Program do projektowania obwodów drukowanych

Czyli dyskusje na temat programów takich jak OrCad, Protel, CircuitMaker, Autotrax, Kicad itp.
Awatar użytkownika
Dawid2379
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Dawid2379 » 19 lut 2011, 15:37

Dzieki za odpowiedz:). A co z elementami? jak wydrukuje tak schemat jak wyżej na zdjęciu to wyjdzie na to ze elementy muszą być od strony ścieżek? bo jak będę chciał je wlutować od drugiej strony to nic nie wyjdzie.. jak to z tym jest?

Awatar użytkownika
c4v2
Użytkownik

Post autor: c4v2 » 19 lut 2011, 17:30

Okno dialogowe pozwala na ustawienie opcji lustrzanego odbicia oraz "czarnego" wydruku.
Należy pamiętać że wydrukowane zostaną tylko warstwy widoczne.
Używając metody "termotransferowej" (papier kredowy) przy wydruku warstwy Bottom nie należy ustawiac opcji "Mirror" bo wydruk jest już "lustrzanie odbity", natomiast dla warstwy Top należy zaznaczyć opcję "Mirror".
Warstwy Pad, Via muszą być włączone. Przy ręcznym wykonywaniu otworów warto uruchomić ULP o nazwie: Drill-Aid.ulp. ULP utworzy nową warstwę CenterDril, gdzie będą pomniejszone średnice otworów przydatne przy pozycjonowaniu wiertła.

Awatar użytkownika
Dawid2379
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Dawid2379 » 21 lut 2011, 22:10

Rzeczywiscie, termotransfer jest bardzo dobrym sposobem na wykonywanie płytek drukowanych, nawet cienkie sciezki ladnie wyszly, ale to ze zle wykonalem projekt to inna sprawa... jutro drugie podejscie:), dzieki za wszelka pomoc:)

marcinb
-

Post autor: marcinb » 22 lut 2011, 1:06

To teraz takie pytanko,chciałbym kupić program np.Protel 99 bo jest dobry opis i kurs w EDW tylko gdzie???Szukałem w necie i nic.... Chciałbym kupić wersję na jedno stanowisko i w języku Polskim.

Pomoże ktoś?

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 22 lut 2011, 18:30

marcinb pisze:Chciałbym kupić wersję na jedno stanowisko i w języku Polskim.
Pomoże ktoś?
Dużo kasy masz w skarpecie odłożone? Portel 99 ma cenę czterocyfrową, i niestety można go kupić tylko z drugiej ręki (raz był na eBayu). Jak chcesz kupić u jakiegoś "selera" to zaproponują ci tylko Altium Designer. I musisz się przygotować na cenę pięciocyfrową (w promocji był po 16000+VAT, a teraz to wolałem nawet nie pytać).
A! I o polskiej wersji zapomnij.

Najlepiej olej Protela. Zostań Ninja! :grin:

marcinb
-

Post autor: marcinb » 22 lut 2011, 18:39

Myślałem że cena to około 1000zł. to jeszcze do przełknięcia ale 16000 to już lekka przesada...Więc poco taki obszerny kurs w EDW i tyle artykułów skora nikogo spośród czytelników niestać na zakup tak drogiego programu.Miałem kiedyś wersje piracką tego programu ale chciałem kupić oryginał..chba trzeba sie rozejżeć za czymś innym

Co możecie polecić?

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 22 lut 2011, 19:00

Co możecie polecić?
KiCAD - bo za darmo i bez ograniczeń. No i stale aktualizowany. Ostatnio znalazłem buga i... za dwa dni był poprawiony. To jest support!
Ewentualnie zaraz Przemek wpadnie i z kapelusza wyciągnie CadStara za ok. 5000 PLN. :)
marcinb pisze:Myślałem że cena to około 1000zł.
Za tyle to bym trzy kupił na trzy moje komputery. :cry:

marcinb
-

Post autor: marcinb » 22 lut 2011, 20:48

Daj link jak możesz skąd pobrać KiCADA.

Dzieki za podpowiedż!

Awatar użytkownika
mr_x
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mr_x » 22 lut 2011, 21:38

A google nie działa? Pierwszy wynik z brzegu: http://kicad.sourceforge.net/wiki/Main_Page

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 22 lut 2011, 21:50

marcinb pisze:Więc poco taki obszerny kurs w EDW i tyle artykułów skora nikogo spośród czytelników niestać na zakup tak drogiego programu.
Zapewne z podobnego powodu dla którego w czasopismach komputerowych opisuje się jak korzystać z sieci p2p (oczywiście tylko po to, żeby pobrać sobie darmowego linuxa)...

Zapewne mogli z niego korzystać także projektanci w firmach które protela faktycznie mają legalnego i chyba jeszcze wydano go w formie książki, ale tego już nie jestem pewien ;)

Dokładne ceny Altium Designer (następca Protela) u polskiego dystrybutora:
http://www.evatronix.com.pl/eda/oferta/ad/ceny.html

Niech cię nie zmyli to 3200zł - super cena, tylko, że nie ma tam części odpowiedzialnej za PCB...

ODPOWIEDZ