające się elementy krzemowe np. tranzystory, IC, uP i wreszcie procesory... .

Awatar użytkownika
Koleszek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Koleszek » 20 lip 2008, 20:19

To już lepiej, aby człowiek sam sobie zdrowie regenerował...

novice
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: novice » 20 lip 2008, 20:54

Myslę, że to jest dobry nurt dla robotyki. Stworzenie robotów modułowych, z których każdy moduł może podejmować decyzje w zalezności od róznych czynników. I tak metodą prób i błędów aż do rozwiązania problemu. Takie roboty miałby znacznie większą pule możliwości, od tych twardo programowanych. Przecież właśnie taka drogą poszła natura i popatrzcie jakie doskonałe i świetnie przystosowane do rozwiązywania aktualnych problemów konstrukcje jej wyszły. Może się trochę zagalopowałem, ale myślałem jak zrobić świetnie dostosowującego się do warunków i problemów robota i doszedłem do wniosku, że ewolucyjna metoda prób i błedów ma największe szanse.
To już lepiej, aby człowiek sam sobie zdrowie regenerował...
Człowiek sam sobie regeneruje zdrowie. Wystarczy spojrzeć jak szybko może wrocić do pełnego zdrowia po chorobie. Za to własnie odpowiada cała wyrafinowana robotyka naszego ciała. A co do starosci to troche inne bajka, bo ewolucja wymaga od nas skonczonego życia i wpływa posrednio na mechanizmy naszego ciała.

Jasam
Użytkownik

Post autor: Jasam » 20 lip 2008, 21:02

Ma największe szanse ponieważ nie wymaga wyszczególnienia w pamięci wszystkich potrzebnych informacji. Każdy z modułów miałby w pojedynkę bardzo skromne mozliości, ale byłby jednak zdolny do samodzielnej pracy, a dopiero połączenie wielu modułów pozowli rozwiązywać bardziej skomplikowane zadania. Jest to jak na razie najbardziej wszechstronna idea robotyki jaka powstała (analogia z komórką i organizmem wielokomórkowym).

aktus
Użytkownik

Post autor: aktus » 21 lip 2008, 1:52

novice pisze: Człowiek sam sobie regeneruje zdrowie. Wystarczy spojrzeć jak szybko może wrocić do pełnego zdrowia po chorobie. Za to własnie odpowiada cała wyrafinowana robotyka naszego ciała. A co do starosci to troche inne bajka, bo ewolucja wymaga od nas skonczonego życia i wpływa posrednio na mechanizmy naszego ciała.
A ja myślę, że najdejdzie wcześniej czy później era nano robotów ( zwalczanie nieuleczalnych chorób ). Przyjdzie era inżynierii genetycznej ( replantacja ręki nie będzie już żadnym problemem - będziemy mogli sami regenerować swoje kończyny i organy tak jak inne stworzenia ).

elemaniac
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: elemaniac » 21 lip 2008, 15:12

Nanoroboty podobno też mają się same składać :cool:

Awatar użytkownika
RcTomek
Moderator

Post autor: RcTomek » 21 lip 2008, 15:20

aktus pisze:A ja myślę, że najdejdzie wcześniej czy później era nano robotów ( zwalczanie nieuleczalnych chorób ).
O tym był całkiem ciekawy artykuł w EdW 4/2008.

Awatar użytkownika
Akropol
-

Post autor: Akropol » 05 wrz 2008, 21:47

Człowiek sam sobie regeneruje zdrowie. Wystarczy spojrzeć jak szybko może wrócić do pełnego zdrowia po chorobie.
No i po co to robi, skoro po następnym piątku znowu będzie musiał znowu robić to samo. :P

A tak do tematu, to polecam stronke :

Kod: Zaznacz cały

http://www.asimo.pl/
Przeglądnąłem tam chyba wszystkie modele, naprawdę PASJONUJĄCE ! :O :O :O

ODPOWIEDZ