Dodatkowe biblioteki 3D dla KiCADa

Czyli dyskusje na temat programów takich jak OrCad, Protel, CircuitMaker, Autotrax, Kicad itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik
Posty: 1287
Rejestracja: 12 kwie 2006, 19:38

Dodatkowe biblioteki 3D dla KiCADa

Post autor: KrzysiekK » 24 lis 2011, 18:52

Przeglądając dziś informacje na temat programu DipTrace, na jego stronie domowej znalazłem informację, że jest w nim dostępny podgląd 3D płytki drukowanej. W tym celu korzysta z plików w formacie *.wrl, czyli takim samym jak biblioteki 3D z których korzysta KiCAD. Plik z bibliotekami 3D do programu DipTrace można pobrać ze strony domowej programu DipTrace.

Bezpośredni :arrow: Link

Po pobraniu pliku (około 96 MB) biblioteki 3D programu DipTrace instaluje się podobnie jak zwykły program. Po instalacji mamy dostępne 2580 elementów 3D, które na dysku komputera zajmują około 844 MB. Zobacz obrazek poniżej.

Obrazek

Korzystanie z tych bibliotek nie stanowi żadnego problemu w programie KiCAD, a właściwie edytorze Pcbnew. W tym celu na wybranym elemencie klikamy prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybieramy edycję elementu - skrót klawiaturowy E, jak na obrazku poniżej.

Obrazek

Pojawi się wówczas duże okno z rysunku poniżej, w którym wybieramy zakładkę Ustawienia 3D. Następnie korzystając z przycisku Przeglądaj Kształty wskazujemy położenie bibliotek 3D programu DipTrace na dysku i wybieramy potrzebną nam bibliotekę 3D. Pcbnew zapyta jeszcze czy użyć ścieżki względnej do biblioteki. Klikamy OK. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK.

Obrazek

Następnie przechodzimy do podglądu 3D w programie Pcbnew. Przykładowy efekt można zobaczyć na obrazku poniżej. Dla prostego porównania podgląd elementów 3D z KiCAD'a i DipTrace.

Obrazek

Niestety ogrom bibliotek 3D programu DipTrace aż prosi się o jakąś przeglądarkę 3D plików w formacie *.wrl w postaci miniaturek. Szukałem niestety na szybkiego nic konkretnego i darmowego nie znalazłem. Są wtyczki do przeglądarek internetowych, ale umożliwiają one podgląd pojedynczych plików. Nie jest to wygodne przy 2580 plikach bibliotek 3D. Przykładowa przeglądarka plików WRL. Może ktoś zna taką przeglądarkę, najlepiej darmową? Drugim aspektem tego rozwiązania jest jego legalność. Jednak jeśli ktoś korzysta z darmowej wersji programu DipTrace, to korzystanie z jego bibliotek 3D w programie KiCAD, nie jest chyba nielegalne. Prawdopodobnie jest też możliwe korzystanie z bibliotek 3D KiCAD'a w programie DipTrace, ale tego nie sprawdzałem.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2011, 16:19 przez KrzysiekK, łącznie zmieniany 1 raz.

snow
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 16 sty 2007, 3:44
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post autor: snow » 26 lis 2011, 0:28

Szkoda że te widoki 3D w KiCadzie wyglądają tak topornie. Eagle pod tym względem bije KiCada na głowę. Co prawda nigdy w Eagle nie próbowałem robić widoku 3d ale z tego co widziałem zrzuty to chciałoby się mieć taką jakość w KiCadzie ;)

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 26 lis 2011, 7:05

snow pisze:Eagle pod tym względem bije KiCada na głowę.
Nie bije, bo jakby nie było eksportu do POVRay-a to Orzełek by wyglądał jak ten na koszulkach polskiej reprezentacji. :!:

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik
Posty: 1287
Rejestracja: 12 kwie 2006, 19:38

Post autor: KrzysiekK » 26 lis 2011, 11:37

Podstawowy skrypt ULP do Eagle eksportujący płytkę do podglądu 3D, nie powala znowu na kolana. Jednak marco47 z Elektrody dopracował ten skrypt i jego konfigurację i uzyskuje całkiem przyzwoite efekty. Szczegółów niestety nie podaje tylko szczątkowe informacje.

Podgląd 3D z KiCAD'a może nie jest najlepszej jakości, ale zauważyłem, że po wyeksportowaniu widoku 3D płytki do zewnętrznego pliku i podglądu jej za pomogą pluginu Cortona 3D, niektóre elementy wyglądają mniej kanciaście. Także w programie Wings3D po włączeniu widoku w "trybie gładkiego cieniowania" wczytane elementy wyglądają bardziej realistycznie, niż standardowo.

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 26 lis 2011, 12:14

KrzysiekK pisze:Podgląd 3D z KiCAD'a może nie jest najlepszej jakości,
Ale za to jest szybki i można manipulować widokiem w czasie rzeczywistym. Zresztą, po kiego grzyba widok 3D. I tak dla dobrego projektanta PCB są ważne ścieżki w 2D a nie całość 3D.

snow
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 16 sty 2007, 3:44
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post autor: snow » 27 lis 2011, 23:32

keruseykaryu pisze:I tak dla dobrego projektanta PCB są ważne ścieżki w 2D a nie całość 3D
Zgoda, ale skoro już zrobiono taką opcję to miło by było jakby np. taki elektrolit nie wyglądał jak ciosany z kołka drzewa scyzorykiem ;) Ja czasem korzystam z 3D do podglądu jak ścieżki wyglądają na różnych warstwach i ułożenie elementów. Czasem można coś dostrzec czego się w 2D nie widzi.

Awatar użytkownika
Pikczu
Użytkownik
Posty: 755
Rejestracja: 18 lip 2005, 18:33
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Post autor: Pikczu » 28 lis 2011, 18:05

Ja sobie nie wyobrażam pracy bez 3D zwłaszcza jak Snow mówi do podglądu jak co na różnych warstwach wygląda.

Hehe no i za dobrego projektanta wcale się nie uważam.

ODPOWIEDZ